Północ Południe. Tom I

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Bluszcza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Elipsa
North and South
978-83-7640-180-5
klasyka
Róża_Bzowa

Inne wydania

Wreszcie wydanie polskie słynnej klasycznej powieści Elizabeth Gaskell!
Akcja powieści obejmuje czasy rewolucji przemysłowej w Anglii. Główna bohaterka, Margaret Hale z sielskiego Południa przeprowadza się na przemysłową Północ, do miasta Milton (wzorowanego na Manchesterze). Tak poznaje od podszewki życie robotników przędzalni bawełny oraz jej właściciela, pana Thorntona.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: scan

teri | 2014-02-09
Przeczytana: 06 lutego 2014

Powiesc napisana w XIXw.Niestety nie jest to typ romansu,ktory lubie."Dla milosnikow Jane Austen","przypominajaca klimatem nasza "Ziemie obiecana"...Moim skromnym zdaniem nie dorownuje prozie pani Austen,jak rowniez naszemu Reymontowi.Przegadana,nudnawa,przyprawiajaca o sennosc.Purtroppo tanta noia.........

Kalissa | 2015-01-29
Przeczytana: styczeń 2015

..."Uważaj... Jeśli mnie nie powstrzymasz... w swoim zadufaniu uznam, że do mnie należysz..."

Uważam, że wszystkie porównania tej książki do powieści Jane Austen czy sióstr Bronte są zupełnie nietrafione i krzywdzące. "Północ i Południe" nie ma klimatu i wrażliwości powieści sióstr Bronte i nie ma humoru oraz lekkości powieści Jane Austen. Mimo to, jest to powieść bardzo wartościowa i czarująca, a jej urok wypływa z zupełnie innych podstaw.

Uwielbiam w powieści wątek miłości głównych bohaterów. To dopiero były podziały i różnice, dotyczące wykształcenia, pozycji społecznej, majątku, pogłębione jeszcze przez błędne wrażenia i omyłki. Zachowanie Margaret, w czasie strajku, było dla mnie tak nieoczekiwane, tak szalone, odważne, i głupie:), że z całą mocą polubiłam bohaterkę!

Uważam, że powieść ta jest cudownym hymnem na cześć przyjaźni - tego wspaniałego uczucia, które łączy ludzi podobnych charakterem, nie patrząc na ich pochodzenie czy majątek. Margaret i Bessie, John Thornton i...

ardnaskela | 2016-11-11

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Taka Duma i Uprzedzenie ( autorka chyba mocno inspirowała się Jane Austen) tylko bardziej rozwlekła. Przeczytałam dawno temu bo a) to klasyk i b) słyszałam, że to jak Elizabeth i Pan Darcy tylko tu jest Margaret i Pan Thornton. Nie jest to talent na miarę Hardego, Austen czy Bronte ale daje radę. Ogólnie polecam jeśli ktoś lubi takie klimaty.

Dominika | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kilka lat temu urzekła mnie klasyczna literatura angielska, dlatego "Północ i Południe" jest jak powrót w znane i miłe strony. Elizabeth Gaskell wpisuje się gdzieś pomiędzy Jane Austen a siostry Brontë. Uosabia brytyjski klimat, który kojarzy mi się z charakterystycznym opisywaniem społeczeństwa i miłości, ale nie powtarza się. Nie dominuje u niej humor czy gotycka atmosfera, za to bardziej proza życia i prostota. Zestawia ze sobą różniących się mieszkańców Północy i Południa oraz pokazuje, że ostatecznie po wielu przejściach mogą się oni do siebie zbliżyć.

W "Północy i Południu" głównymi bohaterami są Margaret Hale i John Thornton. Nie będę zdradzać z jakich powodów panna z Południa znalazła się w zadymionym Milton i tam poznała właściciela fabryki, ale mogę powiedzieć, że jej nowe życie nie będzie usłane różami, a wręcz przeciwnie. Od początku nie przypadła mi do gustu, jednak na skutek pewnych wydarzeń wzbudziła we mnie współczucie i ostatecznie sympatię. Mogłabym stwierdzić,...

FannyBrawne | 2016-07-01

Margert Hale to córka pastora, która całe swoje życie spędziła w zielonej, spokojnej wsi na południu Anglii. Jednak, gdy jej ojciec zaczyna mieć wątpliwości wobec wiary Kościoła Anglikańskiego, szansa na awans przepada. Pan Hale decyduje się na odejście z Kościoła i rodzina przeprowadza się do północnego, przemysłowego Milton, gdzie nikt ich nie zna. Tam spotykają pana Johna Thorntona, ambitnego przedsiębiorcę, który żyje jedynie swoją fabryką. Margaret szybko zauważa, że nowy świat jest pełen niesprawiedliwości i ucisku, co staje się punktem zapalnym między nią a Thorntonem. Jednak niezależność i duma dziewczyny budzą podziw w Johnie, co prowadzi do narodzenia się wielkiej miłości.

Opis na okładce głosi ,,Wymarzona lektura dla miłośników Jane Austen i sióstr Bronte". Myślę, że powieść Gaskell ma nad dziełami tych pań pewną przewagę. To bowiem nie tylko urzekający romans, ale świetna powieść społeczna, która nie opisuje tylko życia wyższych sfer czy średniozamożnej szlachty....

edit3008 | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Ta powieść zawiera to co lubię w XIX wiecznych powieściach angielskich: są uprzedzenia, duma, konwenanse i pod tym wszystkim skrywane emocje i uczucia. Polecam tym, którzy lubią powieści oddające klimat epoki. Dodatkowy atut tej powieści to panorama rozwijąjcego się przemysłu w jednym z angielskich miast i pokazanie różnic klasowych, a w tle rozwój robotniczych związków zawodowych. Na facebooku kliknełabym - To lubię !

Polipei | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

6 gwiazdek za przepiękny język, jakiego w tych czasach ciężko doszukać się w innych pozycjach. Ciekawa historia różnic pomiędzy klasami, często z przestojami w akcji. Główna bohaterka kreowana jest w opisach narratora, na kompletnie inną osobę niż z zachowania jej wynika.

magda | 2014-07-24

Elizabeth Gaskell - brytyjska pisarka i autorka opowiadań w epoce wiktoriańskiej, znana jako autorka biografii Charlotte Brontë.

Młodziutka Margaret Hale mieszka w malowniczym Helston na południu Anglii i jest córką miejscowego pastora. Jej ojciec targany wątpliwościami postanawia odejść z Kościoła i rezygnuje z pełnionej dotychczas funkcji. W rezultacie jest zmuszony przenieść się z całą rodziną na północ Anglii, do przemysłowego Milton, gdzie planuje zająć się nauczaniem. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że kontrast między Północą a Południem jest ogromny. Margaret z rozrzewnieniem wspomina sielskie życie w ukochanym Helston, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że będzie musiała w końcu przywyknąć do zadymionego i brudnego Milton. Początki nie są łatwe. Z biegiem czasu jednak dziewczyna coraz lepiej poznaje miasto, dostrzega problemy z jakimi zmagają się jego mieszkańcy i obserwuje narastający konflikt między robotnikami a fabrykantami. Udaje jej się także nawiązać...

allison | 2012-04-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

W powieściach wiktoriańskich rozczytywałam się, będąc nastolatką. Ostatnio wróciłam do tego gatunku - z sentymentem i przyjemnością.

"Północ i Południe" to opowieść dla tych, którzy lubią delektować się lekturą, nie oczekując od niej tylko szybkich zwrotów akcji.
Losy głównej bohaterki i jej bliskich śledzi się powoli, ale nie znaczy to, iż w utworze nic się nie dzieje. Fabuła nie zawsze jest przewidywalna i te elementy zaskoczenia są miłą niespodzianką.

Współczesnego czytelnika mogą nieco razić egzaltowane wypowiedzi i zachowania postaci, jednak czytając powieści wiktoriańskie, nie wolno zapominać o ich konwencji. Dopiero wówczas można czerpać z lektury przyjemność.

Książka Elizabeth Gaskell to nie tylko portret młodej Angielki, ale również szeroka panorama społeczna dziewiętnastowiecznej Anglii, pełnej kontrastów, uprzedzeń i konwenansów.

sheina_3 | 2014-07-30

Wspaniała książka,lepsza od filmu,jeśli ktoś lubi ten typ to polecam tę książkę.