Karuzela z mężczyznami

Wydawnictwo: Impuls
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7587-586-7
mężczyźni, kobiety, psychologia,

Studia nad społeczno-kulturowymi fenomenami męskości stanowią trzecią odsłonę naukowej refleksji dotyczącej zjawisk społecznych, w których pierwszoplanową rolę odgrywa płeć społeczno-kulturowa, innymi słowy: gender. Pojawienie się w dyskursie akademickim tego typu problematyki badawczej było swoistą odpowiedzią na tendencję charakterystyczną dla współczesnej humanistyki: włączania tematyki...

Pojawienie się w dyskursie akademickim tego typu problematyki badawczej było swoistą odpowiedzią na tendencję charakterystyczną dla współczesnej humanistyki: włączania tematyki genderowej w powszechny dyskurs naukowy. Studia nad męskością stanowiły tym samym dopełnienie powstałych już wcześniej zarówno studiów kobiecych (women’s studies), które z czasem częściowo ewoluowały w bardziej ogólne gender studies, jak i studiów gejowsko-lesbijskich (gay & lesbian studies), z których w późniejszym okresie wyodrębniły się queer studies.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2011

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl

MoznaPrzeczytac | 2014-09-24
Przeczytana: 24 września 2014

Karuzela z mężczyznami. Męskość to temat, który inspiruje mnie od wielu lat. Na gruncie polskim poruszany stosunkowo rzadko, wciąż bardzo zdawkowo. Pojawiają się pojedyncze doniesienia, często opierające się na nieprofesjonalnych i nierzetelnych badaniach magisterskich studentów dążących jedynie do tego, aby dostać dyplom i mieć święty spokój. Biorąc do rąk publikację Katarzyny Wojnickiej i Eweliny Ciaputy liczę na to, że karuzela właśnie zaczyna się kręcić. Liczę na szereg ważnych i sprawdzonych doniesień. Liczę na umiejętność zainteresowania czytelnika. Liczę na dobór treści, który sprawi, że poczuję wokół siebie rzetelność opisywanego zjawiska.

Publikacja jest zbiorem artykułów z zakresu socjologii oraz pokrewnych. Podzielona została na 3 rozdziały tematyczne, koncentrujące się na mediach, normatywności oraz publicznej sferze męskości.

Część pierwsza publikacji – męskość w dyskursie medialnym – wywołuje we mnie ogromne poczucie… nudy. Poczucie tak silne, iż udaje i się trzy...

teaknight | 2016-07-04
Na półkach: Chcę przeczytać, Feminizm