Zmierzch i upadek imperium Freuda

Decline and Fall of the Freudian Empire
83-912803-3-0
psychoanaliza
Fastitocalon

Jest to książka wyjątkowa. Napisana z niezwykłą znajomością przedmiotu, bezkompromisowo i polemicznie. Sposób prowadzenia polemiki przez Eysencka przypomina czasem regułę Hitchcocka, że film kryminalny powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, po czym napięcie ma stopniowo narastać. Eysenck twierdzi, że poznanie prawdy o psychoanalizie wymaga przestrzegania kilku zasad. A jaka jest zasada pierwsza? Oto ona: "Nie wierz niczemu, co zostało napisane o Freudzie i psychoanalizie, szczególnie wtedy, gdy wyszło to spod pióra Freuda lub innych psychoanalityków. Najpierw sięgnij do odpowiednich źródeł i sprawdź, jak wyglądały fakty". Równie otwarcie sformułowane są pozostałe cztery zasady, z których jedna a nie trudno się domyślić dotyczy nikłych dowodów świadczących o skuteczności terapii psychoanalitycznej. Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zabierać głos na temat psychoanalizy.

źródło opisu: WiR PARTNER, 2002

źródło okładki: http://www.partner.targi.com/

almos | 2014-03-28
Przeczytana: 24 marca 2014

Książka, autorstwa sławnego psychologa, traktuje o psychoanalizie, tej teorii, czy raczej prądzie umysłowym, który wywarł olbrzymi wpływ na psychologię, psychiatrię, filozofię i sztukę w XX wieku, oraz o jej twórcy: Zygmuncie Freudzie.
Analizując prace Freuda, i opisy przypadków, które miały popierać jego teorie, Eysenck zarzuca swemu bohaterowi bezkrytyczne poleganie na interpretacji o wysoce spekulatywnym charakterze, lekceważenie i pomijanie faktów, zwłaszcza tych, które przeczyły jego teoriom.
I tak, Freud sprzeciwiał się wykorzystywaniu powszechnie akceptowanych metod sprawdzania głoszonych teorii: odrzucał możliwość przeprowadzania badań klinicznych dla zbadania skuteczności terapii; nie chciał też uznać znaczenie szczegółowej i opierającej się na faktach obserwacji dzieci w próbach udowodnienia sformułowanej przez siebie psychoseksualnej teorii rozwoju dziecka. Wrogo też od odnosił się do eksperymentów: uważał, że nie są potrzebne do potwierdzenia jego hipotez.
Niemniej...

książek: 2045

Otóż tylko ludzie upośledzeni intelektualnie będą uczyć się i stosować psychologię, wyrosłą na Freudzie czy Jungu, o ile niektóre "szkoły" psychologii, wychodzące z założenia ze psychika jest powiązana z ciałem i stosują alternatywy ćw. relaksacyjnych jak m.in. Trening Autogenny.

To Freud (jak i Jung owładnięty spirytyzmem a nie nauką), są komediantami. Jednak nawet dziś nie brak tych komediantów, którzy zaprzeczają podstawą Neuroanatomii, Neurologii, Endokrynologii - po Neuropsychologię, Neuroplastyczność, Komórki Glejowe itd.

W podstawówce, już sam doszedłem do wniosku, opierając się na przestarzałym podręczniku wprowadzającycm we wszelkie zagadnienia Psychologii. Który w pierwszym tomie ładnie zestawiał, spory sławnych psycho. o to jak interpretować dane słowo oznaczające daną emocję. Czy kurczowe trzymanie się wirtualnych pojęć, ID, Ego, Super Ego, które maja się ni jak do funkcji i anatomii mózgu.

Freud i Jung obaj byli wybitnymi szarlatanami, niestety temu pierwszemu...

Adam | 2013-03-28

Znakomite! Kto przeczyta już się więcej na pseudonaukowe "teorie" Freuda nie nabierze.

paprotka | 2012-02-20

genialne! polecam