Okładka książki Łowcy mitów

Łowcy mitów

Amber
typ
papier
TalaZ
6,09 (85 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Alternatywny świat za Zasłoną, oddzielający królestwo legendarnych istot od naszej współczesności Autor porównywany do Neila Gaimana, wydawany w 14 krajach Zimowa noc w małym miasteczku w Maine. Bezsenna dla Olivera Bascombe’a, młodego prawnika, który jutro ma wziąć ślub wbrew swojej woli. Marzy, żeby ten dzień nigdy nie nadszedł, chciałby uciec gdzieś daleko. I nagle do jego domu wdziera się śni...

Autor porównywany do Neila Gaimana, wydawany w 14 krajach
Zimowa noc w małym miasteczku w Maine. Bezsenna dla Olivera Bascombe’a, młodego prawnika, który jutro ma wziąć ślub wbrew swojej woli. Marzy, żeby ten dzień nigdy nie nadszedł, chciałby uciec gdzieś daleko. I nagle do jego domu wdziera się śnieżna zamieć, a wraz z nią człowiek z lodu. Pradawna istota szuka u Olivera pomocy w ucieczce przed krwiożerczymi prześladowcami. Oliver wyrusza z nią do magicznego świata mitów i niebezpieczeństwa. Lecz człowiek, który przekroczy Zasłonę, nie może już stamtąd powrócić…

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1081/%C5%82owcy-mit%C3%B3w

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Oficjalna recenzja
de_merteuil książek: 495

W świecie Mitów

„Łowcy Mitów” to pełna uroku i przywołująca najwspanialsze wspomnienia opowieść o dwóch równoległych światach i poznawaniu alternatywnej rzeczywistości. Dość znany temat nie wprowadza niczego nowego, ale fanom gatunku przypomina, jak bardzo zachwycały ich takie opowieści w przeszłości.

Oliver Bascombe to twardo stąpający po ziemi młody prawnik, który nazajutrz ożenić ma się z niezbyt przez siebie pożądaną, ale za to lubianą przez ojca kobietą. Prowadzi uporządkowane i raczej nudne życie. Wszystko zmienia się, gdy podczas śnieżnej zamieci w jego salonie ląduje nie kto inny, jak sam legendarny Dziadek Mróz. Ścigany przez niebezpiecznego Łowcę Mitów prosi Olivera o pomoc, a młody mężczyzna ratując życie swoje i starca przechodzi na drugą stronę Zasłony. Znajduje się w równoległym świecie zamieszkałym przez Mity, czyli najróżniejsze istoty i kreatury, które w ludzkim świecie pojawiają się jedynie w bajkach.

„Łowcy mitów” przywodzą na myśl takie dzieła jak „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Niekończąca się historia”, czy „Opowieści z Narni”. Świat jest tutaj tak samo magiczny i baśniowy, jedyną innowacją jest dorosły bohater i nieco bardziej mroczny charakter. Pomimo tego wędrówka ścieżkami równoległego świata i poznawanie jego tajemnic była wielką przyjemnością, a dodatkowo przywoływała naprawdę miłe i ciepłe wspomnienia z dzieciństwa. Kreując świat mitycznych istot zamieszkujących równoległy świat, autor spisał się na medal. Stworzył ciekawe połączenie tradycyjnego folkloru i całkiem nowych, zainspirowanych własną wyobraźnią wizji.

Równolegle do tej magicznej wędrówki akcja toczy się w świecie rzeczywistym. Zaginięcie Olivera w dniu ślubu nie pozostaje bez echa. Na dodatek wkrótce sprawy się komplikują, pojawiają się ofiary śmiertelne. Detektyw Ted Halliwell prowadzi dochodzenie i stara się połączyć tajemnicze zniknięcie mężczyzny ze wszystkimi jego skutkami.

Ta część powieści nie zachwyca, a nawet irytuje. Skoki pomiędzy światem rzeczywistym i fantastycznym pojawiają się zbyt często, a my, biedni czytelnicy, co kilka stron przenosić się musimy z miejsca na miejsce. Powoduje to, że akcja jest niespójna i w rezultacie mało interesująca. Zbyt często zmuszeni jesteśmy opuszczać miejsce ciekawych wydarzeń i trudno wciągnąć się w którykolwiek z wątków. W momencie, kiedy zaczynamy wczuwać się w atmosferę otaczającego nas świata – przenosimy się do świata równoległego. Na dodatek skoki te są zupełnie niepotrzebne. Śledztwo detektywa Halliwella nie fascynuje, ponieważ doskonale wiemy, co wydarzyło się „naprawdę”, więc działania organów ścigania nie robią na nas większego wrażenia. Dwa współegzystujące światy nie wpływają też na siebie, dlatego ich częste pokazywanie nie ma większego sensu.

Szkoda, że autor postanowił ciągnąć dwie sroki za ogon i nie skupił się na jednym tylko aspekcie historii. Mimo wszystko warto wybrać się w tą pełną przygód, niebezpieczeństw i odkrywanych na każdym kroku nowych, zaskakujących tajemnic obcego świata.

Zuzanna Szulist

Opinie czytelników

Do mojej wyobrazni ta magiczna historia przemówiła. Z zaciekawieniem śledziłam do ostatniego słowa wspólna wędrówkę człowieka i stworzeń z mitów. Przeplatanie się historii opowiadanej w świecie jaki my uznajemy za realny ze światem mitycznych stworzeń i ludzi zaginionych. Taka odyseja człowieka przypadkowo zaplątanego w nierealną rzeczywistość w świecie równoległym. Nie mogłam oprzeć sie wrażeniu,że coś mi to przypomina i skojarzyłam ten motyw wędrówki znanej nam z Krainy Oz. Równie magicznie, ożywa tam to co wydawać by się nie mogło żyć a jednak Strach chodzi i rozmawia z Dorotką jak w "Łowcach" różni towarzysze Oliwiera, tak nierealni jak sen a potrafiący wyrządzić takie same krzywdy jak człowiek.
Jednym za pewne mogą przeszkadzać przeskoki między światami i równoczesne prowadzenie zdarzeń tak za Zasłoną jak i w świecie chwilowo pozostawionym przez Oliwiera, ale dla mnie to jest dodatkowy plus, bo bynajmniej opowieść nie rwie się jakoś beznadziejnie, nie ma bałaganu a poka...

enedtil | 2011-08-22
Przeczytana: 18 sierpnia 2011

W ogólnym rozrachunku „Łowcy Mitów” nie wypadają źle, ale nie są też oszałamiającą pozycją. Jest to na pewno coś nowego na polskim rynku wydawniczym, z czym można się zapoznać. Mimo że książka mnie nie zachwyciła, sięgnę na pewno po kolejne tomy. Ciekawi mnie jak dalej potoczy się ta historia.

Cały tekst można znaleźć na moim blogu -> http://fantastyczne-zaczytanie.blogspot.com/ Zapraszam :)

Marlenka | 2013-12-01

W ogólnej ocenie książka ta wypada całkiem dobrze.Ciekawa i wartka akcja, dobrze pokazanie bohaterowie. Całkiem ciekawa i wciągająca.
Może nie jest to pozycja porywająca, ale czyta się dobrze i w miarę szybko. Jest kontynuacja, ale nie znalazłam jej na polskim rynku. Szkoda, bo zaciekawiły mnie dalsze losy bohaterów.

Monika | 2012-08-15
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, 2012
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Wyobraź sobie, że istnieje Zasłona, która oddziela Twój świat od świata legendarnych i mitycznych stworzeń, gdzie magia naprawdę istnieje. Za Zasłoną istnieje prawdziwy Mikołaj, który być może teraz tworzy listę prezentów dla dzieci. Za Zasłoną istnieją prawdziwe smoki, czarodzieje, gobliny, zwykli ludzie, którzy niechcący przeszli przez Zasłonę, a nawet zaginiona Atlantyda. Czy chciałbyś tam się znaleźć?

"I na tym polegało zadanie Zasłony. Na tym polegała jej magia. Żeby dochować tajemnicy."*

Grudzień. Dzień przed swoim ślubem z Julianne Cox, Oliver Bascombe spędza noc w rezydencji swojego ojca, w pokoju jego zmarłej matki. Czytając książkę, nie zauważył jak przez otwarte okno zaczyna wpadać śnieg, a na podwórku rozpętała się wichura. Gdy mężczyzna próbuje zamknąć okno, do pokoju wpada chłodny wiatr, a na środku pokoju na śniegu, materializuje się postać cała z lodu. Stworzenie to, trzyma się za ranę, z którego cieknie woda. Prosi o pomoc. Prosi o jak najszybsze przeprowadzenie prze...

Maynard | 2012-08-31
Przeczytana: 15 lipca 2011

Znudziłem się mniej więcej w połowie. Powinno mnie już zastanowić stwierdzenie z okładki pt. "Autor porównywany do Neila Gaimana". Jak wiadomo, taka sztampa do niczego dobrego nie prowadzi. Nie inaczej jest i tym razem.
Minusy:
- chaotyczna narracja
- przerysowane postacie z którymi ni w ząb się utożsamiać
- oszczędność w opisie świata Zasłony, który rwie się w szwach i nie trzyma kupy. Autor przeskoczył tutaj panią Rowling i bez głębszego zastanowienia powrzucał do jednego "wora" światowe mity i legendy nie nadając im głębszego sensu
- niepotrzebna brutalność i pseudo-groza a la Clive Barker dla przedszkolaków.
- autor pisał o przygodach Buffy (sic!). Nie mam więcej pytań...

Plusy:
- dobra dla początkujących fantastów i niewymagającego czytelnika

Ja, osobiście, cieszę się, że nie udało mi się zdobyć jej do recenzji bo musiałbym spłodzić kolejną negatywną ant-rekomendację, za którą dostałbym po głowie. :-)

Dusiołek | 2012-08-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012, Fantasy
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Wielka szkoda, że "Łowcy mitów" mają tak niewielu czytelników. Książka zasługuje na zdecydowanie większe zainteresowanie.

Motyw przewodni powieści nie jest może innowacyjny - główny bohater, młody prawnik Oliver Bascombe, od dziecka wierzył w istnienie magii. Chociaż wraz z wiekiem wiara ta słabła, mała jej cząstka pozostała w duszy Olivera, którego poznajemy w przededniu jego ślubu z ukochaną Julią. Główny bohater jest rozdarty wewnętrznie, z jednej strony cieszy go wizja spędzenia życia u boku Julii, z drugiej strony obawia się całkowitego uzależnienia od wymagającego, wiecznie niezadowolonego ojca... I wówczas w jego życie z pełnym impetem wkracza magia, przybierając postać tajemniczego mężczyzny ze śniegu i lodu, którego, jak się okaże, większość czytelników już zna. Uporządkowany świat Olivera w mgnieniu oka staje na głowie, kiedy zgadza się spełnić niezwykłą prośbę przybysza.

Mimo oklepanego tematu, książka wciąga już od pierwszej strony. Świat baśni i legend w "Łowcach mitów"...

Magdalena | 2012-11-20
Przeczytana: 18 listopada 2012

Nie jestem fanką fantasy, ale ta książka bardzo mi się podobała. Ciekawy pomysł na fabułę, dwutorowa narracja, która nie męczy, a wciąga (bo widać wszystko z dwóch stron), magia, napięcie, ale też trochę humoru. Po skończeniu książki akurat wychodziłam z domu i byłam tak nią nasiąknięta, że wszystko na ulicy zwracało moja uwagę ;) Szkoda, że nie ma jeszcze przekładu drugiej części, ale może uda mi się gdzieś znaleźć oryginał i spróbuję się z nim zmierzyć w ramach odświeżania angielskiego.

Yosemite | 2013-11-07
Przeczytana: lipiec 2013

Kupiłam książkę mimo niezbyt zachęcających recenzji na portalu, i dobrze. Nie wiem czym spowodowana jest ta niechęć, Golden całkowicie wciągnął mnie w świat Mroza. Jedyny minus "łowców mitów", to że jest to seria, a nie zanosi się na wydanie następnych części po polsku.

Villemo-Ice | 2012-08-12
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: styczeń 2012

koncepcja ciekawa, jeśli jednak ma się nadzieję że będą odniesienia do mitologi greckiej, skandynawskiej, czy egipskiej to radzę sięgnąć po inną książkę

teewslove | 2013-07-25
Przeczytana: lipiec 2013

Z niecierpliwością czekam na kolejną część.. Magiczna.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto