Łowcy mitów

Okładka książki Łowcy mitów Christopher Golden
Okładka książki Łowcy mitów
Christopher Golden Wydawnictwo: Amber Cykl: Zasłona (tom 1) fantasy, science fiction
Zasłona (tom 1)
Myth Hunters
Amber
2011-07-26
2011-07-26
Danuta Górska

Okładka książki Baltimore. Tom 2 Christopher Golden, Michelle Madsen, Mike Mignola, Ben Stenbeck, Dave Stewart
Baltimore. Tom 2 Christopher Golden,...
Okładka książki Christmas and Other Horrors: An Anthology of Solstice Horror Nadia Bulkin, Terry Dowling, Tananarive Due, Jeffrey Ford, Christopher Golden, Glen Hirshberg, Stephen Graham Jones, Richard Kadrey, Alma Katsu, Cassandra Khaw, John Langan, Josh Malerman, Nick Mamatas, Garth Nix, Benjamin Percy, M. Rickert, Kaaron Warren
Christmas and ... Nadia Bulkin, Terry...
Okładka książki Lady Baltimore: The Witch Queens #1 Bridgit Connell, Christopher Golden, Abigail Larson, Mike Mignola
Lady Baltimore... Bridgit Connell, Ch...

W świecie Mitów

Rozumiem porównanie do Gaimana, styl opisywania przestrzeni jest podobny.
Czyta się lekko i przyjemnie , całość bardzo zwięzła.

Osobiście wątek romantyczny nieco mnie frustrował a bardzo podobały się motywy grozy.
Najstraszniejsze tylko w lekturze jest to że nie ma przetłumaczonej kontynuacji , czego nie jestem w stanie zrozumieć bo na pewno pomogło by to w sprzedaży pierwszej części.

Rozumiem porównanie do Gaimana, styl opisywania przestrzeni jest podobny.
Czyta się lekko i przyjemnie , całość bardzo zwięzła.

2077

Z początku lałam ze śmiechu. Dziadek Mróz? Serio? Ale później pojawili się za Zasłoną, przyszły postacie z mitów i się rozkręciło. Jedyne, co mnie tutaj denerwuje to Collette, ale, na szczęście, dziewczyna nieczęsto pojawia się w książce.

Kurde, jakie czary użyto, że po finałowej bitwie nasi Detektywi nie znaleźli trupów tych kocich/ptasich istot? Hm, ciekawe.

Pierwszy, wciągający tom trylogii. Autor opisuje świat równoległy do naszego, w którym postaci znane z mitów są żywe. Ukształtowanie terenu nie jest odbiciem lustrzanym, odnosi się w niewielkim stopniu do naszej rzeczywistości, na przykład Ocean Atlantycki jest tam rzeką, a Kanał La Manche to ogromne Morze Sargassowe. Golden na potrzeby swojej książki wykorzystał mity z całego świata, głównie jednak z kultur dalekowschodnich oraz anglosaskiej. W świecie za Zasłoną żyją również ludzie. Przenoszą się tam przypadkiem, gdy znajdą się w miejscu chwilowego rozszczelnienia granic pojedynczo lub całymi wioskami, miastami (Atlantyda) czy też razem ze środkami komunikacji (samoloty). Główny bohater, Oliwier, to młody prawnik, który w przeddzień swojego ślubu zostaje zmuszony do towarzyszenia Dziadkowi Mrozowi podczas przenoszenia się do świata za Zasłoną. Mróz jest jednym z Pograniczników, którzy mogą przemieszczać się bez przeszkód między rzeczywistościami. Jednak człowiek, który dostanie się do świata poza Zasłoną w towarzystwie Pogranicznika staje się Intruzem i jest ścigany. Wartka akcja, opisywana dwutorowo. Bohaterowie staczają liczne potyczki w obronie życia, poszukują ludzi będących w stanie udzielić im potrzebnych odpowiedzi. Ciekawe postaci, nieznane polskiemu czytelnikowi. Z zainteresowaniem oczekuję kontynuacji przygód.

Początek intrygujący potem trochę mozolności i zbyt dużo opisów, końcówka nawet pełna napięcia i nagle bum koniec. W sumie jestem ciekawa co będzie dalej:) Zaintrygował mnie ten świat mitów.

Do mojej wyobraźni ta magiczna historia przemówiła. Z zaciekawieniem śledziłam do ostatniego słowa wspólna wędrówkę człowieka i stworzeń z mitów. Przeplatanie się historii opowiadanej w świecie jaki my uznajemy za realny ze światem mitycznych stworzeń i ludzi zaginionych. Taka odyseja człowieka przypadkowo zaplątanego w nierealną rzeczywistość w świecie równoległym. Nie mogłam oprzeć sie wrażeniu,że coś mi to przypomina i skojarzyłam ten motyw wędrówki znanej nam z Krainy Oz. Równie magicznie, ożywa tam to co wydawać by się nie mogło żyć a jednak Strach chodzi i rozmawia z Dorotką jak w "Łowcach" różni towarzysze Oliwiera, tak nierealni jak sen a potrafiący wyrządzić takie same krzywdy jak człowiek.

Jednym zapewne mogą przeszkadzać przeskoki między światami i równoczesne prowadzenie zdarzeń tak za Zasłoną jak i w świecie chwilowo pozostawionym przez Oliwiera, ale dla mnie to jest dodatkowy plus, bo bynajmniej opowieść nie rwie się jakoś beznadziejnie, nie ma bałaganu a pokazanie,że życie toczy się tak tu jak tam. Nie zostajemy w pustce tylko znajdujemy się w ludzkim świecie, wiemy co się tam dzieje z pozostałymi bliskimi bohatera, znamy konsekwencje jego zniknięcia i w końcu mamy takie momenty kiedy na chwile te światy stykają się oko w oko.

I teraz miło by było przeczytać kontynuację, tyle że nigdzie nie ma dalszych części tej trylogii. Pozostaje pytać wydawcę czy może popchnie dalej ten wątek, ale jak to bywa z wydawnictwem Amber - zaczynają, jednak rzadko coś kończą.

W ogólnej ocenie książka ta wypada całkiem dobrze.Ciekawa i wartka akcja, dobrze pokazanie bohaterowie. Całkiem ciekawa i wciągająca.
Może nie jest to pozycja porywająca, ale czyta się dobrze i w miarę szybko. Jest kontynuacja, ale nie znalazłam jej na polskim rynku. Szkoda, bo zaciekawiły mnie dalsze losy bohaterów.

Kupiłam książkę mimo niezbyt zachęcających recenzji na portalu, i dobrze. Nie wiem czym spowodowana jest ta niechęć, Golden całkowicie wciągnął mnie w świat Mroza. Jedyny minus "łowców mitów", to że jest to seria, a nie zanosi się na wydanie następnych części po polsku.

Z niecierpliwością czekam na kolejną część.. Magiczna.

Z niecierpliwością czekam na kolejną część.. Magiczna.

2028

Całkiem znośna fantastyka,nawet porównanie do Gaimana mi nie przeszkadza,sam napisałby podobną.
Tylko czytać.

Tylko czytać.

Nawet ciekawa, ale gdybym musiała jeszcze przez kilkaset stron czytać o 'nefrytowych oczach Kitsune' to pocięłabym się kartkami tej książki.