Król tańczył na targowisku

The King Danced in the Marketplace
Meksyk, Aztekowie
historia
Flack

Frances Gillmor, badaczka etnografii i folkloru ibero-indiańskiego, profesor literatury angielskiej na uniwersytecie w Arizonie, jest zarazem znaną pisarką, autorką kilku książek poświęconych historii Indian środkowoamerykańskich. Powieść biograficzna "Król tańczył na targowisku" ukazuje życie i dzieje Moteczumy I, władcy Azteków w okresie rozkwitu ich potęgi i dokonywanych podbojów, które...

Powieść biograficzna "Król tańczył na targowisku" ukazuje życie i dzieje Moteczumy I, władcy Azteków w okresie rozkwitu ich potęgi i dokonywanych podbojów, które podporządkowały im całą Dolinę Meksykańską. Oparta na przekazach starych legend indiańskich, nielicznych ocalałych zabytkach "malowanych ksiąg" azteckich i kronikach hiszpańskich, książka przynosi w pięknej formie literackiej bogaty materiał rzeczowy dotyczący okresu o kilkadziesiąt lat poprzedzającego konkwistę.

Autorka z mroków legendy i historii stara się wydobyć żywych ludzi, ukazać ich w prawdzie i pełni życia, zrozumieć kierujące nimi pobudki. Okres, którym się zajmuje, jest stosunkowo mało znany i rzadko przedstawiany w książkach odnoszących się do historii Meksyku.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1968

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

adelina | 2013-10-29
Przeczytana: 2012 rok

Dla zainteresowanych historią Azteków - pisane ze znajomością rzeczy. Sfabularyzowany życiorys Montezumy I Ilhuicamina, kopalnia wiadomości na temat dawnego Meksyku

cranberry | 2015-10-21
Przeczytana: sierpień 1998