rozwiń zwiń

Przygody Sindbada Żeglarza

Okładka książki Przygody Sindbada Żeglarza
Bolesław Leśmian Wydawnictwo: Armoryka literatura dziecięca
190 str. 3 godz. 10 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Armoryka
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
190
Czas czytania
3 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360276709
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
393 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
763
40

Na półkach: ,

Od razu widać, że większość Czytelników ocenia to dzieło z perspektywy lektury z czasów wczesnej młodości ;) Gdyby było inaczej, Przygody miałyby od każdego świadomego czytelnika po dziesięć gwiazdek. Przeczytajcie to jeszcze raz jako ludzie dorośli, a przyznacie mi rację.

Opublikowane w 1913 roku Przygody Sindbada Żeglarza z jednej strony są adaptacją trzech wersji Księgi tysiąca i jednej nocy, w dodatku dosyć swobodną jak ustalili badacze, a po części utworem zupełnie oryginalnym. A. Czabanowska – Wróbel określa „wschodnie baśnie” Leśmiana jako „przeznaczone dla dzieci, ale wyłamujące się z ówczesnych konwencji literatury dziecięcej". Nie do końca się zgodzę. Podziwiam dzieci, które mogą/mogły swobodnie czytać te modernistyczne baśnie, bez zastanawiania się (jak ja w dzieciństwie), że coś tu nie gra...
Fantazje leśmianowych bohaterów ogniskują zasadniczo wokół czterech głównych tematów. Pierwszy z nich to obsesje twórcze wuja Tarabuka, tym samym zagadnienia literackie, wśród których najbardziej wyeksponowana została kwestia społecznej roli poezji oraz kondycji poety. Wątek drugi skupia się wokół tematyki erotycznej, a także narcystycznych uwikłań tytułowego bohatera. Wątek trzeci łączy się z tematem głodu i jedzenia, a czwarty obejmuje wszystko to co wiąże się z motywem snu oraz marzenia sennego. Baśń u Leśmiana rodzi się na granicy dwóch światów – snu i jawy. Właśnie w ten sposób przychodzą do Sindbada jego przygody. Główny bohater przeżywający nieziemskie przygody ze zdumieniem dostrzega wzajemne przenikanie się rzeczywistości i marzenia, a także tego i tamtego świata.
Leśmian, wbrew pozorom, jest moim zdaniem jednym z najtrudniejszych w odbiorze poetów polskich. Wszystkie jego utwory mają dziesiąte dno i konia z rzędem temu, kto w pełni jest w stanie zrozumieć jego twórczość. "Przygody..." mają tak ogromne zaplecze filozoficzne, że naprawdę obstaję przy zdaniu iż warto je czytać jako utwór dla dorosłych. Dla zainteresowanych podaję jako kontekst jedno z ciekawszych opracowań - "Leśmianowska baśń nowoczesna, O przygodach Sindbada Żeglarza Bolesława Leśmiana", Bogusław Grodzki, wyd. Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej, Lublin 2012. Tam można dowiedzieć się więcej jak czytać utwór przez metaforę lustra, psychoanalizę, wyłapać wszystkie transgresje.

Bardzo polecam wszystkim, którzy nie znają - przeczytajcie tę leśmianową historię o Sindbadzie. Tak naprawdę opowiada ona o dorastaniu młodego człowieka i zmaganiu się z sobą samym na trudnej drodze - ku dojrzałości.

Od razu widać, że większość Czytelników ocenia to dzieło z perspektywy lektury z czasów wczesnej młodości ;) Gdyby było inaczej, Przygody miałyby od każdego świadomego czytelnika po dziesięć gwiazdek. Przeczytajcie to jeszcze raz jako ludzie dorośli, a przyznacie mi rację.

Opublikowane w 1913 roku Przygody Sindbada Żeglarza z jednej strony są adaptacją trzech wersji Księgi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    751
  • Chcę przeczytać
    156
  • Posiadam
    149
  • Ulubione
    26
  • Teraz czytam
    12
  • Dzieciństwo
    9
  • Dla dzieci
    7
  • Literatura polska
    7
  • Chcę w prezencie
    5
  • Dziecięce
    4

Cytaty

Więcej
Bolesław Leśmian Przygody Sindbada Żeglarza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także