Tajemnica amuletu

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Salt Road
978-83-7508-339-2
Ag2S

Ojciec Isabelli, archeolog, umierając, zostawia jej zagadkę do rozwiązania. W skrzyni znajduje Isabella plik papierów i tajemniczy afrykański amulet. Nie ma jednak pojęcia o jego pochodzeniu i przeznaczeniu, dopóki nie wyjeżdża na wycieczkę do Maroko, gdzie ... dowie się, w jaki sposób trafił on w ręce ojca. Kiedy amulet zostaje zniszczony, a Isabella ledwo uchodzi z życiem, zaczyna się...

dowie się, w jaki sposób trafił on w ręce ojca.
Kiedy amulet zostaje zniszczony, a Isabella ledwo uchodzi z życiem, zaczyna się obawiać, dokąd doprowadzi ją własna ciekawość i chęć poznania prawdy. Przy pomocy młodzieńca Taïba decyduje się jednak za wszelką cenę odkryć niezwykłą historię amuletu – historię legendarnej Tin Hinan i jej przepięknej potomkini Mariaty.
Kolejna splatająca przeszłość z teraźniejszością doskonała powieść autorki Podarunku z przeszłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2011

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

allison | 2013-11-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 26 listopada 2013

Ostatnio mam szczęście do powieści, których akcja rozgrywa się na dwóch planach czasowych i których przeszłe wydarzenia okazują się znacznie ciekawsze niż bieżące.
Tak jest również z "Tajemnicą amuletu". Współczesne perypetie bohaterki nie wyróżniają się niczym szczególnym, zaczynają ciekawić dopiero pod koniec powieści. Losy innej kobiety, która przeżywa swoją młodość około trzech dekad wcześniej, wciągają już od pierwszych stron i śledzi się je z niesłabnącą ciekawością.

Zakończenie zaskakuje, chociaż jest bardzo melodramatyczne i dlatego niezbyt mi się podobało.

Całość czyta się jednak szybko i przyjemnie, dlatego polecam tę powieść przede wszystkim tym, którzy lubią historie z tajemnicą w tle, afrykańskie klimaty i wątki podróżnicze.

Monika | 2017-10-08
Przeczytana: 06 października 2017

Piękna, miła w dotyku okładka, moje klimaty, zachęcający opis na okładce... A jednak wynudziłam się przy czytaniu tej książki.
Drętwo, topornie wręcz napisana, bez polotu i bez akcji, ciągnie się niemiłosiernie... nie wytrwałam nawet do połowy!

Wiola | 2017-09-13
Przeczytana: 12 września 2017
Szczypta_Chilli | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Czytając opis książki na okładce w bibliotece byłam przekonana, że tekst może zapowiadać naprawdę ciekawą historię. Akcja książki biegnie dwutorowo, opisując wydarzenia z życia dwóch kobiet. Los starszej kobiety, jest przejmujący, zawiera opisy życia plemion koczowniczych w Afryce. Te rozdziały, które opisywały jej dzieje były dla mnie naprawdę przyjemnością, czekałam co dalej będzie z Mariatą.
Mariata pokazała co to znaczy odwaga, walka o siebie, o swoich bliskich i miłość.
Isabella to dziewczyna współczesna, to ona jest bohaterką, której śledzimy teraźniejsze losy. Wyjeżdża ona do Afryki za sprawą ojca, który zostawia jej zagadkę do rozwiązania. Podróż dla Isabell okaże się poszukiwaniem własnej tożsamości, poszukiwaniem swojego miejsca na świecie no i miłości.
Wszystko fajnie, o ile mówimy o Mariacie, część poświęcona Isabell jest zdecydowanie nudniejsza i naciągnięta. Rozczarował mnie jej brak zaangażowania w całą historię związaną z amuletem. Autorka to przedstawiła jako...

Muminka | 2013-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Byłą sobie pewna dziewczyna Isabelle, która po dramatycznych przejściach postanawia odnaleźć właścicielkę srebrnego amuletu. Badając jego historie, dowiaduje się, że trop wiedzie do egzotycznego Maroka. Postanawia zaryzykować i dać się ponieść przygodzie. Zaczyna się dość banalnie, ale potem wędrówka przez pustynie pozwala jej odmienić swoje życie.

Z jej losami są splątane nierozerwalnie losy potomkini tuareskich władców, Mariaty. W przeddzień zaślubin z niechcianym sporo starszym konkurentem ucieka na pustynie, błąkając się w poszukiwaniu swojej prawdziwej miłości. Wybrawszy wolność, osiadła w niewielkiej miejscowości, gdzie poznała Anastana i poznała słodycz miłości. Potajemny romans wkrótce wydał owoce, ale uroczystości weselne miały zatuszować ich niecny związek. Niestety dochodzi do tragedii, a kobieta musi salwować się ucieczką przez pustynię, szlakiem solnym.
W końcu w oazie rodzi córeczkę, ale gdy znajduje ratunek i dobrych ludzi, u których może się zatrzymać, i wraca po...

malineczka74 | 2011-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Powieść Jane Johnson "Tajemnica amuletu " ma dwie główne bohaterki Isabelle i Mariatę.Obie kobiety łączy fakt posiadania srebrnego amuletu, a dzieli bardzo wiele.
Isabelle mieszka w Londynie, ukończyła studia, pracuje jako doradca podatkowy. Jest kobietą, która odniosła sukces zawodowy i finansowo powodzi się jej bardzo dobrze, ale jest dość samotna. Nie posiada partnera, ani rodziny, jedynie przyjaciółkę Evę. Jej rodzice rozeszli się jak miała 14 lat, oboje byli archeologami . Matka Isabelle zmarła, gdy ona była na studiach. Wraz z wieścią o śmierci ojca kobieta dowiaduje się od prawnika o tajemniczym pudle, które ma otrzymać w spadku oprócz domu. W kartonie ze swoim imieniem Isabelle odnajduje piękny srebrny amulet i dziwne dokumenty. Według nich precjozo pochodzi z grobowca królowej w Maroku. Dziewczyna jednak chce rozwikłać jego zagadkę i postanawia z przyjaciółką udać się do rzekomej ojczyzny amuletu. Tam też chce pospinać się trochę po skałach, co jest jej pasją.
Mariata to...

Cyriaanne | 2011-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2011

Myślałam, że to romans. Lekko przygodowy, ale jednak romans. Jednak pochwały mojej mamy sprawiły, że postanowiłam ją przeczytać. I bardzo się cieszę, że to zrobiłam bo szczerze mogę powiedzieć, że to najlepsza książka, jaką w tym miesiącu przeczytałam. I chociaż muszę wyrazić swoje lekkie poirytowanie infantylnym tytułem, który - oczywiście – nie jest oryginalnym, bo oryginalny brzmi i oddaje powieść lepiej, to jednak nie będę się nim za bardzo denerwować, bo mimo wszystko pasuje i ma swoje odniesienie do treści. Jednak „Solny szlak” (org. The Salt Road) zawiera w sobie duszę tej książki. Zupełnie nie rozumiem, czemu wydawnictwa tak uparcie tworzą swoje własne tytuły… Ale mniejsza o to.

„Tajemnica amuletu” to przepiękna opowieść o pustyni, Tuaregach – ludziach, którzy nie mają swojego państwa, a ich dom jest wszędzie tam, dokąd zechcą się udać – i o przeznaczeniu, które w dziwny sposób plecie pajęczyny naszego życia. Nigdy nie wiadomo kiedy, co i jak.

Powieść jest prowadzona w...

joly_fh | 2012-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Powieść zaczyna się dosyć banalnie – Isabel, córka małżeństwa archeologów, dziedziczy po zmarłym właśnie ojcu tajemniczy amulet. Z oporami, ale jednak, decyduje się wziąć urlop od swojego wygodnego życia w Londynie i wyjechać do Maroka, aby dowiedzieć się (być może) czegoś o przedmiocie. Dosyć szybko akcja przenosi się więc do północnej Afryki, gdzie Isabel spotyka przystojnego Taiba, który staje się jej przewodnikiem po pustyni.
Równolegle do opowieści o Isabel jest prowadzona opowieść o tuareskiej księżniczce Mariacie. Dodaje to książce aury tajemniczości: zastanawiamy się co Mariata ma wspólnego z Isabel, czy bohaterki kiedyś się spotkają. Tajemnica jest tym większa, że w zasadzie nie wiadomo w jakim czasie żyje Mariata – wzmianki o samochodach, samolotach i broni wskazują, że muszą to być czasy w miarę współczesne, ale pozostałe szczegóły sugerują że równie dobrze Mariata mogłaby żyć 500 lat temu...

Nieznana mi wcześniej autorka, Jane Johnson mile mnie zaskoczyła...

zuzia5135 | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Poznajemy równolegle dwie kobiety z dwóch całkowicie różnych światów.

Izabella jest dzieckiem dwójki archeologów, Francuzki i Anglika zamieszkujących w Londynie. To ona w wiekszości jest narratorem opisującym wydarzenia, jakie nastapiły po śmierci jej ojca, który zapisał jej nie tylko dom rodzinny ale i tajemnicze pudełko z dokumentami i amuletem, który z początku może niepozornie wygląda, ale przynosi dziewczynie wielkie szczęście i w każdej trudnej sytuacji dziewczyna czuje jego moc...Mimo początkowej niechęci, coś sprawia, że jednak wyrusza w podróż mającą przy okazji wyjaśnić pochodzenie tego przedmiotu. Ale nawet w Maroku mało kto może odczytać insktypcję zapisaną w tifinagh.

Równolegle poznajemy Mariatę, potomkinię Założycielki plemienia, uznawanej za istotę eteryczną, waleczną i dzielną. Wydawać by sie mogło, że księzniczka powinna conajmniej żyć w dostatku i należnym jej szacunku, ale zdecydowanie tak nie jest. Żeby za wiele nie zdaradzić, napiszę, że życie rzuca ją z...

nicavera | 2011-12-22
Na półkach: Przeczytane, Egzotyczne
Przeczytana: grudzień 2011

Książka w sumie nie zachwyca(poza końcówką^^). Wzięłam się za nią bo miała ładną okładkę(naprawdę dlatego) i do mniej wiecej dwusetnej strony przenudziłam.

Ktoś poniżej napisał, że to na najlepsza książka jaką ostatnio czytał - niestety, ale moje zdanie jest odmienne. To nie jakaś lotna pozycja.

W sumie czytając książkę ciągle dochodziłam do wniosku, że jest de facto nudna. Że jednak nie mam w zwyczaju przerywać w połowie i byłam ciekawa finału, doczytałam.

Książka w jakiś sposób do mnie trafia - bardziej treść, niż sposób jej przedstawienia. W sumie jest strasznie naiwna, ale jednak ostatecznie mogło się tak wydarzyć.

Mam mieszane uczucia, dlatego daję połowę punktacji.

Końcówka mnie zmiażdżyła, ucieszyła i dla niej warto przeczytać całość :)

Aha - i plusem jest, że opisuje prawdziwe zwyczaje prawdziwych plemion!

Aha - i bez przesady z tymi zwrotami akcji - są może dwa, trzy fragmenty, w których coś na miarę akcji się dzieje!