Tajemnica amuletu

2011-06-15
2011-06-15
978-83-7508-339-2
Katarzyna Petecka-Jurek

Dla miłośników arabskich klimatów. Córka archeologów , po śmierci ojca ,wyrusza do Maroka na poszukiwanie tajemnic przeszłości . Wędrówka po pustyni doprowadza do zadziwiających odkryć.

2041

Piękna, miła w dotyku okładka, moje klimaty, zachęcający opis na okładce... A jednak wynudziłam się przy czytaniu tej książki.
Drętwo, topornie wręcz napisana, bez polotu i bez akcji, ciągnie się niemiłosiernie... nie wytrwałam nawet do połowy!

Biorąc do ręki "Tajemnicę amuletu" spodziewałam się książki pełnej zwrotów akcji, ciekawych bohaterów, poszukiwań i rozwiązywania tajemnic. Po części moje oczekiwania zostały spełnione, bo jest tajemnica, do rozwiązania której dążą bohaterowie, ale akcja jest raczej wolna.
Główną bohaterką jest Isabelle, której ojciec, będący archeologiem, zostawia tajemniczą skrzynię, w której kobieta znajduje dziwny amulet i list od ojca. Pewnego dnia kobieta decyduje się na wyjazd z przyjaciółką do Maroka, gdzie staje się bohaterką nietypowych sytuacji, ma dziwne, trochę niepokojące, przeczucia. Miał to być zwykły wyjazd rekreacyjny, aby się trochę powspinać. Podczas jednego z podejść Isabelle spada z dużej wysokości i musi zrezygnować z dalszej zabawy z przyjaciółmi. Nie znaczy to jednak, że zarzuci inne aktywności. Z pomocą poznanego w Maroku mężczyzny, Taiba, postanawia dowiedzieć się, czym jest jej tajemniczy amulet i do kogo należał. Zaczyna się poznawanie historii legendarnej Tin Hinan i jednej z jej potomkiń - Mariaty.
Jeśli ktoś lubi wartką akcję podczas archeologicznych poszukiwań, jak u Andiego McDermotta, ta książka może go trochę znudzić, ale ostatecznie ciekawe zakończenie rekompensuje te kilkaset stron nudy :-)

Książka o dwutorowej akcji, opowiada o wydarzeniach z przeszłości i teraźniejszości. Akcja rozgrywa się w dzisiejszych czasach, a druga historia pamięta jeszcze zamierzchłe czasy ludzi pustyni. Piękna opowieść o prawdziwej i wiecznej miłości, która przetrwała wszystko. Książka jest nie tyle wciągająca co powiedziałabym że pochlaniajaca. Naprawdę trudno sie od niej oderwać chociaż na chwilę, jest świetnie pisana, ciągle coś się dzieje dzięki czemu nie ma tu miejsca na monotonie. Zakończenie jest bardzo zaskakujące, napawa czytelnika wieloma emocjami. Czytając tak wczułam się w całą fabułę, że wydawało mi się iż uczestniczyłam w rozgrywającej się akcji książki pomiędzy ludami Tuaregow. Zachwycam się tą książką co naprawdę rzadko się zdarza. Gorąco polecam zwłaszcza że dziś trudno o dobrą książkę.

Książka przykuła moją uwagę przepiękną okładką. Przywodzi mi na myśl dalekie podróże w głąb pustyni.Czytając książkę wyobrażałam sobie te przepiękne krajobrazy, które autorka opisywała.

Akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach: w teraźniejszości i przeszłości. Poznajemy dwie bohaterki tych światów: Isabelle i Mariatę, które łączy tytułowy amulet.

Isabelle pracuje jako doradca podatkowy i odnosi zawodowy sukces. Jest singielką. Jej ojciec zostawia jej w spadku tajemnicę do rozwiązania. W tajemniczej skrzyni znajduje afrykański amulet i przeróżne dokumenty. Dziewczyna nie ma pojęcia o pochodzeniu przedmiotu. Wraz z najbliższą przyjaciółką udaje się do Maroka, gdzie próbuje rozwikłać pochodzenie tajemniczego przedmiotu. Podróż będzie obfitować w wiele niebezpieczeństw, ale przyniesie ze sobą coś innego. Pozwoli dziewczynie odkryć swoją własną tożsamość.

Mariata to potomkini tuareskich władców. Po śmierci matki ojciec wydał ją na wychowanie ciotki. Nie czuje się w tym plemieniu dobrze, poza tym syn wodza rości sobie do niej prawa. Wybawienie następuje ze strony starszej kobiety Rahmy, która przybyła po nią, aby uzdrowiła jej syna. Dziewczyna udaje się ze kobietą. Poznaje jej syna Amstana, który jest bliski obłędu z powodu wydarzeń z przeszłości. Jest pozbawiony kontaktu z rzeczywistością a w ręku ściska tajemniczy amulet. Gdy odda go dziewczynie wróci do zdrowia. Młodzi zakochują się w sobie. Będą chcieli się pobrać, ale los będzie dla nich okrutny i na ich drodze postawi wiele przeszkód.

Historia naprawdę mnie zafascynowała. Jednak bardziej podobały mi się losy Mariaty, która okazała się wyjątkowo silną kobietą. Jej siła i wola walki była godna podziwu. Była gotowa na wszystko, żeby odzyskać utracone szczęście. Autorka w przepiękny sposób przedstawiała krajobrazy Maroka: pustynie i oazy. Zafascynowało mnie również życie ludzi pustymi. Pisarka w umiejętny sposób łączy całą akcję z opisami życia plemion: ich zwyczaje, wierzenia.

Książkę czyta się całkiem przyjemnie, jak dobrą powieść przygodową. Cały czas zastanawiałam się co łączy Mariatę z Isabelle i na końcowych kartach zaczęłam się już powoli tego domyślać. Autorka naprawdę mnie zaskoczyła. Naprawdę polecam tą powieść nie tylko wielbicielom afrykańskim opowieści.

Isabelle pracuje jako...

Co do głównej bohaterki miałam podejrzenia, że jest bardzo mocno związana z amuletem ale nie podejrzewałam ,że aż tak:) Ach dzielna Marianna i kobiety z Jej ludu. To straszne, ze obok współczesności dzieją się takie rzeczy...To smutne, że rdzenni mieszkańcy nic z tych dobroci nie mają...tylko głód i biede

Poznajemy równolegle dwie kobiety z dwóch całkowicie różnych światów.

Izabella jest dzieckiem dwójki archeologów, Francuzki i Anglika zamieszkujących w Londynie. To ona w wiekszości jest narratorem opisującym wydarzenia, jakie nastapiły po śmierci jej ojca, który zapisał jej nie tylko dom rodzinny ale i tajemnicze pudełko z dokumentami i amuletem, który z początku może niepozornie wygląda, ale przynosi dziewczynie wielkie szczęście i w każdej trudnej sytuacji dziewczyna czuje jego moc...Mimo początkowej niechęci, coś sprawia, że jednak wyrusza w podróż mającą przy okazji wyjaśnić pochodzenie tego przedmiotu. Ale nawet w Maroku mało kto może odczytać insktypcję zapisaną w tifinagh.

Równolegle poznajemy Mariatę, potomkinię Założycielki plemienia, uznawanej za istotę eteryczną, waleczną i dzielną. Wydawać by sie mogło, że księzniczka powinna conajmniej żyć w dostatku i należnym jej szacunku, ale zdecydowanie tak nie jest. Żeby za wiele nie zdaradzić, napiszę, że życie rzuca ją z kąta w kąt nie szczędząc jej poniżeń i ciosów.

Izabella, jako, że wychowana w naszej kulturze, niektórym może sie wydać postacią nieciekawą, ale bez niej my, europejczycy nie poczulibyśmy tego, jak inne są nasze kultury. Mi wbrew wszelkiemu przekonaniu ta postać podobała się. Była taka...moja, europejska. A jednocześnie poznała sens słów "magia" i "przeznaczenie". Magia w afrykańskim znaczeniu. Czytając ksiażkę trudo jest się oderwać, bo pomimo tego, że kilka książek o wymowie afrykańsko- arabskiej w ręce mi wpadło, to jednak w tej książce widzimy nie tylko różnice europejsko- afrykańskie, ale arabsko-afrykańskie, co może troszkę dziwić. Poznaję więc różnice pomiędzy Muzułmanami, a Kel Tamasheq (nazwanych przez Muzułaman Tuaregami czyli bezbożnikami). I widzę wyraźnie moja ignorancję, która nakazała mi sądzić, że Afrykę zamieszkują głównie Muzułmanie i "zacofańcy"... I brnąc dalej w powieść, mam wrażenie, że te dwie dziewczyny muszą się spotkać, gdzieś tam na Pustyni. Muszą sobie nawzajem pomóc i się pokochać, bo chociaż są tak różne, to jednak tak podobne.

Zakończenie mnie nieźle zaskoczyło i z pewnością nie zawiodło. Książka ewidentnie pokazuje, że w każdej kulturze i religii mamy ludzi złych i dobrych, interpretujących świat i jego zasady w najróżniejszy sposób. A spośród wielu wartości człowieka hołubione są: Wiara, Nadzieja, Miłość...W każdym miejscu na Ziemi można na najróżniejsze sposoby doceniać potęgę Natury, piękno otaczająego świata. My Europejczycy widzimy w pustyni plażę bez wody, skwar słońca lejący się z nieba i kości bielejace na słońcu, a okazuje się, że ktoś może to widzieć całkiem inaczej...

Poznajemy równolegle dwie kobiety z dwóch całkowicie różnych światów.

Czytając opis książki na okładce w bibliotece byłam przekonana, że tekst może zapowiadać naprawdę ciekawą historię. Akcja książki biegnie dwutorowo, opisując wydarzenia z życia dwóch kobiet. Los starszej kobiety, jest przejmujący, zawiera opisy życia plemion koczowniczych w Afryce. Te rozdziały, które opisywały jej dzieje były dla mnie naprawdę przyjemnością, czekałam co dalej będzie z Mariatą.
Mariata pokazała co to znaczy odwaga, walka o siebie, o swoich bliskich i miłość.
Isabella to dziewczyna współczesna, to ona jest bohaterką, której śledzimy teraźniejsze losy. Wyjeżdża ona do Afryki za sprawą ojca, który zostawia jej zagadkę do rozwiązania. Podróż dla Isabell okaże się poszukiwaniem własnej tożsamości, poszukiwaniem swojego miejsca na świecie no i miłości.
Wszystko fajnie, o ile mówimy o Mariacie, część poświęcona Isabell jest zdecydowanie nudniejsza i naciągnięta. Rozczarował mnie jej brak zaangażowania w całą historię związaną z amuletem. Autorka to przedstawiła jako wyjazd na wakacje młodej brytyjki, a tylko jakby przy okazji dowiaduje się o co chodzi z amuletem, który zostawił jej ojca. Cała tajemnica rozwiązuje się na zaledwie kilku stronach. Wcześniej w ogóle nie wiadomo co dziewczyna robi w Afryce, oprócz pakowania się w kłopoty.
Pod tym względem książka jest nierówna. Z jednej strony przejmujący los Mariaty, z drugiej Isabella, lekko egoistyczna dziewczyna, która stwarza wrażenie niezaangażowanej w całą historię.
Tak czy inaczej, zamysł i historia jest piękna, pokazuje ile człowiek potrafi poświęcić dla miłości, do czego jest zdolny i jaki jest silny w swoich wyborach.

Polecam, jeżeli ktoś, tak jak ja, lubi orientalne klimaty. Spodobało
mi się przeplatanie bardzo ciekawych historii dwóch kobiet,
których na pozór nic nie łączy. Zaskakujące i przyjemnie zakończenie.
Z chęcią poczytałabym o dlaszych losach bohaterów.

Polecam, jeżeli ktoś, tak jak ja, lubi orientalne klimaty. Spodobało
mi się przeplatanie bardzo ciekawych historii dwóch kobiet,
których na pozór nic nie łączy. Zaskakujące i przyjemnie zakończenie.
Z chęcią poczytałabym o dlaszych losach bohaterów.

Ostatnio mam szczęście do powieści, których akcja rozgrywa się na dwóch planach czasowych i których przeszłe wydarzenia okazują się znacznie ciekawsze niż bieżące.
Tak jest również z "Tajemnicą amuletu". Współczesne perypetie bohaterki nie wyróżniają się niczym szczególnym, zaczynają ciekawić dopiero pod koniec powieści. Losy innej kobiety, która przeżywa swoją młodość około trzech dekad wcześniej, wciągają już od pierwszych stron i śledzi się je z niesłabnącą ciekawością.

Zakończenie zaskakuje, chociaż jest bardzo melodramatyczne i dlatego niezbyt mi się podobało.

Całość czyta się jednak szybko i przyjemnie, dlatego polecam tę powieść przede wszystkim tym, którzy lubią historie z tajemnicą w tle, afrykańskie klimaty i wątki podróżnicze.

• Afryka
  • Sprzedam/wymienię

Dodaj cytat z książki Tajemnica amuletu