Lato miłości

Wydawnictwo: Świat Książki
Love and Summer
978-83-247-2485-7
Ag2S

Powieść wybitnego pisarza łączy historię małżeńskiego trójkąta i wnikliwą analizę różnych odcieni miłości, ukazanej tu jako coś pięknego lecz zarazem siejącego wewnętrzne spustoszenie. Ellie zostaje żoną owdowiałego farmera Dillahana. Oboje darzą się szacunkiem i sympatią. Przypadkowe spotkanie z Florianem, fotografem, zmienia jej życie wbrew woli. Zakochana Ellie nie chce oszukiwać męża i nie wie, że Florian zamierza emigrować. Dlaczego więc pozwolił, by uwierzyła w jego miłość? Barwne tło irlandzkiej prowincji.

źródło opisu: www.merlin.pl

źródło okładki: www.merlin.pl

Pokazanie trudnej miłości,ale nie przebrnęłam,skapitulowałam po 30 stronie.Miałam wrażenie,że więcej tu filozofowania niż treści

| 2011-09-06

William Trevor (ur.1928) - angielski pisarz, pochodzenia irlandzkiego, mistrz dialogu opisujący irlandzką rzeczywistość. Po raz piąty nominowany do nagrody Boookera właśnie za powieść Lato miłości.

W sumie nie wiem co skłoniło mnie do przeczytania tej książki. O autorze nie słyszałam nigdy wcześniej, a opis znajdujący się z tyłu tejże lektury utrzymywał mnie w przekonaniu, iż niczym nie będzie się ona różnić od wielu innych, które miałam już okazje mieć w swoich dłoniach. W końcu jednak podjęłam decyzję i czym prędzej zabrałam się za czytanie "Lata miłości".

Ellie jest kobietą, która została wychowana w przyklasztornym sierocińcu. W pewnym momencie swojego życia zostaje ona wydana za mąż i do końca swoich dni ma towarzyszyć mężczyźnie, który nie dość, że jest od niej sporo starszy, to w dodatku ciągle cierpi po stracie swojej pierwszej żony. Sytuacja nie należy do komfortowych, a wręcz przeciwnie. Zresztą komu byłoby przyjemnie tkwić w związku, w którym ciągle jest się...

Krzysztof | 2017-03-22

Całkiem ciekwa opowieść z zaskakującym jednak zakończeniem. Irlandzka sceneria wydaje mi się zbyt ponura. Zdecydowanie za mało jest tam whiskey i piwa. Katolicyzm tylko muśnięty, bardzo powierzchownie, bo na więcej nie pozwala właściwa anglikanom arogancja. Wadzi mi też podsycany na przestrzeni całej w zasadzie książki mit, że miłość jest piękna tylko wtedy, gdy ma w sobie coś z perwersji. A życie pokazuje, że jest wręcz odwrotnie.

Justyna | 2013-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2013

Bardzo ciężko ocenić mi tą książkę. Skoro została nominowana do nagrody Bookera to musi jakąś wartość mieć, ale mnie nie porwała. Niby ambitna, niby trzeba wyczytywać sens między wierszami, ale jeśli nawet ta książka ma jakieś przesłanie to ja go niekoniecznie widzę. Dla mnie "Lato miłości" to książka monotonna, wręcz nudna. Jedyny plus to to, że szybko się ją czyta i szybko można dotrzeć do końca.

Niestabilna | 2013-05-21
Przeczytana: 21 maja 2013

Idea jest. Okładka zachęcała do kupienia. Niezaprzeczalnie. Tylko dlaczego będąc na 80 stronie książki nadal akcja się nie "rozkręciła" nie wiem. Ale dokończyłam i przeczytałam. Jednak pozostał niedosyt. Za mało było treści w książce;)

Dorota Piękna | 2015-11-22

Książkę przeczytałam bo kupiłam ją tanio, raczej drugi raz do niej nie wrócę

Justyna | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Po zapoznaniu się z opisem książki oraz krótką notką o jej autorze obstawiałam, że historia ta będzie stanowiła naprawdę dobrą lekturę. Zawiodłam się.

Chyba powinnam wmówić sobie, że jest to powieść "wysokich lotów", być może wtedy byłoby mi łatwiej się z nią polubić. Udawać, że delektuję się leniwym tokiem akcji oraz nierozwijającymi się wątkami. Niestety nic takiego się nie stało.

Uczucia opisywane w książce są bezbarwne, autor nie zatrzymuje się przy żadnym z nich na dłuższą chwilę. Domyślam się, że w ten sposób chciał on pokazać subtelność oraz delikatność, przez co jednak nie pozwala czytelnikowi na przeżywanie tych chwil wraz z bohaterami. Niektóre wątki naprawdę zapowiadały się ciekawie, jednakże całkowicie wyprane z emocji nie zrobiły na mnie najmniejszego wrażenia.

Po ciężkiej i mozolnej przeprawie przez pierwszą połowę (w której nie dzieje się kompletnie nic), docieramy do drugiej połowy, którą czyta się o wiele łatwiej i szybciej. Bardzo lubię czytać książki i bardzo...

NovemberRain | 2016-03-27

Książka o polach, gospodarstwie rolnym i gotowaniu gulaszu. A i coś tam o jakiejś Ellie i Florianie.
Zmarnowany czas. Nic więcej.

Zuzanna | 2016-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2016

Nie przeczytana z zainteresowaniem.. Wręcz nudna..Ale to kwestia gustu..

Stokrotka238 | 2014-05-11
Przeczytana: maj 2014

W tej ksiażce zupełnie nic się nie dzieje! Szkoda czasu na te wypociny.
Zastanawiam się tylko za co ta powieść dostała nagrodę Bookera?