Na zakrętach historii

Wydawnictwo: Bellona
9788311120846
historia
Milijon

Na dzieje składają się nie tylko daty i zdarzenia,wielkie procesy i struktury, ale i szeroko pojęta antropologia, uczucia, uzależnienia, nawiedzone teorie czy tajne gry, a także ludzie, ich osobowości, mowa ciała, tajemnice. Przeznaczona dla szerokiego grona miłośników historii, książka ta usiłuje pokazać ją od tej właśnie strony; jednakże nie wyłącznie od strony anegdotycznej, lecz poprzez...

Przeznaczona dla szerokiego grona miłośników historii, książka ta usiłuje pokazać ją od tej właśnie strony; jednakże nie wyłącznie od strony anegdotycznej, lecz poprzez pryzmat wpływu owych niedocenianych czynników na bieg dziejów. Nie zawsze wyłącznie wielkie procesy decydowały o kierunku rozwoju czy kryzysu; równie wielkie znaczenie miały stany emocjonalne.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2011.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Koval | 2013-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

Przyjęło się patrzyć na historię jako na ciąg przyczynowo-skutkowy oparty o ważne wydarzenia, które rzutowały na przebieg późniejszych zdarzeń. Popularnym podejściem jest traktowanie dziejów przez pryzmat epokowych procesów społecznych, polityki czy wielkiej dyplomacji. „Na zakrętach historii” dowodzi, że równie często o najważniejszych zajściach w danym kraju czy regionie decydował charakter (lub jego brak), przebyte traumy, ogólnie pojęty stan psychiczny czy zwykłe widzi-mi-się monarchy. Nie da się ukryć, że nawet najwyżej postawiony dostojnik państwowy nie był wolny od spontanicznych uczuć, które musiał w jakiś sposób wyładowywać (np. na poddanych) albo wręcz przeciwnie – tłumić, mając przy tym nadzieję, że nie znajdą ujścia w przyszłości.
Autor przedstawia nam sylwetki znanych postaci historycznych od tej właśnie, emocjonalnej strony. Skupia się na życiu wewnętrznym sławnych i ważnych, wplatając w ich losy mniej znane wątki historyczne.

Właściwie mamy tu do czynienia z...

Maynard | 2015-06-10
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Rewelacyjna pozycja ze "stajni" mistrza Besali, którego miałem okazję spotkać na ostatnich Targach Książki w Stolicy (16 maja 2015). Świetne tematy, brawurowe opisy, historyczne smaczki wśród których m.in. znajdziemy informacje o tym jak "Św. Skandal" pisał historię świata, poznamy historię obłąkanych władców czy poczytamy o wychowaniu dzieci na przestrzeni wieków. Polecam, tak jak wszystkie poprzednie.

Tversky | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Mam mieszane odczucia wobec tej książki. Z jednej strony przedstawia mnóstwo ciekawych i intrygujących faktów - z drugiej owa mnogość w połączeniu z jednoczesną powierzchownością eksploracji poruszanych zagadnień (przynajmniej w niektórych rozdziałach), sprawia chaotyczne wrażenie. Autor ma niesamowitą wiedzę, często przedstawia ze swadą swój punkt widzenia, więc trudno powiedzieć skąd się bierze odczucie, że coś nie zadziałało. Czasami ma się poczucie zasypania wielką liczbą nazwisk czy zdarzeń, które nie wzbogacają rozumienia tego, co autor chce przekazać, lecz przynoszą efekty niczym piasek rzucony w twarz. Innym razem czuć można wyraźną powierzchowność ujęcia tematu. Może przyczyna leży w tym, że na książkę składa się zbiór artykułów publikowanych w różnych czasopismach i gazetach. Każdy z nich czytany oddzielnie jest fascynujący, lecz jako całość tworzą chaotyczny amalgamat nazwisk, dat i zdarzeń. Nie pomaga styl narracji autora, który szybko przeskakuje z jednego zagadnienia...

ziombel | 2016-07-24
Na półkach: Przeczytane, Polska, Historia
Przeczytana: 22 lipca 2016

Książka "Na zakrętach historii" jest opowiedzeniem pewnych wydarzeń historycznych z innego punktu widzenia, który nie jest przekazywany w szkołach. Autor rozpoczyna książkę od opisu niektórych wielkich skandali aby później przejść do problemu alkoholizmu wśród władców, który często doprowadzał do poważnych schorzeń i problemów(oraz znacznie szybszych zgonów). Oprócz tego mamy opisy jak władcy wykorzystywali alkohol w polityce.

Później autor przechodzi do opisu wychowania młodych władców oraz efektów zbyt surowego(lub bezstresowego wychowania). W bardzo wielu przypadkach władcy odreagowali później dziecięce traumy na innych(głównie poddanych). Według mnie była to najciekawsza część.

Ostatnie trzy rozdziały zajmują się problemem szaleństwa, różnych teorii dotyczących powstania Polski i Litwy, oraz szpiegostwa i wykorzystywanych w tym celu pięknych kobiet. Według mnie jest to ciekawe spojrzenie na historię, nie przez daty i doniosłe wydarzenia a przez przyziemne problemy władców i...

Frederik | 2016-07-07
Przeczytana: marzec 2016

Uwielbiam książki historyczne, a szczególnie tak pisane, poprzez pojedyncze fakty.
Czyta się lekko i miło. Autor spracował się setnie wynajdując te drobne fakty.

Zielin | 2014-11-25
Przeczytana: 23 listopada 2014

Ciekawa pozycja dla miłośników historii, ale nie takiej jakiej uczą w szkołach. Przedstawia mnóstwo nieznanych i z pozoru nieznaczących faktów, które jednak odegrały rolę w historii i miały wpływ na dzieje świata.

boy17 | 2017-05-28
Sensej | 2017-05-14