Na zakrętach historii

Wydawnictwo: Bellona
9788311120846
historia
Milijon

Na dzieje składają się nie tylko daty i zdarzenia,wielkie procesy i struktury, ale i szeroko pojęta antropologia, uczucia, uzależnienia, nawiedzone teorie czy tajne gry, a także ludzie, ich osobowości, mowa ciała, tajemnice. Przeznaczona dla szerokiego grona miłośników historii, książka ta usiłuje pokazać ją od tej właśnie strony; jednakże nie wyłącznie od strony anegdotycznej, lecz poprzez...

Przeznaczona dla szerokiego grona miłośników historii, książka ta usiłuje pokazać ją od tej właśnie strony; jednakże nie wyłącznie od strony anegdotycznej, lecz poprzez pryzmat wpływu owych niedocenianych czynników na bieg dziejów. Nie zawsze wyłącznie wielkie procesy decydowały o kierunku rozwoju czy kryzysu; równie wielkie znaczenie miały stany emocjonalne.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2011.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Koval | 2013-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

Przyjęło się patrzyć na historię jako na ciąg przyczynowo-skutkowy oparty o ważne wydarzenia, które rzutowały na przebieg późniejszych zdarzeń. Popularnym podejściem jest traktowanie dziejów przez pryzmat epokowych procesów społecznych, polityki czy wielkiej dyplomacji. „Na zakrętach historii” dowodzi, że równie często o najważniejszych zajściach w danym kraju czy regionie decydował charakter (lub jego brak), przebyte traumy, ogólnie pojęty stan psychiczny czy zwykłe widzi-mi-się monarchy. Nie da się ukryć, że nawet najwyżej postawiony dostojnik państwowy nie był wolny od spontanicznych uczuć, które musiał w jakiś sposób wyładowywać (np. na poddanych) albo wręcz przeciwnie – tłumić, mając przy tym nadzieję, że nie znajdą ujścia w przyszłości.
Autor przedstawia nam sylwetki znanych postaci historycznych od tej właśnie, emocjonalnej strony. Skupia się na życiu wewnętrznym sławnych i ważnych, wplatając w ich losy mniej znane wątki historyczne.

Właściwie mamy tu do czynienia z...

Maynard | 2015-06-10
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Rewelacyjna pozycja ze "stajni" mistrza Besali, którego miałem okazję spotkać na ostatnich Targach Książki w Stolicy (16 maja 2015). Świetne tematy, brawurowe opisy, historyczne smaczki wśród których m.in. znajdziemy informacje o tym jak "Św. Skandal" pisał historię świata, poznamy historię obłąkanych władców czy poczytamy o wychowaniu dzieci na przestrzeni wieków. Polecam, tak jak wszystkie poprzednie.

ziombel | 2016-07-24
Na półkach: Historia, Polska, Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2016

Książka "Na zakrętach historii" jest opowiedzeniem pewnych wydarzeń historycznych z innego punktu widzenia, który nie jest przekazywany w szkołach. Autor rozpoczyna książkę od opisu niektórych wielkich skandali aby później przejść do problemu alkoholizmu wśród władców, który często doprowadzał do poważnych schorzeń i problemów(oraz znacznie szybszych zgonów). Oprócz tego mamy opisy jak władcy wykorzystywali alkohol w polityce.

Później autor przechodzi do opisu wychowania młodych władców oraz efektów zbyt surowego(lub bezstresowego wychowania). W bardzo wielu przypadkach władcy odreagowali później dziecięce traumy na innych(głównie poddanych). Według mnie była to najciekawsza część.

Ostatnie trzy rozdziały zajmują się problemem szaleństwa, różnych teorii dotyczących powstania Polski i Litwy, oraz szpiegostwa i wykorzystywanych w tym celu pięknych kobiet. Według mnie jest to ciekawe spojrzenie na historię, nie przez daty i doniosłe wydarzenia a przez przyziemne problemy władców i...

Frederik | 2016-07-07
Przeczytana: marzec 2016

Uwielbiam książki historyczne, a szczególnie tak pisane, poprzez pojedyncze fakty.
Czyta się lekko i miło. Autor spracował się setnie wynajdując te drobne fakty.

Zielin | 2014-11-25
Przeczytana: 23 listopada 2014

Ciekawa pozycja dla miłośników historii, ale nie takiej jakiej uczą w szkołach. Przedstawia mnóstwo nieznanych i z pozoru nieznaczących faktów, które jednak odegrały rolę w historii i miały wpływ na dzieje świata.

Elwilka888 | 2016-03-23
rybka | 2016-01-23