Die Damonen Chronik des Sektionsrates Geyrenhoff

"Demony", szczytowe osiągnięcie pisarstwa Doderera, nawiązują do powieści "Schody Strudlhofu". Akcja "Demonów" rozgrywa się również w Wiedniu, lecz nieco później, w drugiej połowie lat dwudziestych. Powieść splata i supła niezwykłe wątki ludzkich losów, ilustrując "stan rozkładu" po upadku dawnej świetności cesarsko-królewskiej Austrii. Na jej kartach znajdujemy jeden z najbardziej fascynujących w literaturze obrazów miasta - obraz Wiedna wraz z całą jego społeczną mozaiką. W psychologicznej warstwie utworu widoczne są nawiązania d Dostojewskiego, do "Biesów". Doderer bowiem również ukazuje proces "zdiablenia" jednostki, która żąda, by świat stosował się do jej urojeń. Powrót ze świata demonów do świata człowieczeństwa jest możliwy... Jak? To jeden z wielkich tematów literatury. Doderer podjął go w sposób mistrzowski.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy 1985

źródło okładki: zdjęcie autorskie