Jak ginąć, to razem

Okładka książki Jak ginąć, to razem Gustaw Kerszman
Okładka książki Jak ginąć, to razem
Gustaw Kerszman Wydawnictwo: Książka i Wiedza biografia, autobiografia, pamiętnik
Książka i Wiedza
2006-01-01
2006-01-01
getto białostockie Holokaust okupowana Warszawa Żydzi warszawscy szmalcownicy

Cenię tę tematykę i uważam że nie łatwo poruszać się w tym temacie, rzetelnie przedstawione fakty świadka ówczesnych zdarzeń.

Gustaw Kerszman ma bogatą drogę naukową w genetyce i biologii molekularnej.Książkę wspomnieniową z czasów II Wojny Światowej napisał jak naukowiec przyzwyczajony do dyscypliny myślowej i wyciągania i formułowania wniosków.Może ta niewielka książka powinna być lekturą obowiązkową,ze względu na tragizm i ciężar tematów w niej poruszonych.Dwa przykłady:"Istotnym problemem wydaje mi się coś mniej konkretnego i namacalnego niż ratowanie i wydawanie,mianowicie KLIMAT.Holocaustowi towarzyszyło niesłychane natężenie propagandy nienawiści.Była ona w czasie okupacji wszechobecna.Dla Żydów komory z gazem trującym i zatrute słowa zlewały się w jedną całość.Tym większe było zapotrzebowanie na dobre słowo,na dobre gesty,na wyrazy sympatii,nawet jeśli nie szły za nimi konkrety".Drugim fragmentem są słowa Leszka Kołakowskiego,który pół wieku temu pisał:"Elementarnym warunkiem krwawych pogromów żydowskich,rzezi i okrucieństw była zawsze społeczna atmosfera emocjonalna tolerująca antysemityzm nawet w najbardziej złagodzonej i rozwodnionej postaci...W ten sposób antysemici dobroduszni rodzą antysemitów-zbirów,antysemici łagodni pielęgnują antysemitów uzbrojonych w kastety i noże,antysemici bierni i wstrzemięźliwi tworzą organizatorów pogromów".

Dobra lekcja historii. Czytałam z zaciekawieniem, niekiedy odrazą, nierzadko ze ściśniętym gardłem i czasem z uśmiechem na ustach.
Gustaw Kerszman pisze o tym co widział i przeżył w czasie wojny. „Jak ginąć, to razem” czyli wraz ze swoją mamą dzięki której odwadze, poświęceniu i miłości, jak sam autor pisze przeżył wojnę.
Autor zaprezentował nam ciekawe losy wielu osób, których na swej drodze spotkał lub o których słyszał tu i ówdzie. Anegdoty, wierszyki, wartościowe komentarze (np. na temat stosunków polsko-żydowskich w czasie okupacji),kilka fotografii. Spodobało mi się wiele spostrzeżeń czy przemyśleń autora m.in. ten ze strony 117, wstęp do filozofii materialistycznej ;)) przy którym się uśmiechnęłam jak i wiele innych przy których ogarniał mnie smutek i wstyd za zachowania niektórych Polaków.
To kolejna relacja naocznego świadka dlatego warto. Ja po takiej lekturze trochę więcej wiem i mam wiele przemyśleń. Polecam wszystkich fanom literatury faktu.

Autor zaprezentował nam ciekawe losy wielu...

• Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia
  • Literatura faktu
  • Obozowe, Wojna
  • II wojna światowa/Holokaust
  • II wojna światowa
  • Biografie wspomnienia listy dzienniki

Dodaj cytat z książki Jak ginąć, to razem