Flipek szuka mamy

Tłumaczenie: Wanda Chotomska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Filipek". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wilga
978-83-259-0312-1
Dzieci, króliczek, Wilga
Maleństwo

Dawno-niedawno Flipek zgubił się w lesie. Niestrudzenie szuka rodziców. Trochę czasu spędza u Jeżyków, obchodzi tam nawet swoje urodziny. Ciągle tęskni za najbliższymi, więc idzie dalej po górach, pagórkach, między drzewami aż wpada do potoku. Na szczęście znów pomagają mu inne zwierzęta, ma coraz więcej przyjaciół. Ale? gdzie mama i tata?

źródło opisu: www.merlin.pl

źródło okładki: www.merlin.pl

Basia_Pelc | 2013-03-28
Przeczytana: 15 marca 2013

Piękne ilustracje i ładna opowieść zachęcają bardzo do lektury. Format książeczki bardzo zbliżony do słynnego "Tupcia Chrupcia"- ten sam pan ilustrujący i Flipka i Tupcia - Marco Campanella. Szkoda, że każda książeczka jest kontynuacją następnej (wątek szukania mamy), a nie opowiada tylko o różnych przygodach. Mam nadzieję, że Flipek odnajdzie swój prawdziwy dom. Troszkę smutno, że tak skończyła się ta bajeczka, czuje niedosyt i rozgoryczenie, córcia biadoli i współczuje małemu króliczkowi. Gdzie ten happy end?

Maleństwo | 2011-06-11
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 11 czerwca 2011

Książki dla dzieci najczęściej mają szczęśliwe zakończenie. Zgubiony piesek znajduje swoją Panią, nieszczęśliwa dziewczynka w końcu dostaje wymarzonego psa, a bidulka po wielu upokorzeniach wychodzi za mąż za bogatego księcia. Książki z zakończeniem niewesołym nie są na topie. Powiem więcej - książka Astrid Lindgren "Bracia Lwie Serce" do dziś kojarzy mi się ze śmiercią. Nie spotkałam się z książką dla Maluchów, której główny bohater w ostatnich wersach nie jest szczęśliwy.
Do wczoraj.
Filipek to opowiadanie o króliczku, który mieszkał w wielkim lesie. "Poza imieniem miał jeszcze czerwony szaliczek, zajączka Przytulaczka, oraz mamę i tatę, z którymi nie rozstawał się ani na chwilę". Problem pojawił się w chwili gdy zerwał się wiatr, który rzucił Filipka daleko od rodziców. Od tej pory Filipek nieustannie szuka mamy. W takcie poszukiwań wpada w tarapaty zjadając z pola cudzą marchewkę. Na szczęście Pani Krowa w lot pojęła, że Filipek jest nieszczęśliwy. Zaprosiła go do siebie do...

swetee85 | 2016-02-18
Na półkach: Dzieci, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2016

Wydaje mi się, że książka dla dzieci to nie tylko piękne ilustracje, ale przede wszystkim treść, która powinna być dla dziecka pouczająca ale i przyjemna, to właśnie dlatego dzieci wielokrotnie czytają książki, które przypadną im do gustu.
Niestety ta książka oceniając ją odczuciami moich dzieci nie zasługuje na uwagę, bo na prawie każdej stronie tytułowy Flipek jest smutny, przygnębiony lub płacze. Totalnym rozczarowaniem jest to, że biedny króliczek nie odnalazł swojej mamy. Już nie mówię o nazywaniu przypadkowo spotkanych zwierzątek mianem dziadka, a później taty. Chyba nie takie wartości chcemy przekazać naszym dzieciom.
Lepiej nie czytać przed spaniem, bo dzieci wpadają w zły nastrój.
Jestem totalnie rozczarowana, bo myślałam, że książka swoją treść nadrobi chociaż szczęśliwym zakończeniem, a tu KLOPS. Dobrze, że książka wypożyczona została przeze mnie z biblioteki, bo gdybym w tak beznadziejny sposób ulokowała kilkanaście złotych, to chyba złość wzięłaby górę.

zuzankawes | 2012-01-11

Przygody małego Króliczka – recenzja książeczek Wandy Chotomskiej „Flipek szuka mamy” oraz „Flipek znajduje przyjaciół”

Każdy z nas będąc dzieckiem na pewno miał swojego ukochanego pluszaka, czy inną zabawkę, której nie chciał wypuścić ze swych małych rączek. Przytulankę, która dawała poczucie bezpieczeństwa (w zastępstwie mamy rzecz jasna), która wielokrotnie osuszała małe łezki lejące się strumieniami z zawiedzionych oczek, która w końcu słuchała najskrytszych sekretów szeptanych do uszka. Taką zabawkę miał także króliczek Flipek, bohater książeczek Wandy Chotomskiej, bezapelacyjnej królowej dziecięcych bajek, wierszyków i rymowanek.
Flipek, to opowieść o bezbronnym króliczku, który zgubił się w wielkim lesie. Zwierzątko, przerażone i samotne poszukuje swojej mamy i swojego taty, by móc ukoić swój strach i powetować sobie żal rozłąki. Poszukując drogi do własnego domu, króliczek przeżywa mnóstwo przygód, poznaje wiele zwierząt, które chętnie przygarniają bezbronnego maluszka do...

Monika Posiadała | 2016-06-02
Na półkach: 2016, Przeczytane, Dzieciakowe