Król i kanclerz

Książka jest przypisana do serii/cyklu "DZIEJE NARODU I PAŃSTWA POLSKIEGO". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
830302440X
historia
kasiaman55

"Serię wydawniczą Dzieje Narodu i Państwa Polskiego redagują dwa zespoły: krakowski i warszawski Krajowej Agencji Wydawniczej. Tomy obejmujące dzieje Polski średniowiecznej i Polski nowożytnej do 1795 r. przygotowuje oddział krakowski KAW. (...) Natomiast redakcja warszawska przygotowuje edycję 25 tematów poświęconych historii Polski od rozbiorów do wybuchu II wojny światowej. Każdy z wolumenów posiada swój własny tytuł i numer i omawiać będzie odrębny okres dziejów Polski, bądź temat ujęty monograficznie, przy zachowaniu przyjętej w historii Polski chronologii wydarzeń".

źródło opisu: KAW, 1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie

daniel | 2015-09-22
Przeczytana: wrzesień 2015

Zmyliła mnie nieco broszurowa forma wydania i spodziewałem się niezobowiązującej publikacji dość pobieżnie traktującej temat. Na szczęście się zawiodłem. Co prawda praca nie jest bardzo szczegółowa, ale z pewnością nie jest też napisana na kolanie. W sposób rzetelny i krytyczny przedstawia czasy panowania Batorego ze szczególnym uwzględnieniem osoby kanclerza i hetmana wielkiego koronnego.

Dla mnie największym plusem publikacji był jej krytyczny charakter, który pomimo uznania zasług króla wskazywał również popełnione przez niego błędy. Również na płaszczyźnie zastosowanej taktyki wojennej (sic!). Drugim atutem jest duża ilość reprodukcji różnego rodzaju obrazów, sztychów, miedziorytów czy szkiców, głównie z epoki.

Jednym słowem, całkiem dobra lektura uzupełniająca i wstęp do bardziej szczegółowych opracowań.

Mary14 | 2014-12-29
Przeczytana: 04 listopada 2014

Ciut lepsza od poprzedniej, choć pierwsze 20 stron było koszmarne! Oby i ten etap konkursu poszedł mi tak dobrze jak poprzedni, bo inaczej moje starania pójdą na marne...

kosa99 | 2016-03-07
Przeczytana: 07 marca 2016