Chłopcy i dziewczęta w Polsce

Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
978-83-89603-88-3
literatura polska, opowiadania

Powieść w opowiadaniach - połączonych pod względem problematyki i formy. Bohaterami wszystkich z nich są młodzi ludzie, żyjący we współczesnej Polsce, przeżywający swój moment inicjacji: życiowej, społecznej, religijnej, seksualnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Lampa i Iskra Boża

źródło okładki: http://lampa.art.pl/sklep/index.php

Szaro, nudno i bez sensu
Skąd tytuł? Jest źle, ale raczej z diagnozą polskiego, młodego społeczeństwa. Forma, język i grubymi nićmi szyte belferskie moralizatorstwo powtarzają się opowiadanie za opowiadaniem. Ma być o współczesnej polskiej młodzieży? Jest zbiór nieudanych historyjek, niemal pseudo reportaży. No i gdzie ta Polska? Drugoosobowa narracja („więc masz na imię Ewelina”) na dłuższą metę jest męczącym zabiegiem, może i w łatwy sposób umożliwiający para terapeutyczny wgląd, a ile można zmieścić banału. Niby spectrum jest szerokie: nudząca się w małym miasteczku „osobowość”, ciąża w wieku nastoletnim, jeżdżenie do chłopaka do więzienia, zakład kosztem nieatrakcyjnego grubaska, gwałt, historia niedoszłych gwiazd rocka, pierwszy raz, gdy jest się gejem, pierwszy raz pary heteroseksualnej, nawrócenie czy rak. Wszyscy są jacyś tacy bez krwi, bez kości, nawet nie papierowi, bo to by oznaczało, że rzucają cień.
Plus jest taki, że jest krótka, czyta się szybko.

bookish.blog.pl

Wokulski | 2014-03-28

Gładko wchodzi, ale całą zawartość merytoryczną czytałem już gdzie indziej i to wielokrotnie. Nie chcę stawiać się na pozycji znawcy (absolutnie nim nie jestem), ale w moim odczuciu jest to książka dla młodszego czytelnika, mnie trochę znudziła liczbą oczywistości.

Fox Mulder | 2012-02-01

Bardzo dobrze zarysowane tło społeczne, pięknie literacka analiza współczesnej młodzieży.

Joi | 2013-08-22
Na półkach: Liter_Czarka, Przeczytane