Chłopcy i dziewczęta w Polsce

2011-01-01
2011-01-01
978-83-89603-88-3
literatura polska opowiadania

Gładko wchodzi, ale całą zawartość merytoryczną czytałem już gdzie indziej i to wielokrotnie. Nie chcę stawiać się na pozycji znawcy (absolutnie nim nie jestem),ale w moim odczuciu jest to książka dla młodszego czytelnika, mnie trochę znudziła liczbą oczywistości.

Teraz już wiem, że Przemek Gulda nie jest moim ulubionym pisarzem :P

Teraz już wiem, że Przemek Gulda nie jest moim ulubionym pisarzem :P

Szaro, nudno i bez sensu
Skąd tytuł? Jest źle, ale raczej z diagnozą polskiego, młodego społeczeństwa. Forma, język i grubymi nićmi szyte belferskie moralizatorstwo powtarzają się opowiadanie za opowiadaniem. Ma być o współczesnej polskiej młodzieży? Jest zbiór nieudanych historyjek, niemal pseudo reportaży. No i gdzie ta Polska? Drugoosobowa narracja („więc masz na imię Ewelina”) na dłuższą metę jest męczącym zabiegiem, może i w łatwy sposób umożliwiający para terapeutyczny wgląd, a ile można zmieścić banału. Niby spectrum jest szerokie: nudząca się w małym miasteczku „osobowość”, ciąża w wieku nastoletnim, jeżdżenie do chłopaka do więzienia, zakład kosztem nieatrakcyjnego grubaska, gwałt, historia niedoszłych gwiazd rocka, pierwszy raz, gdy jest się gejem, pierwszy raz pary heteroseksualnej, nawrócenie czy rak. Wszyscy są jacyś tacy bez krwi, bez kości, nawet nie papierowi, bo to by oznaczało, że rzucają cień.
Plus jest taki, że jest krótka, czyta się szybko.

bookish.blog.pl

Szaro, nudno i bez sensu

Bardzo dobrze zarysowane tło społeczne, pięknie literacka analiza współczesnej młodzieży.

• Liter_Czarka
  • Polecane przez Nogasia