Pisać skutecznie. Strategie dla każdego autora

Okładka książki Pisać skutecznie. Strategie dla każdego autora Ewa Wilcz-Grzędzińska, Tomasz Wróblewski
Okładka książki Pisać skutecznie. Strategie dla każdego autora
Ewa Wilcz-GrzędzińskaTomasz Wróblewski Wydawnictwo: Ossolineum poradniki
poradniki
Ossolineum
2011-05-23
2011-05-23
978-83-04-05051-8
dziennikarstwo poradnik sztuka pisania

Okładka książki Do Rzeczy nr 29/2013 Marek Gałęzowski, Roman Giertych, Piotr Gociek, Andrzej Horubała, Sławomir Koper, Marek Magierowski, Jacek Przybylski, Agnieszka Rybak, Piotr Semka, Wiktor Suworow, Bronisław Wildstein, Tomasz Wróblewski
Do Rzeczy nr 2... Marek Gałęzowski,&n...

Jak zacząć tekst? Jak skończyć? Cytat lepiej umieścić na początku, na środku, czy na końcu? Co interesuje czytelnika? Jaki należy nadać tytuł swojej pracy...? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy „Pisać skutecznie” przekazując czytelnikowi swoje wieloletnie, dziennikarskie doświadczenie.

Piszę coś odkąd się tego nauczyłam: mam naprawdę dużo zachowanych zapisków od kiedy skończyłam 10 lat (głównie tych z sieci),a już wcześniej coś próbowałam w tym temacie działać. Mimo to dalej nie pisze ani dobrze, ani poprawnie, a przynajmniej nie w stopniu w jakim bym chciała. W końcu nie łatwo jest samemu zobaczyć własne błędy, poza tym zwłaszcza młodym ludziom po prostu często brakuje kogoś, kto wyjaśni jak się do tego zabrać.
I tu pojawia się „Pisać skutecznie” – malutka, dość ładnie wydana książeczka, która bez problemu zmieści się w każdym bagażu i w każdej torebce. Poręczna i niedługa stanowi bardzo dobre kompendium podstawowej wiedzy na temat tworzenia tekstów.
Autorzy rozkładają na części pierwsze tworzenie artykułu. Opisują, jak się do tego zabrać; jak zaplanować tekst, jak potem przelać myśl na papier w sensowny sposób, a w końcu: jak to wszystko opakować tak, by nasz czytelnik to kupił.
Choć książka zdecydowanie kierowana jest przede wszystkim dla dziennikarzy i osób z pokrewnych dziedzin to i twórca prozy nie powinien stracić na przeczytaniu jej: przecież powieść też trzeba wymyśleć, a potem spisać, skutecznie prowadząc czytelnika przez tekst.
„Pisać skutecznie” nie jest pozycją wyczerpującą temat. Jej zadaniem jest wyjaśnienie tych najważniejszych kwestii dotyczących pisania, pokazanie, jak uniknąć najpopularniejszych błędów. M być po prostu dobrym wstępem dla tych, którzy traktują swoje pisanie w miarę poważne. Niemniej, i tym nieco bardziej zaawansowanym może się przydać w ramach odświeżenia tematu i... inspiracji.
Bo tych tu nie brakuje! Autorzy przeplatają swoje wywody wypowiedziami doświadczonych dziennikarzy oraz przykładami tekstów z wielu gazet, co sprawia, że treści po prostu nie da się nie zrozumieć.
Mimo tak małego rozmiaru „Pisać skutecznie” ma spory potencjał na otwieranie oczy swoich odbiorców. Wiele z porad autorów to coś, co niby wiemy, niby rozumiemy... a jednak wydaje nam się, że nas to nie dotyczy, że my z tym problemu nie mamy. A autorzy tego poradnika skutecznie potrafią zwrócić uwagę czytelnika, jakby mówiąc: „Niedoświadczeni autorzy tak zazwyczaj mają – sprawdź, czy i Ty nie łapiesz się na tę pułapkę.”
Muszę przyznać, że nie spodziewałam się aż tak dobrego poradnika. Może nie zawsze jest on odkrywczy, ale dzięki niemu mogę mieć przy sobie w każdej chwili małe kompendium wiedzy, do którego mogę się odnieść.

Piszę coś odkąd się tego nauczyłam: mam naprawdę dużo zachowanych zapisków...

Polecam książkę wszystkim, którzy chcą pisać profesjonalne artykuły. W książce znajdziecie bardzo profesjonalne porady odnośnie konstrukcji tekstu, jego długości, budowania tytułu, podtytułu. Czego unikać, co wprowadzać do tekstu, żeby nie zanudzać czytelnika Bardzo wartościowa książka dla wszystkich przyszłych i obecnych dziennikarzy czy osób pracujących w mediach:)

Bardzo pomocna, liczyłam na konkretne wskazówki bez niepotrzebnej waty słownej - dokładnie to dostałam.

• Dziennikarstwo
  • Warsztat
  • Biznes
  • Odnoszące się do literatury, literaturoznawstwo

Dodaj cytat z książki Pisać skutecznie. Strategie dla każdego autora