Historia nowoczesnych stosunków międzynarodowych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16507-9
historia
Łukasz Kuć

Podręcznik profesora Wojciecha Rójka jest syntezą dziejów nowoczesnych stosunków międzynarodowych. Autor rozpoczyna wykład od przedstawienia historii politycznej świata ostatnich kilkudziesięciu lat XIX w., kończy go zaś w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to załamał się dwubiegunowy podział świata. Autor umiejętnie łączy opis głównych kierunków rozwoju stosunków międzynarodowych ze szczegółowym przedstawieniem rozgrywek politycznych między państwami. Wszystko to sprawia, że książka profesora Rójka jest nie tylko lekturą obowiązkową dla studentów, ale również dla wszystkich zainteresowanych dziejami politycznymi XX wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

kinvszka | 2015-07-14

Bardzo dobry podręcznik dla studentów stosunków międzynarodowych, ale nie tylko. W przystępny sposób można sięgnąć po informacje dotyczące lat 70-tych XIX wieku do lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Pomocne są mapy, czytelny spis treści, indeks nazwisk czy spis map. Bibliografia też jest bardzo przejrzysta. Są w niej podziały na zbiory dokumentów, opracowania i kontynenty. Ogólnie mi to opracowanie wystarczało na ćwiczenia, ale wykładowcy to nie wystarczało i musiałam pewne kwestie doczytywać w podręczniku Wiesława Dobrzyckiego lub w wybranych artykułach naukowych.

| 2012-10-08
Przeczytana: sierpień 2012

Książka Wojciecha Rojka to doskonałe kompendium wiedzy o stosunkach międzynarodowych, obejmujące okres od lat 70-tych XIX wieku do czasu załamania się dwubiegunowego podziału świata w XX wieku.

W sposób niezwykle czytelny autor podzielił cały ten okres na III części. W pierwszej porusza kwestie następstw wojny francusko- pruskiej z 1870 roku i przedstawia układ sił w świecie do wybuchu I wojny światowej. Druga część obejmuje czas wielkich zawirowań wojennych (1914- 1945), a trzecia świat bipolarny po II wojnie światowej do lat 90-tych XX wieku. Każda z części składa się z podrozdziałów odpowiadających najważniejszym wydarzeniom z uwzględnieniem podziału na kontynenty. Taka konstrukcja w znacznym stopniu pozwala na odszukanie interesującej czytelnika konkretnej informacji bez konieczności wertowania większej ilości materiału.

Chociaż gros poruszanej tematyki obejmuje szeroko rozumiane kwestie europejskie, to w sposób wystarczający i jednocześnie przejrzysty omówione zostały...

Bauero | 2014-04-03

Świetny podręcznik akademicki. Zdecydowanie polecam!

manson | 2013-09-25
Łukasz Kuć | 2011-06-18