Powrót Don Kichota

Seria: Powieści z krzyżykiem
Wydawnictwo: Fronda
The Return od Don Quixote
Łukasz Kuć

Facecje, sensacyjne epizody, błyskotliwe zwroty i nieustannie obecny ton dobrodusznej kpiny - oto czym G. K. Chesterton bawi czytelnika na kartach "Powrotu Don Kichota".

Ciągle żartując, na pograniczu groteski i fantazji, demaskuje - niby mimochodem - paradoksy społeczne współczesnej mu Anglii, by wreszcie po mistrzowsku zakończyć opowieść szczęśliwym rozwiązaniem trzech wątków miłosnych.

źródło opisu: Fronda, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

gorzka | 2016-07-06
Przeczytana: 2016 rok

Lekturę zaliczam do niebezpiecznych, a to z racji niekontrolowanych wybuchów śmiechu, które wywołuje. Autor zaserwował nam plejadę barwnych postaci, przeżywających interesujące przygody opisane na sposób komiczny. Ot np. taki Douglas Murrel zwany koczkodanem, nie zrobił kariery politycznej z powodu pewnej niemożności: „Został wyznaczony na przywódcę stronnictwa, o którym zresztą nikt nie miał pojęcia, i przepadł. W krytycznym momencie nie mógł uchwycić logicznego związku pomiędzy zasadą opodatkowania polowań na grubego zwierza i zatrzymaniem starego modelu karabinu dla armii indyjskiej. Na jego miejsce wślizgnął się bystrzej myślący kuzyn lichwiarza ze złodziejskiej części Londynu”. Mamy jeszcze szalonego bibliotekarza. To jest dopiero postać. Badacz hetytów, mający zasługi dla nauki. Inny badacz, posiłkujący się pracami naszego bibliotekarza w zakresie odniesienia się do biblijnej wzmianki o fakcie pędzenia trzody (w ilości 47 wielbłądów) przez kogoś ze szczepu hetytów „ogłosił...

Beata | 2014-01-13
Przeczytana: wrzesień 2013

Jeden ze słabszych powieściowych chestertonów. Dialogi filozoficzno-polityczne raczej pozbawione zwykłej ikry. Ale jak się kocha Chestertona, to kocha się też jego słabsze powieści.

Krzysztof Iwanicki | 2016-06-02
halunke | 2015-08-26