Świątynia konsumpcji. Geneza i społeczne znaczenie centrum handlowego

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Obyczaje, Prawo i Polityka, Życie Codzienne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
83-88542-63-X
Paulina

Centra handlowe stały się w ciągu ostatnich dziesięciu lat trwałym elementem polskiego krajobrazu. Na szybkie ich rozpowszechnienie wpłynęły niewątpliwie przemiany ekonomiczne, społeczne i polityczne lat dziewięćdziesiątych. To, co w epoce socjalizmu było niemożliwe, oszałamia aktualnie swoimi rozmiarami, ilością i różnorodnością. Centra handlowe stały się w Polsce bardzo popularne, są...

To, co w epoce socjalizmu było niemożliwe, oszałamia aktualnie swoimi rozmiarami, ilością i różnorodnością. Centra handlowe stały się w Polsce bardzo popularne, są miejscami chętnie i licznie odwiedzanymi zarówno w celu dokonania zakupów, jak również spędzania wolnego czasu. Książka Grzegorza Makowskiego została oparta na badaniach przeprowadzonych w Galerii Mokotów - największym dotychczas centrum handlowym w Europie Środkowowschodniej. Zawiera nie tylko interesujący opis funkcjonowania centrum handlowego, ale również analizę społecznego znaczenia ośrodków rozrywkowo-handlowych oraz wpływu, jaki wywierają na rozwój kultury popularnej.
Drobiazgowa analiza socjologiczna jest poparta mnóstwem przykładów obecności ośrodków handlowych w życiu społecznym i kulturalnym, w filmie, teatrze, a nawet poezji i religii.

źródło opisu: Trio, 2004

źródło okładki: http://www.wydawnictwotrio.pl/

Emsi | 2015-06-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2015

+ za tematykę,
- za błędy i literówki,
- za styl, który czasami przypomina wypracowanie szkolne, a czasami rozprawę naukową (wypadałoby to ujednolicić) ,
- ponieważ chyba tekst nie przeszedł przez porządną edycję, redakcję i korektę,
- gdyż niektóre wnioski i porównania wydają się być mocno naciągane.

Malwina Póda | 2012-06-23

Bardzo dobre studium manipulacji, jakiej dopuszczają się na nas galerie handlowe. Dużo ciekawostek odnośnie realiów panujących w takich miejscach. Każdy powinien przeczytac książkę przed kolejnym udaniem się do centrum handlowego(:

Lila | 2012-12-10
Przeczytana: 2007 rok