Encyklopedierotyk

Encyklopedierotyk
83-86056-99-1
korespondencja, listy
gorzka

Korespondencja zatytułowana Encyklopedierotyk ma charakter intymny i dokumentuje miłość w XX wieku: stulecia wojen, wywiadów i ''wtyczek'', które na wrogów politycznych zastawiały pułapki erotyczne. Autorka znanych na całym świecie instalacji i czternastu książek pisanych po polsku i angielsku tym razem daje się poznać jako tłumaczka intymnej korespondencji od i do Rolanda Barthes'a, która w...

Autorka znanych na całym świecie instalacji i czternastu książek pisanych po polsku i angielsku tym razem daje się poznać jako tłumaczka intymnej korespondencji od i do Rolanda Barthes'a, która w niezwykły sposób trafiła do jej rąk. Ewa Kuryluk pokusiła się o połączenie jednego z drugim. Jej najnowsza książka Encyklopedierotyk to zbiór listów do Rolanda Barthesa - znanego paryskiego profesora - od badaczy erotyki z całego świata. Barthes zwrócił się do nich z prośbą o napisanie haseł do encyklopedii erotyki. W odpowiedzi otrzymał podsumowania artykułów i relacje o miłosnych perypetiach nadawców. Ich praca naukowa zbiegła się z problemami, z którymi borykali się w miłości. A wiedza o niej niczego im w życiu nie ułatwiła. W Encyklopedierotyk miłość mieszka w głowie: w słowie i w oku. Eros to krewny szaleństwa i sztuki. Emocja domaga się ekspresji i lokomocji. Jedni gonią za ukochaną osobą, inni przed nią uciekają. Krzyżują się szlaki, rodzą nowe romanse. Eros jest klamrą, która spina ze sobą wiek XX i XXI, Europę z Ameryką i Japonią, Warszawę z Nagasaki i Nowym Jorkiem. Fakty mieszają się z fikcją. Protagoniści pojawiają się w sugestywnym skrócie listu miłosnego. Książka Ewy Kuryluk - tajemnicza i misternie skonstruowana - jest miniencyklopedią erotyki adresowaną do tych, których pasjonują dawne i nowe paradoksy miłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 2001.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Łukaszko Walczuk | 2015-04-30