Autobiografia pod ciśnieniem

Seria: 360 stopni: Człowiek na krawędzi
Wydawnictwo: Mayfly
Robert

Autobiografia legendy nurkowania jaskiniowego Shecka Exley’a, który od 16 roku życia związał się z wodą na tyle silnie, że większość podwodnych eksploracji wykonał jako pierwszy człowiek na ziemi. Trzykrotnie bił rekord świata w głębokich nurkowaniach sportowych, pierwszy na świecie przekroczył granicę 1000 nurkowań jaskiniowych, był odkrywcą przynajmniej kilkunastu podwodnych jaskiń na Florydzie, przez szereg lat poszerzając ich poznane granice. Zginął mając 45 lat w jaskini Meksyku, na 10 mprzed osiągnięciem dna, położonego na głębokości 278 m. Jego ciało znaleziono na powierzchni oplątane liną opustową.

źródło opisu: Mayfly, 2009

źródło okładki: wydawca

Oficjalna recenzja
Robert książek: 674

To nie jest zwykła ksiażka o nurkowaniu

To jest ten typ książki, o której ciężko powiedzieć jakieś złe słowo. Jest po prostu świetna w swojej kategorii. Jaka to kategoria? Literatura faktu? Biografia? coś innego? Najlepiej oddaje to chyba hasło serii 360 stopni, do której książka należy: "Człowiek na krawędzi". Tu zawarty jest ten nieuchwytny element, który 'zmuszał mnie' do czytania mimo, że książka jest przede wszystkim biografią, za którą to niezbyt przepadam. I zapewniam, to nie jest zwykła książka o nurkowaniu.

Autorem i główną postacią w "Autobiografii pod ciśnieniem" jest Sheck Exley - jeden z pionierów i propagatorów nurkowania jaskiniowego i głębinowego w obecnym rozumieniu. Mówi się o nim jako o legendzie nurkowania. Jednak przede wszystkim był to człowiek z pasją - tak silną, że gdy w wieku 16 lat rozpoczął wędrówkę w podwodny świat, obcował z nim aż do swoich ostatnich dni. Woda, jaskinie i wielkie głębokości stały się sensem jego życia.

Czytelnik może stać się na moment Sheck'iem – poczucić się oczarowanym pięknem podwodnych jaskiń, przekonać jak to jest pobić rekord świata w głębokim nurkowaniu i jaki jest człowiek, który ponad 1000 razy zanurzał się w mroczne wody wielu jaskiń świata. Do tego obrazowe przedstawienie wejścia w świat osobliwego i monumentalnego piękna, kształtowanego przez dziesiątki tysięcy lat i podróż przez groty i jaskinie całej Północnej Ameryki i Afryki wypełnione 'kosmicznymi' formacjami skalnymi. Chyba właśnie o to chodziło autorowi. Nie tyle wywołać głośne och, ale dać czytelnikowi namiastkę siebie, zarazić swoją pasją i wzbudzić szacunek wobec takiego cudu przyrody.

OK, muszę się przyznać.  Tak naprawdę, to nie trzeba mnie było zmuszać do czytania. Raczej był problem z odciągnięciem mnie od książki. Opowieść snuta przez faceta, który napisał podręcznik do nurkowania, ale nie był nigdy regularnym pisarzem, nosi jedynie podstawowe znamiona typowej biografii. Bliżej jej do zlepków najlepszych momentów z życia Shecka, w stylu barowych pogadanek rozpoczynających się od "Słuchajcie co mi się ostatnio przydarzyło".

Nie wystarczy powiedzieć, że „Autobiografia pod ciśnieniem” to interesująca książka. Opowieści o podwodnym świecie, w którym każdy kolejny metr głębokości jest obarczony coraz większym ryzykiem śmierci, mocno działają na wyobraźnie. Nie raz złapałem się na tym jak wstrzymuje oddech czytając fragmenty o braku tlenu w butli. Końcowy efekt był taki, że chciałem rzucić wszystko i zapisać się na pierwszy lepszy kurs nurkowania.

Dla nowego czytelnika kontakt z książką może być lekkim zaskoczeniem, chociaż mnie wydawnictwo  Mayfly zdążyło już przyzwyczaić, że seria 360stopni  to książki wysoce dopracowane i charakterystyczne. Tak więc, poza naprawdę dobrze złożonym tekstem, strony są wypełnione mapkami - stosownymi do każdego rozdziału. Pomiędzy kartki zostało wetkniętych ponad 30 zdjęć, a wszystko razem trzymane jest przez charakterystyczną gumkę.

Ostrzegam, jeśli nie masz jeszcze swojej pasji/sportu to uważaj. Ta książka może przeciągnąć cię na (ciemną) stronę... nurkowania jaskiniowego :)

Robert Fryga

Daniel Bohusz | 2014-06-15
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Dobra książka jeśli ktoś chce dowiedzieć się na czym polega ten sport. Opisuje z jakimi zagrożeniami muszą się zmagać nurkowie. Jak mały błąd może doprowadzić do tragedii.

Rafał | 2016-09-11
nazir | 2016-04-24