Historia literatury japońskiej

Seria: Dzieje Literatur Powszechnych
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Yanadis

Unikatowa w skali świata literatura japońska słynie głównie z poezji (starożytne epoki Nara oraz Heian), jak również z tekstów powieściowych, zaliczających się do najstarszych na świecie (jak tysiącletnia opowieść dworska Genji monogatari). Japońskie średniowiecze obfituje z kolei w historie wojenne i wysmakowane szkice (epoka Kamakura). W okresie Muromachi na scenę wchodzą słynne po dziś dzień gatunki teatralne - nō, kabuki oraz japoński teatr lalkowy. Okres Edo to burzliwy rozwój literatury popularnej, barwnie opisującej życie ówczesnych mieszczan, gejsz i samurajów. Wtedy również wędrowali po Archipelagu Japońskim tacy słynni autorzy poezji haiku, jak Matsuo Bashō. Czasy współczesne to powieść, opowiadanie i dramat m.in. tak popularni autorzy, jak Mishima Yukio, nobliści Kawabata Yasunari i Ōe Kenzaburō czy popularny w Polsce Murakami Haruki.

Książkę wzbogacają ponadto:

liczne ramki w tekście z informacjami o historii, ludziach, kulturze, a także cytaty fragmentów japońskich tekstów literackich w tłumaczeniu na język polski;
tablice chronologiczne, przedstawiające główne fakty z dziejów literatury japońskiej na tle społeczno-polityczno-kulturalnym zarówno Japonii, jak i Polski oraz całego świata.

Książka przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych fenomenem Japonii oraz poznających kulturę i język tego kraju. Szczególnie przydatna dla studentów kierunków kulturoznawczych i filologicznych, zwłaszcza orientalistycznych.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/80674/historia-li...»

jabajbaj | 2015-09-03
Przeczytana: 03 września 2015

Ponieważ jest to jedyne tego typu kompendium wiedzy na temat literatury japońskiej wśród polskich publikacji, jest to pozycja z pewnością warta uwagi. Niestety nie jest ona pozbawiona wad. Przede wszystkim całość jest chaotyczna, w dodatku rzuca się w oczy sztuczne pompowanie objętości. Informacje zostają rozsiane w książce w różnych miejscach i poskładanie tego w całość wymaga powrotu do wcześniej czytanego tekstu. Nierzadko zdarza się także, że wśród not o pisarzach, autor wtrąca ni stąd ni zowąd jakąś informacje o jeszcze jednej osobie, której jednak w ogóle nie rozwija (jedno - dwa zdania, wyglądające jakby nagle mu się to przypomniało i po prostu musiał to zapisać). Niektóre tytuły zostają przetłumaczone w różny sposób, zresztą jakość owego tłumaczenia czasami bywa wątpliwa. Brakuje tu też balansu, wyczucia w podawaniu informacji - część książek zostaje streszczona od początku do końca, o innych nie ma nawet wzmianki poza podaniem samego tytułu. Co "ważniejszym"...

alexa970 | 2017-12-21
Na półkach: Jap, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Jest to przejście przez wszystkie epoki oraz formy literackie danych okresów. Podani są najwybitniejsi pisarze oraz zawarte są fragmenty ich dzieł przetłumaczone na język polski. Książka zdecydowanie spełnia swoje zadanie i przybliża swoją treścią historię literatury japońskiej oraz samą w sobie literaturę. Są też działy poświęcone teatrom japońskim. Natłok wszystkich informacji może miejscami przytłoczyć czytelnika, jednak należy pamiętać, że jest to i tak przedstawione w dużym skrócie i zawiera tylko najważniejsze informacje. Jak dla mnie książka jest solidnie przygotowana i prosta/wygodna "w użyciu".

CzteryWiekiPóźniej | 2017-01-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Studia, 2017
Przeczytana: 26 stycznia 2017

No cóż... opracowanie na pewno solidne, ale dość ciężko było przez nie przebrnąć. Nie jest to lektura łatwa, jednak dla japonistów - obowiązkowa. Daje bardzo dobry obraz literatury japońskiej wszystkich epok. Ciekawe są też cytaty (w przypadku poezji - także po japońsku, co pomaga wyczuć i zobaczyć rytm i układ sylab). Chociaż pewnie sama nie sięgnęłabym z własnej woli po tę pozycję (ale od czego jest zachęta w postaci egzaminu?), to po przeczytaniu jej muszę przyznać, że wniosła ona bardzo dużo, jeśli chodzi o znajomość japońskich trendów w literaturze na przestrzeni wieków.

Noriko | 2018-05-29
Przeczytana: 2016 rok

Książka pełna wiedzy napisana przez profesora Melanowicza- oznaczonego orderem przez samego cesarza Japonii.
W rzeczywistości jest to wielki skrót literatury japońskiej. Gdyby wgłębić się w japońską literaturę i ją opisać, zajęłaby 10 takich wielkich tomów. Jednak ta pozycja jest wielkim skrótem mogącym zachęcić do przeczytania kilku japońskich powieści. Pisana łatwym językiem, może służyć jako podręcznik wiedzy nawet dla najmłodszych.

kolmanka | 2012-10-29
Przeczytana: 29 października 2012

Literatura japońska zawsze wzbudzała we mnie ogromne zainteresowanie i podziw. Trzeba przyznać, że trudniej jest zrozumieć japońskiego poetę niż włoskiego czy francuskiego. To właśnie dzięki tak odmiennej od europejskiej, kulturze, ich literatura jest dla nas nieco egzotyczna i momentami niezrozumiała. Książka "Historia literatury japońskiej" wydana przez Wydawnictwo PWN jest kolejną już propozycją dla pasjonatów literatury.

Z wypiekami na twarzy wertowałam stronice tej skarbnicy wiedzy o literaturze japońskiej. Nie sądziłam, że jej historia okaże się dla mnie tak wciągająca i zaskakująca. Porwała mnie bardziej niż lektura poprzednich tomów. Jednym z najciekawszych rozdziałów okazał się dla mnie ten poświęcony gatunkom teatralnym, o których kiedyś coś słyszałam, ale jakoś nigdy nie przykuło to mojej uwagi. Czy słyszeliście może o Kabuki? Jest to rodzaj teatru, sięgający swym początkiem XVII wieku charakteryzujący się przede wszystkim bardzo odważnymi i wyrazistymi postaciami,...

Ritsuka | 2018-08-16
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, Lektury