Młody Sherlock Holmes. Zabójcza chmura

Cykl: Młody Sherlock Holmes (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
Young Sherlock Holmes. Death Cloud
Sherlock Holmes, młodość
Ag2S

Sherlock Holmes ma czternaście lat. Upłynie jeszcze trochę wody w Tamizie, zanim stanie się owym słynnym detektywem, ale już trafia mu się pierwsze śledztwo. W lesie niedaleko dworu jego stryjostwa zostają znalezione zwłoki pokryte dziwnymi bąblami, a ślad prowadzi do pewnego barona. Jaką ponurą tajemnicę skrywają ponure londyńskie doki? I jak się na tym wszystkim skupić, skoro tuż obok jest piękna rudowłosa Virginia? Zabójcza chmura to pierwszy tom serii o nastoletnim błyskotliwym detektywie. Frapująca fabuła, znakomicie oddany klimat miejsca i czasu oraz barwne postacie składają się na powieść, pod jaką chętnie podpisałby się sam Conan Doyle.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2011

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

allison | 2014-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Niewątpliwą gratka dla fanów Holmesa, ale także świetna lektura dla młodzieży (i tak naprawdę dla czytelnika w każdym wieku:)).
Autorowi udało się stworzyć przekonującą kreację bohatera, który jako nastolatek zapowiada się na nietuzinkowego detektywa - jest inteligentny, błyskotliwy, odważny... Wykazuje się sprytem i wielką wyobraźnią, co pomaga mu wyjść z różnych opresji.
Także sylwetki drugoplanowych postaci zapadają w pamięć, a całość utrzymana jest w konwencji bardzo podobnej do prozy sir Doyle'a.

Polecam z czystym sumieniem - podczas lektury świetnie się bawiłam, tak jak moja nastoletnia chrześnica, która także jest holmesofanką.

Stasia | 2013-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 listopada 2013

Książka jest napisana z dużą dozą pomysłowości, świetnie się czyta. Łatwo zauroczyć się bohaterami, którzy są świetnie zarysowani.
Jednak czegoś mi w tej książce brakuje, nie umiem określić czego dokładnie. Może chodzi o zagadkę? Którą z łatwością można rozwiązać już na początku książki, a potem tylko czekać na rozwiązanie, które jest coraz bardziej oczywiste z każdą kartką.

Magnis | 2016-04-30

Lekka i przyjemna książka skierowana do młodzieży, ale starsi też nie powinni narzekać. Opowiada o młodości znanego detektywa Sherlocka Holmesa, który rozwiązuje sprawę tytułowej zabójczej chmury. Autor stworzył dobrą powieść i ciekawą historię. Postać Sherlocka dotychczas była mistrzem dedukcji oraz obserwacji u Conana Doyla tutaj jawi się jako jeszcze nie oszlifowany diament, który ma zadatki na wielkiego detektywa. Nie sposób polubić Panią Englantine. Zawsze robiła tak aby Sherlockowi dopiec i była przeciwko niemu co mnie nastrajało negatywnie do jej postaci. Za to polubiłem Crowe, Virginie i Matt, których postacie są sympatyczne i zawsze z przyjemnością śledziłem ich przygody.
Książkę czyta się błyskawicznie, historia ciekawa i nawet zakończenie mi się podobało. Warto przeczytać i dowiedzieć się jakie przygody przeżył Sherlock Holmes w wieku młodzieńczym.

Miriam Fraser | 2014-12-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Sherlock Holmes- chyba najbardziej znany detektyw na świecie.
Jak wyglądało jego dzieciństwo?
Możemy się tego dowiedzieć dzięki tej książce.

Czternastoletni Sherlock już ma zaczątki na genialnego detektywa. Jest inteligentny, bystry, błyskotliwy i głodny przygód. W czasie wakacji trafia mu się pierwsze śledztwo. Czy uda mu się znaleźć sprawce?

Powieść jest bardzo przyjemna w obiorze. Jest tu sporo akcji i zagadek. Brakowało mi ujedynie emocji, których tu po prostu nie ma. W niektórych sytuacji wręcz błagało się ich urzyć. Np. jeżeli taka młoda osoba była świadkiem morderstwa, to raczej powinna jakoś jakoś zareagować, coś odczuwać. Autor wogóle tego nie uwzględnił i bardzo mi tego brakowało.

Alieonora | 2013-01-24
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Z przykrością muszę powiedzieć, że spodziewałam się czegoś lepszego. Z przykrością, bo Sherlock Holmes to jedna z moich ulubionych postaci literackich. Książka niby ciekawa i niby autor zastosował wszystkie myki, aby wciągnąć nas w swoją historię, ale ja mimowolnie wciąż byłam tylko bezstronnym obserwatorem zdarzeń i nie potrafiłam wczuć się w bohatera. Moja wyobraźnia nie pracowała jak należy - słobo szło mi z ilustrowaniem opisywanych miejsc. Książka po prostu nie była taka, jak się spodziewałam. Fabuła naprawdę dość ciekawa, ale przewidywalna. Z braku laku fajna lekturka dla zabicia czasu.

Saberhagen | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Książka wpadła mi w łapy dzięki mojej przyjaciółce. Powiem szczerze, że na początku podchodziłem do niej z rezerwą. Oficjalne kontynuacje (tu w zasadzie prequel), po tylu latach od śmierci autora, wypadają różnie. Wystarczy spojrzeć na gniot w postaci "Draculi nieumarłego" D. Stokera i I. Holta. Czy tym razem autorowi udało się nie zhańbić legendarnej postaci?

Sherlock Holmes Andrew Lane’a różni się od swojego pierwowzoru. Wbrew pozorom jest to zaleta. Autor nie „pomniejszył” tylko słynnego detektywa i nie wsadził go do swojej książki. Holmes nie jest idealnym młodzieńcem, który na dzień dobry popisuje się przed światem swoim genialnym intelektem. Jak na nastolatka przystało jest czasami porywczy, nie wszystko mu się udaje jednakże przejawia już cechy, które nadał Sherlockowi sir Arthur Conan Doyle. Charakter Sherlocka ewoluuje w ciągu powieści. Jesteśmy świadkami narodzin słynnego detektywa. Lane niezwykle sprawie wpłata w biografię Holmesa znane nam już motywy. Dowiadujemy się...

Strawberry | 2012-06-19
Przeczytana: 02 maja 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Najsłynniejszy detektyw na świecie. Nieodłączna fajka, charakterystyczna czapka i płaszcz w kratę. Nowatorskie, często dziwne metody prowadzenia śledztwa. Te wszystkie zdania przywodzą na myśl tylko jedną osobę. Jest nią Sherlock Holmes, stworzony przez sir Arthura Conan Doyle’a.
Powstało wiele książek, opowiadań i filmów dotyczących jego postaci, życia i spraw,
które rozwiązywał. Nie wiadomo jednak, co robił i jaki był jako nastolatek. Czy już wtedy uznawano go za geniusza? Sprytnym, inteligentnym, takim, jakiego znamy z twórczości Conan Doyle’a?
Odpowiedź możemy znaleźć w książce Andrew Lane’a. Jest on m. in. autorem powieści poświęconych takim bohaterom, jak James Bond albo Wallace i Gromit. Jego cykl o młodzieńczych losach Sherly’ego ukazuje się za oficjalnym przyzwoleniem spadkobierców Arthura Conan Doyle’a.
Czternastoletni Sherlock Holmes nie wyróżnia się zbytnio na tle swych rówieśników. Chodzi do szkoły dla chłopców w Deepdene. Nie umie jeździć konno, nie jest sprytny i...

Sojczix | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Bardzo się rozczarowałam. Początek nawet niezły, ciekawy. Ale mniej niż pół książki i dosłownie męczyłam się czytając ją. Mimo, że jest cieniutka czytałam ją bardzo długo. I jestem zrozpaczona, że to wygląda jak wygląda. Czternastoletni Holmes wydawałby się być jakimś młodym geniuszem, a tu nawet lekko głupi, tylko dobry w szybkich rachunkach. To bardzo krzywi obraz prawdziwego Sherolcka, dzieła Doyle'a. Wszystko jest dla mnie jakieś nijakie, wcale nie tajemnicze. W dodatku książka jest bardziej dla dzieci, niż nawet dla młodzieży, a ktoś jeszcze starszy może się tu wręcz zanudzić. Powala mnie też jakby rozdwojenie jaźni w treści - najpierw mowa o równaniach różniczkowych (co się ma o nich jakieś pojęcie w szkole średniej), a zaraz tłumaczenie czym jest pszczeli pyłek, co raczej wiedzą już pięcioletnie dzieci. Brak jakiegoś unormowania poziomu wiedzy czytelnika. Czasem naprawdę tłumaczone dość rozlegle były takie bzdety, jakbym czytała bajkę. W dodatku, książka została wydrukowana...

Szczerze mówiąc to ostatnio kiedy oglądałam Sherlocka Holmesa na komputerze to strasznie mnie zachęciło żeby go jeszcze przeczytać! Książka rozwijała się troszkę wolno, ale według mnie była ciekawa i zachęcam do jej przeczytania. Będę czytać także i następne części :)

Maciej | 2011-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest krótka, przeczytałem ją w trzy godziny i pozostał niedosyt. Do tego jedna z głównych zagadek rozwiązana jest jeszcze przed początkiem pierwszego rozdziału. Dlaczego? Podziękowanie „za wszystko, czego dowiedziałem się o pszczołach…” wystarcza, aby domyślny czytelnik nawet nie szukał innych rozwiązań. Później na szczęście jest trochę akcji, ale dla mnie dość niemrawej. Usprawiedliwieniem może być jedynie to, że jest to pierwsza część z całej serii książek o młodym Sherlocku i – mam nadzieję – będzie lepiej.