Bękart Hitlera. Przez piekło nazistowskich Niemiec i stalinowskiej Rosji

Seria: Na pierwszej linii
Wydawnictwo: Bellona
Hitler's bastard. Through hell and back in Nazi Germany and Stalin's Russia
TeTe26

Spośród licznych pamiętników z II wojny światowej oraz lat powojennych właśnie ten - gdy ukazał się w Wielkiej Brytanii w 2003 roku - zaliczono na Zachodzie do najciekawszych. Eric Pleasants, zawodowy bokser, zapaśnik, akrobata i mistrz walk wschodnich, jednak prywatnie pacyfista, po 1 września 1939 roku znalazł się na wyspie Jersey. Aresztowany przez okupacyjne wojska niemieckie, zostaje odesłany do Francji, gdzie zdobywa sobie pozycję wśród współwięźniów dzięki umiejętnościom sportowym i... bandycko-złodziejskim. Po dramatycznych przygodach powraca do Jersey, skąd jednak zostaje deportowany do obozu internowanych w Kluczborku, a później przeniesiony do obozu w okolice Bremy. Pewnego dnia pojawia się tam werbownik z British Free Corps, brytyjskiej jednostki Waffen-SS. Autor wraz z przyjacielem postanawiają się zaciągnąć. Podczas niebezpiecznej i awanturniczej służby (jest m.in. świadkiem zniszczenia przez aliantów Drezna, uczestniczy w oblężeniu Berlina) poznaje swoją późniejszą żonę. Z dogorywającej stolicy Trzeciej Rzeszy uciekają kanałami. Po wojnie pracuje jako cyrkowiec w radzieckiej strefie okupacyjnej, zostaje jednak aresztowany przez NKWD i osadzony w syberyjskim łagrze z wyrokiem 25 lat ciężkich robót. Po zgonie Stalina zostaje zwolniony i powraca do ojczyzny...

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2004

Forget_me | 2011-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2011

Bardzo interesująca książka o losach człowieka, który w czasie wojny dobrowolnie zaciąga się do brytyjskich oddziałów Waffen SS, a po wojnie zostaje aresztowany przez NKWD i skazany na 25 lat ciężkich robót. Po śmierci Stalina zostaje ułaskawiony i wraca do Wielkiej Brytanii.
Decyzja dotycząca wstąpienia do British Free Corps była o tyle zaskakująca, iż autor był pacyfistą.
Książkę czyta się bardzo szybko, momentami wręcz przeraża np. kiedy autor opisuje pobyt w Rosji i spotkanie z mężczyzną, któremu z nóg wypadały robaki.
Naprawdę warto przeczytać!!!

MANI3K | 2014-07-24
Przeczytana: 2007 rok

Bardzo ciekawa książka, na tyle że wykorzystałem m.in. tą właśnie książkę w swojej ustnej pracy maturalnej z języka polskiego

pwls | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016