Paprocie zakwitły krwią partyzantów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
83-222-0383-7
historia
Patrycja

Bardzo wartościowa publikacja historyczna. Kto nie słyszał o Porytowym Wzgórzu, Osuchach i innych miejscach bitew stoczonych przez partyzantów? Omawiana publikacja jest próbą dokładnego ukazania tych wydarzeń. Zawiera także obszerną część dokumentarną: charakterystykę poszczególnych oddziałów wraz z imiennym stanem osobowym, zdjęcia partyzantów, schematy bitew, itp. Wędrując przez Roztocze i Puszczę warto pamiętać o tych, którzy oddali tutaj życie.

książek: 1981
Renax | 2014-05-25
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2014
Przeczytana: 24 maja 2014

Świetna książka historyczna. Bardzo mnie poruszyła z kilku powodów. Po pierwsze są to dzieje Zamojszczyzny, wiele nazwisk kojarzę, tragedia Zamojszczyzny jest jeszcze żywa, choć umierają ostatni 'akowcy' i ostatni 'Dzieci Zamojszczyzny'.
Zaletą książki jest rzeczowość, skrupulatność - fakty, nazwiska, wspomnienia. Kopalnia wiedzy i ogrom pracy.
Po drugie jest to opowieść bardzo 'narracyjna', jeśli tak wolno mi powiedzieć o tak TRAUMATYCZNYCH I PRZERAŻAJĄCYCH WYDARZENIACH. Mamy tutaj zdarzenia w Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich, wydarzenia obejmujące tydzień, i mamy tragicznego bohatera, mjra Kalinę (warto go 'wguglować'). Profesor opisuje kontrowersje na jego temat, bohaterstwo jego i innych żołnierzy, sanitariuszek i cywilów, podaje wszystkie za i przeciw w kontekście akcji 'Burza' i nacierających Rosjan. Tragedia Polski skumulowana w mojej Zamojszczyźnie. Przyznam się, że książka jest warta popularyzacji, bo o ile o wysiedleniach (tzw. Dzieciach Zamojszczyzny) uczyliśmy się...

viking777 | 2014-03-31

Wiele się mówi i pisze na temat powstań mających miejsce w Warszawie tymczasem warto sięgnąć po ciekawą pozycja o walce ruchu oporu na terenie Zamojszczyzny, miejscu skropionym krwią partyzantów ale i faszystów. Niemcy musieli zaangażować spore siły by przeciwstawić się partyzantom.

bezique | 2014-02-17

Ej ta książka to jest TAKI EPIC! Pamiętam, że później przemierzając lasy Roztocza, chodząc wzdłuż Sopotu i Tanwi, dotykając porastających te piękne lasy paproci czułem straszne emocje. Odtwarzałem bitwy, próbując przypasować dane potyczki i starcia do przypadkowych pagórków i wzniesień. W każdym kamieniu, w każdym przewróconym, wiekowym drzewie widziałem historię.

MrLPG | 2014-12-04

Rewelacyjny opis dzialań partyzantki na terenach Ziemi Biłgorajskiej. Serdecznie polecam

paul101 | 2016-03-07
Przeczytana: 13 marca 2016