Longobard

Wydawnictwo: Mozaika
Il Longobardo
978-83-60894-33-0
historyczna

VII wiek naszej ery. Rotari jest synem księcia Bresci. Jest wspaniały, buntowniczy, pewny siebie. W jego żyłach płynie królewska krew. Ale w Italii podzielonej między Longobardów i Bizantyjczyków na drodze do korony czyha wiele zasadzek, a Rotari ma tylko jednego przyjaciela, na którego może liczyć. Jest nim Stiliano, który wypędzony z Cividale za rozwiązłe prowadzenie się, zostaje najpierw nauczycielem, a następnie nieodłącznym towarzyszem swego pana. Wspólnie stawiają czoła podstępom, pełnym przygód podróżom, zemstom, intrygom oraz zdradom

źródło opisu: Wydawnictwo Mozaika, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictwomozaika.eu/

wiejskifilozof | 2014-09-01

Lubię książki z historią w tle.Zwłaszcza tą historią toczącą się przed wiekami.
Książka ta opowiada historię pewnego nauczyciela z czasów gdy Longobardowie rządzili Italią.
Mamy tu opisy życia na dworach,wędrówki pełne niebezpieczeństw.
Udajemy się do Bizancjum.
Autor opisuje również okrucieństwo tamtych czasów.
Choćby publiczne egzekucje.
Czytając Longobard może się przenieś w tamte czasy.
Dla fanów historii jak najbardziej.

| 2013-11-13

„Longobard” to pierwsza powieść Marca Salvador- znanego wcześniej głównie z esejów o średniowieczu. Jako, że powieści historyczne to moja wielka słabość, nie mogłam przejść obojętnie.
VII wiek, piękna Italia podzielona między Longobardów i Bizantyjczyków; dumny i hardy książę Rotari, którego królewska krew okazuje się bardziej przekleństwem niż powodem do szczęścia; intrygujący Stiliano oraz pełna niebezpieczeństw podróż z celem, jakiego żaden z nich się nie spodziewa- to zapowiedź fascynującej lektury. I rzeczywiście, „Longobard” okazał się powieścią bardzo ciekawą, pełną barwnych opisów i historycznych szczegółów, dzięki którym można było niemal dotknąć epoki.
Książka nie porwała wprawdzie biegiem wydarzeń i nagłymi zwrotami akcji, nie zaskoczyła wartkimi dialogami. Jej siłą okazały się: doskonale oddany klimat tamtych czasów, malownicze opisy oraz wciągająca fabuła. Czy jest to atut, czy raczej wada powieści? To zależy od Czytelnika. Mnie książka urzekła- właśnie owym barwnym...

Rafal | 2011-12-02
Przeczytana: 30 listopada 2011

Książka niezwykła i taka, którą się bardzo dobrze czyta. Będą zawiedzeni Ci, którzy oczekują po niej wartkiej akcji, rozbudowanej fabuły, dialogów. Ale też będą nią zachwyceni Ci, którzy lubią książki wciągające, które słowem malują bardzo dokładnie krajobraz i ducha ludu longobardzkiego (choć nie tylko jego) w Italii w VII w. Nie tylko dokładnie poznamy historię i tradycję Longobardów na ziemiach włoskich, ale wraz ze Stiliano popłyniemy do Bizancjum, Syrii... Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę!

Wojtaszko | 2014-11-15
Przeczytana: 2012 rok

Tego nie dało się czytać. Miałem wrażenie, że autor gubi się w postaciach i w logice wydarzeń i porzuciłem książkę w połowie. Nie zamierzam do niej wracać.

| 2011-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Książka trochę mnie zawiodła. Powieści obyczajowo-historyczne należą do moich ulubionych, ale "Longobardowi" brakowało tego "czegoś", co pozwoliłoby mi wciągnąć się w akcję. Prawda jest taka, że troszkę ją przemęczyłam. Postaci wykreowane w powieści nie wzbudziły we mnie szczególnych emocji, było mi obojętne co się z nimi stanie, ich losy nie ciekawiły mnie zbytnio przez co niejednokrotnie gubiłam wątek.
W ostatecznym rozrachunku fabułę całości muszę jednak określić jako dość ciekawą. Język pozwalał gładko przebrnąć przez powieść. Nie jest to jednak książka, do której wrócę za jakiś czas.

Chrisx | 2011-11-19
Przeczytana: 2011 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

VII wiek A.D. Rotari jest synem księcia Bresci. Jest wspaniały, buntowniczy, pewny siebie. W jego żyłach płynie królewska krew. Ale w Italii podzielonej miedzy Longobardów i Bizantyjczyków na drodze do korony czyha wiele zasadzek, a Rotari ma tylko jednego przyjaciela, na którego moze liczyć: jest nim Stiliano, który wypędzony z Cividate za rozwiązłe prowadzenie sie, zostaje najpierw nauczycielem, a następnie nieodłącznym towarzyszem swego pana. Wspólnie stawiają czoła podstępom, pełnym przygód podróżom, zemstom, intrygom oraz zdradom.

Artemida | 2012-03-19

Cały czas miałam wrażenie, że autora gonił termin ukończenia książki a wcześniej zrobił sobie plan wydarzeń i tak leciał punkt po punkcie. Generalnie nie polecam

magia78 | 2015-05-30
Na półkach: Audiobooki, 2013, Przeczytane