Syzyfowe prace

1 078
1 719
klasyka
jagarkar

Akcja powieści Syzyfowe prace rozgrywa się w II połowie XIX wieku w zaborze rosyjskim. Marcinowi Borowiczowi, głównemu bohaterowi, czytelnik towarzyszy przez cały okres dorastania. Borowicza poznajemy jako kilkuletniego chłopca, który zostaje oddany do szkoły. Od dziecięcych kłopotów z nauką i tęsknotą za domem, przez pierwsze przyjaźnie i miłości, czytelnik dociera do problemów związanych z...

Borowicza poznajemy jako kilkuletniego chłopca, który zostaje oddany do szkoły. Od dziecięcych kłopotów z nauką i tęsknotą za domem, przez pierwsze przyjaźnie i miłości, czytelnik dociera do problemów związanych z różnymi postawami wobec kraju znajdującego się opresji, a także ideałami i kwestią wierności im. Powieść podejmuje temat rusyfikacji w szkole i ukazuje zarówno tych, którzy walczyli z tym procesem, jak i tych, którzy mu ulegali. Syzyfowe prace zostały wydane po raz pierwszy w 1897 roku, Żeromski opublikował ją pod pseudonimem Maurycy Zych.

Stefan Żeromski jest jednym z najsłynniejszych polskich twórców przełomu XIX i XX wieku. W swoich utworach często podejmował tematykę patriotyczną i nie stronił od trudnych tematów społecznych.

źródło opisu: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/syzyfowe-prace/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dezyderata | 2019-09-08

"Syzyfowe prace" jest to standardowa lektura klas gimnazjalnych (cóż, obecnie szkół podstawowych). Wspominam swoje ówczesne zderzenie z tą lekturą jako nieudane i niedokończone. Po latach sięgnęłam po nią ponownie, ukończyłam i, po raz kolejny, zderzyłam z ciekawą twórczością Stefana Żeromskiego. Inne jego powieści odbierałam z biegiem lat bardzo pozytywnie, w końcu więc i "Syzyfowe prace" doczekały się aprobaty.

Jest to chyba jedna z najsłynniejszych polskich powieści (a przynajmniej z grona tych lekturowych) opisująca bardzo dogłębnie szkołę. I to w dodatku czasów XIX wieku, okresu ucisku i masowego wynarodawiania.

W tym wszystkich poznajemy naszych bohaterów, którym prym wiedzie Borowicz. Chłopca śledzimy przez cały okres edukacji, zbierając po drodze przeżycia jego kolegów. Zachodzące w nim uczucia i przemiany, związane z sytuacją społeczną, a także i dojrzewaniem, można niekiedy utożsamiać z własnymi, tak naturalnie są oddane. Młodzieńcze bunty, wzloty i upadki, chęć...

książek: 1952
Agnieszek | 2019-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2019

Odświeżyłam sobie po raz kolejny i powiem jedno: dobrze, że to lektura obowiązkowa.

Joanna_Skiba | 2019-02-21
Przeczytana: 09 stycznia 2019

,,Syzyfowe prace'' to jedna z wielu moich szkolych lektur. Gdy się za nią zabierałam, nasza polonistka powiedziała, że znając dzisiejszą młodzież, tak książka nam się nie spodoba.
Wielki było moja ździwienie, gdy zakończyłam lekture, i stwierdziłam: 'Hej! To było dobre!'
Nie będę skupiać się na fabule, bo chyba każdy ją zna.
Przejdę natomiast do mojej opinii. To co najbardziej spodobało mi się u Żeromskiego to porównania. Są świetne! Na przenośnie rówież nie mogę narzekać. A przede wszystkim poruszanie ważnego tematu, w którym każdy powienien się choć trochę orientować, rusyfikacji.

Ashleen | 2019-02-10
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Książka przez którą niesamowicie trudno przebrnąć. Bynajmniej ja miałam odczucie, że czytam i czytam, a stron wcale nie ubywa. Tytuł idealnie opisuje czytanie jej. No cóż za paradoks! Niewiarygodne... Akcji nie ma praktycznie w ogóle, tylko żmudne opisy itp. "Raz na ruski rok" jakiś dialog się napatoczy, ale szału nie ma.

Książkożerca | 2019-02-05
Przeczytana: styczeń 2019

Mówią, że Stefan Żeromski pisał bardzo ciężkie książki. Rzeczywiście! Czytanie "Syzyfowych prac" było bardzo męczące i nudne.

Gabriela | 2019-01-28
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Taka o niczym. Opowiada historię ucznia w szkole nastawionej na rusyfikację. Brak akcji, kuluminacji, czegokolwiek. To naprawdę słabe dzieło jak na Żeromskiego.

Maria Ziebura | 2019-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Na żadnej z półek tej książki nie da sie umieścić. Trudno mówić tu o "ulubionych", kiedy po jej zamknięciu odczuwa się ponurą satysfakcję, jaką mógłby czuć umęczony koń kopalniany. Posiadać nie posiadam i nie zamierzam. A jako że nie zamierzam, to nie chcę jej w prezencie. Tego byłoby za wiele. Z wielką chęcią oddam te hieroglify Żeromskiego do biblioteki. Niezaprzeczalnym jednak faktem jest jej wartość historyczna, o której jednak pod natłokiem negatywnych odczuć się zapomina.

ilovebooooks44 | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Wiem, że wielu czytelnikom nie podobała się ta lektura. Ja jednak mam odmienne odczucia w stosunku do tego utworu. Owszem może miejscami opisy były przydługie i nudzące, ale problematyka tej powieści jest niezwykle poruszająca. Znalazłam dwa piękne fragmenty, które poruszyły mnie gdzieś w środku i skłoniły do poważnych refleksji. Polecam tym, którzy interesują się historią i gustują w powieściach psychologicznych.

Prudence | 2018-12-31

Nie mam bladego pojęcia, dlaczego książka ta jest tak negatywnie oceniana - naprawdę. Osobiście nie radzę wszystkim osobom przymierzającym się do jej czytania sugerować się tymi opiniami, tylko samemu przekonać się jak wartościowe i wciągające są "Syzyfowe Prace".

Gerard Waldowski | 2018-12-27
Przeczytana: 23 grudnia 2018

2x, 1990, 181223 audio G5.
Jakoś inaczej to odebrałem w szkole. Lepiej. Teraz tylko kilka fragmentów przykuło bardziej moją uwagę. Momentami nudnawe.