Pochówek dla rezuna

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
7,23 (183 ocen i 18 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
19
8
47
7
68
6
28
5
6
4
2
3
4
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375362671
liczba stron
192
słowa kluczowe
reportaż
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
black_hole

Wydanie II poszerzone. "Tu czas stanął. Czas to nieruchoma, martwa skamielina. Gdzieś tam daleko świat pędzi, przemienia się, burzy to, co minione, codziennie tworzy nowe kształty, przybiera nowe barwy i formy, byty i sensy, ale to całe przeobrażanie naszej planety nie dociera do bohaterów książki Smoleńskiego żadnym echem, żadnym sygnałem do przebudzenia, żadną zachętą do refleksji nad sobą....

Wydanie II poszerzone.

"Tu czas stanął. Czas to nieruchoma, martwa skamielina. Gdzieś tam daleko świat pędzi, przemienia się, burzy to, co minione, codziennie tworzy nowe kształty, przybiera nowe barwy i formy, byty i sensy, ale to całe przeobrażanie naszej planety nie dociera do bohaterów książki Smoleńskiego żadnym echem, żadnym sygnałem do przebudzenia, żadną zachętą do refleksji nad sobą. Świat, tak wnikliwie opisany przez autora, nie podąża naprzód, lecz krąży po tej samej orbicie, wokół tej samej osi wzajemnych uprzedzeń, rozgoryczenia i zajadłej wściekłości".
Ze wstępu Ryszarda Kapuścińskiego

"Polacy są historią zmęczeni, bardziej zdaje się ich interesować teraźniejszość i przyszłość. Smoleński podjął się zadania trudnego i niepopularnego. Jego ważna książka może się spotkać z obojętnym przyjęciem. Polacy, jak wszyscy, chcą wreszcie odpocząć od historii. Ale właśnie na spadku zainteresowania przeszłością żerują fałszerze i demagodzy. Najważniejsze problemy naszych dziejów najnowszych muszą być nieustannie przypominane, i to nie tylko przez historyków. Znacznie lepiej robią to pisarze sięgający - jak Paweł Smoleński - do losów jednostkowych, opowiadający dzieje nie narodu, lecz właśnie jakiegoś Józefa Żurata czy Stefana Bończaka".
Andrzej St. Kowalczyk

"Mało powstało ostatnio tak czystych moralnie i rzetelnych dziennikarsko książek o gordyjskim węźle polsko-ukraińskim, a i o powojennej Polsce. O Polsce? Nie tylko - także o wszystkich miejscach świata, gdzie sąsiedzi zgotowali sąsiadom taki los".
Adam Szostkiewicz

"'Pochówek dla rezuna' powinien znaleźć się w bibliotece nie tylko każdego nauczyciela historii i literatury polskiej, ale i każdego czytelnika poszukującego własnej tożsamości w zderzeniu z nie zawsze chlubną, o czym przypominają nam dzisiaj Jan Tomasz Gross i Paweł Smoleński, historią naszego kraju. Bardzo ważna książka!".
Marek Włodarski, "Koneser"

"Książka Smoleńskiego dowodzi, że nie mamy co liczyć, że czas sam załatwi historyczne problemy. Niewyjaśnione zbrodnie, nie zrekompensowane krzywdy będą jak upiory wychylać się w kolejnych pokoleniach.
(...)
'Pochówek dla rezuna' to doskonała, choć trudna lektura".
Edwin Bendyk, "Polityka"

 

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2011

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl/?a=2984

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1376
BuchBuch | 2018-09-20
Na półkach: Przeczytane

Pochówek dla rezuna mógłby mieć dodatkowy podtytuł: węzeł gordyjski, albowiem ten związek frazeologiczny najtrafniej oddaje treść książki.
Mocna, brutalna historia opowiadana w kolejnych reportażach rysuje powojenne relacje polsko - ukraińskie. To przerażające studium nienawiści, wrogości i uprzedzeń. Bieszczady, pogranicze państw, małe społeczności, które z zaciętością zwalczały się i potępiały.
Czytałam tę książkę ze ściśniętym sercem, jej lektura kosztuje bardzo wiele emocji. Dla Polaków jest niewygodna, trudna do zaakceptowania, ponieważ pokazuje okrucieństwo jakiego dopuszczali się nasi rodacy na cywilnych mieszkańcach przygranicznych wiosek.
Niektóre z nich w wyniku pogromów przestały istnieć, inne zostały zasiedlone zupełnie nowymi mieszkańcami. Właściwi, dawni gospodarze, czyli Łemkowie i Ukraińcy zostali wypędzeni lub pomordowani.
Smoleński oddaje głos świadkom pamiętającym tamte czasy. Wciąż pozostaje w nich strach, tli się nienawiść, nadziei na pojednanie wciąż brak. Z jednej strony Polacy wspominający okrutne bandy UPA, z drugiej Ukraińcy, okrutnie pozbawieni domów, czasem też tożsamości.
Tytułowy reportaż dotyczy wdowy po Ukraińcu, którego prochy chciałaby pochować, jednak posądzenie go o przynależność do UPA, zamyka wszelkie dyskusje. Jej polemika z polskim obrazem Ukraińskiej Powstańczej Armii opiera się na kłopotliwym słowie: patriotyzm. Na ile działania poszczególnych narodów powodowane były walką o wolność, na ile były to zachowania bandyckie, zbójeckie?
Każda nacja, każdy z bohaterów reportaży ma swoje racje, swoje prawdy, swoje żale, nic tu nie jest jednoznaczne, klarowne.
W gąszczu rozgoryczenia, wyrzutów, wciąż pozostaje pamięć o tym co było, o tym, że ludzie ginęli ze względu na swoją narodowość.
Jednocześnie wydaje się, że ten element historii XX wieku uległ zapomnieniu, mało kto pamięta dziś o rzezi wołyńskiej, nie wspominając już o pogromach ukraińskich czy łemkowskich wiosek. Czy jedynymi strażnikami pamięci zostali jej żyjący świadkowie?
Ważna książka dowodząca, że historia wcale nie przemija, że trwa w swym uporze. Szczególnie ta niewyjaśniona, nierozstrzygnięta, problematyczna.

buchbuchbicher.blogspot.com

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Mussolini. Butny faszysta

Butny faszysta... ten podtytuł polski wydawca wykoncypował z pewnością ze znanego powszechnie faktu iż Mussolini zwykł nosić buty... W oryginale szwe...

zgłoś błąd zgłoś błąd