Wykłady z klasycznej filozofii niemieckiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16575-8
filozofia
filozofia i etyka
takisobiejac

Cykl wykładów z filozofii niemieckiej przeprowadzony przez wybitnego profesora filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło opisu: Opis autorski użytkownika takisobiejac

Andrzej | 2014-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Bardzo się cieszę, że zaryzykowałem lekturę tej książki. Po dość traumatycznym kursie historii filozofii współczesnej, który na UJ zaczyna się właśnie od klasycznej filozofii niemieckiej tuż po Kancie, miałem sporą lukę spotęgowaną wielkim zniechęceniem do poznania jakiegokolwiek myśliciela niemieckiego tworzącego po Kancie a przed Nietzschem i Fregem. Wykłady Siemka rozbiły wiele stereotypów w których tkwiłem i pokazały, że nawet od Fichtego, Schellinga czy Hegla, pomimo całej dziwności ich koncepcji a zwłaszcza trudnego języka, można się wiele nauczyć. Książka nie jest łatwa, bo i twórcy, o których mówi, do najjaśniej się wyrażających nie należą, ale Siemek naprawdę zrobił chyba co tylko się dało, aby ich jakoś ożywić i przybliżyć. Poza tym zaskoczyła mnie tak wszechstronna znajomość zarówno klasyków z historii filozofii, jak i myśli współczesnej (nawet analitycznej), co wśród ludzi zajmujących się klasyczną myślą niemiecką z ktorymi dotychczas miałem do czynienia się nie zdarza....

marianna | 2013-04-02
Przeczytana: 2012 rok

Książka dla ekspertów i dla kozaków. Tj. nie dla osób, które "interesują" się "filozofią" (czyli rozmowami o życiu przy wódce).
Nieodżałowany Profesor Siemek opowiada tu ze swadą o niemieckich idealistach. Polecam załączoną płytę z nagranym jego wykładem - jego głos robi wrażenie.
Książka powstała w wyniku transkrypcji nagranych wykładów Profesora, dlatego ma też nieco inny charakter niż jego poprzednie książki.
Polecam.

leonid | 2016-01-30