Bliski Wschód od wypraw krzyżowych do 1517 roku

Okładka książki Bliski Wschód od wypraw krzyżowych do 1517 roku Peter Malcolm Holt
Okładka książki Bliski Wschód od wypraw krzyżowych do 1517 roku
Peter Malcolm Holt Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
290 str. 4 godz. 50 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
Age of the crusades : the Near East from the eleventh century to 1517
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
290
Czas czytania
4 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
8306022904
Tłumacz:
Barbara Czarska
Tagi:
Bliski Wschód historia Bliskiego Wschodu średniowiecze nowożytnośc wyprawy krzyżowe Arabowie historia Arabów świat arabski świat muzułmański
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Zaczynają tę książkę myślałem, że dotyczy ona okresu od zakończenia wypraw krzyżowych do tureckiego podboju w początkach XVI wieku. Tymczasem jest inaczej, bowiem cały okres krucjat został przez Autora wzięty pod uwagę i zajmuje w skali całej pracy bardzo ważne miejsce, choć z drugiej strony nie należy patrzeć na tę książkę w perspektywie rywalizacji świata islamu i chrześcijańskiej Europy. Jest to bowiem przede wszystkim historii Bliskiego Wschodu, a więc świata zdominowanego przez państwa muzułmańskie.

Holt bardzo mocno podkreśla rozbicie świata islamu w tym okresie. Po potędze kalifatu abbasydzkiego nie było już w XI wieku śladu i w przeddzień I krucjaty toczyła się na Bliskim Wschodzie walka między słabnącymi państwami Seldżuków i Fatymidów. W kolejnych wiekach pojawienie się krzyżowców stało się impulsem do podjęcia przez muzułmanów kroków w stronę zjednoczenia, które najpierw skierowane było przeciwko frankijskiemu Outremer, potem zaś przeciwko Mongołom. W tym kontekście należałoby zdaniem Autora patrzeć na działania Mameluków oraz późniejszy podbój całego obszaru przez Selima Ponurego.

Właśnie państwo Mameluków, zwykle trochę zbyt mało doceniane i rozpatrywane z perspektywy okresu swego upadku, zostało w tej pracy szczególnie dokładnie omówione. Mało się o nim mówi, a przecież to dzięki Mamelukom świat islamu obronił się w XIII wieku przed najazdem mongolskim, a potem wyeliminował państwa krzyżowców w Lewancie. Holt zwraca też uwagę na to, że jeszcze w XV stuleciu pod władzą zdolnego Barsbaja państwo to na krótko odzyskało mocarstwową pozycję. O ile odnośnie do tematu krucjat publikacji jest cała masa, to ta książka dobrze wypełnia lukę między pracami na temat złotego wieku cywilizacji muzułmańskiej, problemem wypraw krzyżowych i późniejszej ekspansji Turcji osmańskiej.

Tomasz Babnis

Zaczynają tę książkę myślałem, że dotyczy ona okresu od zakończenia wypraw krzyżowych do tureckiego podboju w początkach XVI wieku. Tymczasem jest inaczej, bowiem cały okres krucjat został przez Autora wzięty pod uwagę i zajmuje w skali całej pracy bardzo ważne miejsce, choć z drugiej strony nie należy patrzeć na tę książkę w perspektywie rywalizacji świata islamu i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1632
453

Na półkach: , , ,

Bardzo dobre opracowanie. Jednakże natłok różnych przewrotów pałacowych i do tego arabskie imiona powodują, że całość czyta się raczej ciężko. Nie jestem specjalistą od historii Bliskiego Wschodu i może dlatego. Bardzo cenna jest rozdział "Nota: imiona, tytuły i daty". Polecam szczególnie tym ,których interesuje ten region i jego historia, okazuje się że nie tylko wojny krzyżowe wiązały Europe z tym rejonem. Różnice wyznań nie przeszkadzały w nawiązaniu wielu poprawnych stosunków, choć przede wszystkim handlowych. Mozaika ludów posługujących się różnymi językami, które chciały panować nad żyznym półksiężycem, sprawiły że najbardziej pogmatwana historia dowolnie wybranego kraju europejskiego staje się prostym opowiadaniem przyczynowo skutkowym.

Bardzo dobre opracowanie. Jednakże natłok różnych przewrotów pałacowych i do tego arabskie imiona powodują, że całość czyta się raczej ciężko. Nie jestem specjalistą od historii Bliskiego Wschodu i może dlatego. Bardzo cenna jest rozdział "Nota: imiona, tytuły i daty". Polecam szczególnie tym ,których interesuje ten region i jego historia, okazuje się że nie tylko wojny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
57
18

Na półkach:

Praca Holta jest świetna, warto do niej zajrzeć jeśli intersuja nas krucjaty:)

Praca Holta jest świetna, warto do niej zajrzeć jeśli intersuja nas krucjaty:)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    99
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    17
  • Historia
    10
  • Średniowiecze
    5
  • Bliski Wschód
    5
  • Orient
    3
  • Naukowe i popularnonaukowe
    2
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
    1
  • Historia (Robocza bibliografia)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bliski Wschód od wypraw krzyżowych do 1517 roku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne