Bliski Wschód od wypraw krzyżowych do 1517 roku

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Age of the crusades : the Near East from the eleventh century to 1517
historia

„Bliski Wschód od wypraw krzyżowych do 1517 roku” to syntetyczny zarys historii regionu od momentu przybycia tutaj w XI wieku pierwszych krzyżowców z Europy Zachodniej, którzy stanowili nowy i obcy czynnik dla niestabilnej struktury politycznej Bliskiego Wschodu, aż do początków panowania osmańskiego w XVI wieku. Wyprawy krzyżowe oraz proces kształtowania się feudalnych państw frankijskich stanowią tło dla burzliwych wydarzeń w Egipcie, Syrii i w Anatolii. Książka ukazuje dramatyczne dzieje państwa sułtana Saladyna, dynastii Ajjubidów i sułtanatu mameluków.

źródło opisu: PIW, 1993

źródło okładki: http://www.atticus.pl/okladki/14000/13259d.jpg

Dariusz Karbowiak | 2013-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2013

Bardzo dobre opracowanie. Jednakże natłok różnych przewrotów pałacowych i do tego arabskie imiona powodują, że całość czyta się raczej ciężko. Nie jestem specjalistą od historii Bliskiego Wschodu i może dlatego. Bardzo cenna jest rozdział "Nota: imiona, tytuły i daty". Polecam szczególnie tym ,których interesuje ten region i jego historia, okazuje się że nie tylko wojny krzyżowe wiązały Europe z tym rejonem. Różnice wyznań nie przeszkadzały w nawiązaniu wielu poprawnych stosunków, choć przede wszystkim handlowych. Mozaika ludów posługujących się różnymi językami, które chciały panować nad żyznym półksiężycem, sprawiły że najbardziej pogmatwana historia dowolnie wybranego kraju europejskiego staje się prostym opowiadaniem przyczynowo skutkowym.

Zaczynają tę książkę myślałem, że dotyczy ona okresu od zakończenia wypraw krzyżowych do tureckiego podboju w początkach XVI wieku. Tymczasem jest inaczej, bowiem cały okres krucjat został przez Autora wzięty pod uwagę i zajmuje w skali całej pracy bardzo ważne miejsce, choć z drugiej strony nie należy patrzeć na tę książkę w perspektywie rywalizacji świata islamu i chrześcijańskiej Europy. Jest to bowiem przede wszystkim historii Bliskiego Wschodu, a więc świata zdominowanego przez państwa muzułmańskie.

Holt bardzo mocno podkreśla rozbicie świata islamu w tym okresie. Po potędze kalifatu abbasydzkiego nie było już w XI wieku śladu i w przeddzień I krucjaty toczyła się na Bliskim Wschodzie walka między słabnącymi państwami Seldżuków i Fatymidów. W kolejnych wiekach pojawienie się krzyżowców stało się impulsem do podjęcia przez muzułmanów kroków w stronę zjednoczenia, które najpierw skierowane było przeciwko frankijskiemu Outremer, potem zaś przeciwko Mongołom. W tym kontekście...

| 2014-11-22

Niedużej objętości opracowanie, ładnie i bardzo syntetycznie prezentujące tytułowy okres. Zachwyca dbałością o detale umykające czasem innym pisarzom, na przykład objaśnienie znaczenia tytułów i składni imion arabskich.

Do przeczytania w celu szybkiego zapoznania się z sytuacją polityczną okresu jak i uzupełnienia wiadomości z innych źródeł.

.:exile:.

Piotr Solecki | 2011-10-27

Praca Holta jest świetna, warto do niej zajrzeć jeśli intersuja nas krucjaty:)

Przemyslaw30011987 | 2016-12-31
Przeczytana: 10 stycznia 2016