Bliski Wschód od wypraw krzyżowych do 1517 roku

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Age of the crusades : the Near East from the eleventh century to 1517
historia

„Bliski Wschód od wypraw krzyżowych do 1517 roku” to syntetyczny zarys historii regionu od momentu przybycia tutaj w XI wieku pierwszych krzyżowców z Europy Zachodniej, którzy stanowili nowy i obcy czynnik dla niestabilnej struktury politycznej Bliskiego Wschodu, aż do początków panowania osmańskiego w XVI wieku. Wyprawy krzyżowe oraz proces kształtowania się feudalnych państw frankijskich stanowią tło dla burzliwych wydarzeń w Egipcie, Syrii i w Anatolii. Książka ukazuje dramatyczne dzieje państwa sułtana Saladyna, dynastii Ajjubidów i sułtanatu mameluków.

źródło opisu: PIW, 1993

źródło okładki: http://www.atticus.pl/okladki/14000/13259d.jpg

Dariusz Karbowiak | 2013-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2013

Bardzo dobre opracowanie. Jednakże natłok różnych przewrotów pałacowych i do tego arabskie imiona powodują, że całość czyta się raczej ciężko. Nie jestem specjalistą od historii Bliskiego Wschodu i może dlatego. Bardzo cenna jest rozdział "Nota: imiona, tytuły i daty". Polecam szczególnie tym ,których interesuje ten region i jego historia, okazuje się że nie tylko wojny krzyżowe wiązały Europe z tym rejonem. Różnice wyznań nie przeszkadzały w nawiązaniu wielu poprawnych stosunków, choć przede wszystkim handlowych. Mozaika ludów posługujących się różnymi językami, które chciały panować nad żyznym półksiężycem, sprawiły że najbardziej pogmatwana historia dowolnie wybranego kraju europejskiego staje się prostym opowiadaniem przyczynowo skutkowym.

| 2014-11-22

Niedużej objętości opracowanie, ładnie i bardzo syntetycznie prezentujące tytułowy okres. Zachwyca dbałością o detale umykające czasem innym pisarzom, na przykład objaśnienie znaczenia tytułów i składni imion arabskich.

Do przeczytania w celu szybkiego zapoznania się z sytuacją polityczną okresu jak i uzupełnienia wiadomości z innych źródeł.

.:exile:.

Piotr Solecki | 2011-10-27

Praca Holta jest świetna, warto do niej zajrzeć jeśli intersuja nas krucjaty:)

SnowingStill | 2016-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2016