Okładka książki Za pięć godzin zobaczę Jezusa

Za pięć godzin zobaczę Jezusa

Autor:
tłumaczenie
Aleksandra Frej
Dans cinq heures je verrai Jesus!
wydawnictwo
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
83-7119-467-6
kara śmierci, nawrócenie, Jezus
religia
typ
papier
kamk
7,37 (35 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Autentyczny dziennik Jacques'a Fescha pisany dla sześcioletniej córeczki Weroniki, obrazujący jego głębokie nawrócenie jakie dokonało się podczas trzy i pół letniego pobytu w więzieniu. Zapiski J. Fescha poprzedzone są tekstem Daniela Ange, zakończone zaś kilkoma świadectwami osób poruszonych postacią Jacques'a. "Moja kochana córeczko. To jest mój dziennik, jedyne moje dobro, które zapisuję tobie z braku innych dóbr, jakie ojcowie mają zwyczaj dawać swoim dzieciom." Co dzień spisuje dla niej swoje przeżycia, refleksje, naj-głębsze pragnienia. W jego życiu następuje niezwykły okres, pełen wewnętrznych ciemności, ale i światła, bez-radności, lecz również i mocy płynącej z nieba, heroicz-nych zmagań, lecz przeplatanych jakże cudownymi mo-mentami jednoczenia się z Jedyną Miłością, którą odkry-wa coraz bardziej i której coraz bardziej pragnie. O tej właśnie Jedynej Miłości chce opowiedzieć Weronice, i o tym, że warto jej szukać i powierzyć się jej do końca, bez względu na wszystko. 25 lutego 1954 r. Jacques Fesch i jego dwaj wspólnicy postanowili obrabować drobnego bankiera. Napad nie udał się, ale w szamotaninie zginął policjant. Rozpoczęło się długie śledztwo i proces zakończony wyrokiem śmier-ci. Wyrok został wykonany 1 października 1957 r. Jacqu-es miał wówczas 27 lat.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
mroźny_poranek | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

"Za pięć godzin zobaczę Jezusa" to dziennik ostatnich dwóch miesięcy życia Jacquesa Fescha.
Mężczyzna ten w wieku 27 lat napada na bank.
Podczas tego napadu rani śmiertelnie strzałem w serce policjanta, a także przypadkowego przechodnia.
Konsekwencją tego jest egzekucja poprzez zgilotynowanie.
W więzieniu przechodzi głębokie nawrócenie, które postanawia upamiętnić w swym dzienniku prowadzonemu w dniach 1.08 - 30.09.1957 r., a dedykowanemu swej 6-letniej córeczce Weronice.

Ta książka prawie 20 lat przeleżała w mojej biblioteczce.
Za każdym razem, kiedy brałam ją do ręki i próbowałam czytać, odkładałam z powrotem. Myślę, że nie byłam wystarczająco dojrzała.
Jest to bowiem trudna książka.
Jacques Fesch pisząc ów pamiętnik wykazał się zaś ogromną dojrzałością wiary.
Pokazał, że jego "wierzę" zabrało lęk przed tym, co miało nadejść, czyli przed pewną śmiercią.
Ta książka to wzruszające i piękne świadectwo jego niezwykłego nawrócenia.

Ilona | 2012-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Po przeczytaniu duchowego dziennika Jacques'a Fesch'a, pojawia się we mnie tylko jedna myśl: chciałabym mieć taką wiarę jak on...

Koraline | 2012-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 05 lipca 2012

Jacques miał dwadzieścia cztery lata. Wszystko działo się zbyt szybko. Zdawałoby się, że szukał lepszego życia. Niestety w tej pogoni stracił wszystko. Z pozoru wydawałoby się, że przekreślił swoje życie jednym strzałem. Zastrzelił policjanta. Młody człowiek usłyszał wyrok. Gilotyna. Właśnie tak wszystko miało się skończyć. Jednak czy tak się stało?

Wielu ludzi załamałoby się po takim wyroku, jednak nie Jacques. Nie mógł leżeć i wpatrywać się w sufit. Otworzył zeszyt i rozpoczął tworzenie zapisków, które miały trafić do Weroniki, jego ukochanej córeczki.

"Prawo ludzkie jest okrutne, karze, ponieważ jest taki zwyczaj, by karać za niektóre uczynki, a osąd umysłów ulega osądowi myśli, ponieważ wierzymy tylko temu, co widzą nasze oczy, i bierzemy za siłę i prawdę to, co jest jedynie niedoskonałością i słabością."

Od trzeciego sierpnia do trzydziestego września możemy śledzić życie tego człowieka. Mimo, że jest sam w celi, to jego życie nie jest puste. Wypełnia je wiara. Jacques...

Alicja | 2014-02-03
Przeczytana: 01 lutego 2014

Jest to trudna książka, co czyni ją wyjątkową.
Przeczytanie jej zajęło mi dużo czasu, można powiedzieć że dawkowałam ją aby lepiej zrozumieć jej treść. W prezentacji dziennika Daniel-Ange przekonuje o tym, iż każdy z nas może w tych dwóch miesiącach odnaleźć coś co do niego pasuje; co sprawia że osoba Jacqus'a Fescha staje nam się bliższa. Ja osobiści doświadczyłam wspomnianego utożsamienia, dlatego pewnie jeszcze nie raz sięgnę po ,,Za pięć godzin zobaczę Jezusa''. Książka warta poświęconego czasu polecam niezależnie od wieku czytelnika.

Czarna_Strzala | 2015-02-23

Muszę przyznać, że książka ta daje dużo do myślenia...

Coś więcej?

Kalendarium literackie
  • John Irving
    73. rocznica
    urodzin
    Na tym sprośnym świecie [...] jest się czyjąś żoną albo czyjąś dziwką - albo na najlepszej drodze do stania się jedną czy drugą. A jeśli nie pasujesz do żadnej z tych kategorii, dają ci do zrozumienia, że coś jest z tobą nie w porządku
  • Peter Straub
    72. rocznica
    urodzin
    […] nigdy nie można być zbyt szczupłym ani zbyt bogatym.
  • Dorota Wellman
    54. rocznica
    urodzin
    Mogę sobie nie kupić czegoś do jedzenia, ale książkę kupię zawsze. Poluję na wybrane tytuły jak rasowy myśliwy. Czekam na targi książek, bo wiem, że żniwa będą obfite. Jestem szczęśliwa, kiedy tarabanię ciężkie torby z Pałacu Kultury. Nie mogę się doczekać, kiedy w domu otworzę książkę i zacznę nową... pokaż więcej
  • Marek Nowakowski
    80. rocznica
    urodzin
    Żyj po swojemu, własnym życiem, właśnie, dlatego, że ono jest twoje. Można je połączyć z cudzym, ale nie rezygnując z siebie. Bo wtedy, gdy przestaje się być sobą, gdy chce się być tylko tym, co pragną widzieć w nas inni, najłatwiej jest przegrać.
  • Piotr Sztompka
    71. rocznica
  • Szolem Alejchem
    130. rocznica
    urodzin
    Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.
  • Maria Józefacka
    73. rocznica
    urodzin
    Warto żyć, jeśli przez każdego z nas wpadnie promień słońca w mroki niepogody.
  • Murray Newton Rothbard
    89. rocznica
  • Philip K. Dick
    33. rocznica
    śmierci
    Nie wiedział wtedy, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.
  • Jarosław Iwaszkiewicz
    35. rocznica
    śmierci
    A potem przyjdzie śmierć: wszystko rozwiązując niczego nie wyjaśni. Odejdziemy tak, jakeśmy żyli: osobno. Świat nasz własny i jedyny musi nam wystarczyć do śmierci i po śmierci. Byle tylko nie zgłębiać tej myśli do końca, byle tylko nie przemyśleć tego fizycznie. Obumieranie rąk, mącenie się myśli,... pokaż więcej
  • David Herbert Lawrence
    85. rocznica
    śmierci
    Mężczyzna może swoim ciałem być dla kobiety żywym kluczem do całego świata.
  • Horace Walpole
    218. rocznica