Okładka książki Za pięć godzin zobaczę Jezusa

Za pięć godzin zobaczę Jezusa

Autor:
tłumaczenie
Aleksandra Frej
Dans cinq heures je verrai Jesus!
wydawnictwo
Wydawnictwo Księży Marianów
83-7119-467-6
kara śmierci, nawrócenie, Jezus
religia
typ
papier
kamk
7,32 (34 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Autentyczny dziennik Jacques'a Fescha pisany dla sześcioletniej córeczki Weroniki, obrazujący jego głębokie nawrócenie jakie dokonało się podczas trzy i pół letniego pobytu w więzieniu. Zapiski J. Fescha poprzedzone są tekstem Daniela Ange, zakończone zaś kilkoma świadectwami osób poruszonych postacią Jacques'a. "Moja kochana córeczko. To jest mój dziennik, jedyne moje dobro, które zapisuję tobie z braku innych dóbr, jakie ojcowie mają zwyczaj dawać swoim dzieciom." Co dzień spisuje dla niej swoje przeżycia, refleksje, naj-głębsze pragnienia. W jego życiu następuje niezwykły okres, pełen wewnętrznych ciemności, ale i światła, bez-radności, lecz również i mocy płynącej z nieba, heroicz-nych zmagań, lecz przeplatanych jakże cudownymi mo-mentami jednoczenia się z Jedyną Miłością, którą odkry-wa coraz bardziej i której coraz bardziej pragnie. O tej właśnie Jedynej Miłości chce opowiedzieć Weronice, i o tym, że warto jej szukać i powierzyć się jej do końca, bez względu na wszystko. 25 lutego 1954 r. Jacques Fesch i jego dwaj wspólnicy postanowili obrabować drobnego bankiera. Napad nie udał się, ale w szamotaninie zginął policjant. Rozpoczęło się długie śledztwo i proces zakończony wyrokiem śmier-ci. Wyrok został wykonany 1 października 1957 r. Jacqu-es miał wówczas 27 lat.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
mroźny_poranek | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

"Za pięć godzin zobaczę Jezusa" to dziennik ostatnich dwóch miesięcy życia Jacquesa Fescha.
Mężczyzna ten w wieku 27 lat napada na bank.
Podczas tego napadu rani śmiertelnie strzałem w serce policjanta, a także przypadkowego przechodnia.
Konsekwencją tego jest egzekucja poprzez zgilotynowanie.
W więzieniu przechodzi głębokie nawrócenie, które postanawia upamiętnić w swym dzienniku prowadzonemu w dniach 1.08 - 30.09.1957 r., a dedykowanemu swej 6-letniej córeczce Weronice.

Ta książka prawie 20 lat przeleżała w mojej biblioteczce.
Za każdym razem, kiedy brałam ją do ręki i próbowałam czytać, odkładałam z powrotem. Myślę, że nie byłam wystarczająco dojrzała.
Jest to bowiem trudna książka.
Jacques Fesch pisząc ów pamiętnik wykazał się zaś ogromną dojrzałością wiary.
Pokazał, że jego "wierzę" zabrało lęk przed tym, co miało nadejść, czyli przed pewną śmiercią.
Ta książka to wzruszające i piękne świadectwo jego niezwykłego nawrócenia.

Ilona | 2012-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Po przeczytaniu duchowego dziennika Jacques'a Fesch'a, pojawia się we mnie tylko jedna myśl: chciałabym mieć taką wiarę jak on...

Koraline | 2012-07-09
Przeczytana: 05 lipca 2012

Jacques miał dwadzieścia cztery lata. Wszystko działo się zbyt szybko. Zdawałoby się, że szukał lepszego życia. Niestety w tej pogoni stracił wszystko. Z pozoru wydawałoby się, że przekreślił swoje życie jednym strzałem. Zastrzelił policjanta. Młody człowiek usłyszał wyrok. Gilotyna. Właśnie tak wszystko miało się skończyć. Jednak czy tak się stało?

Wielu ludzi załamałoby się po takim wyroku, jednak nie Jacques. Nie mógł leżeć i wpatrywać się w sufit. Otworzył zeszyt i rozpoczął tworzenie zapisków, które miały trafić do Weroniki, jego ukochanej córeczki.

"Prawo ludzkie jest okrutne, karze, ponieważ jest taki zwyczaj, by karać za niektóre uczynki, a osąd umysłów ulega osądowi myśli, ponieważ wierzymy tylko temu, co widzą nasze oczy, i bierzemy za siłę i prawdę to, co jest jedynie niedoskonałością i słabością."

Od trzeciego sierpnia do trzydziestego września możemy śledzić życie tego człowieka. Mimo, że jest sam w celi, to jego życie nie jest puste. Wypełnia je wiara. Jacques modli si...

Alicja | 2014-02-03
Przeczytana: 01 lutego 2014

Jest to trudna książka, co czyni ją wyjątkową.
Przeczytanie jej zajęło mi dużo czasu, można powiedzieć że dawkowałam ją aby lepiej zrozumieć jej treść. W prezentacji dziennika Daniel-Ange przekonuje o tym, iż każdy z nas może w tych dwóch miesiącach odnaleźć coś co do niego pasuje; co sprawia że osoba Jacqus'a Fescha staje nam się bliższa. Ja osobiści doświadczyłam wspomnianego utożsamienia, dlatego pewnie jeszcze nie raz sięgnę po ,,Za pięć godzin zobaczę Jezusa''. Książka warta poświęconego czasu polecam niezależnie od wieku czytelnika.

Łukasz | 2014-10-21

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,