holocaust, obóz, warszawa, wiersze
poezja
Reminiscencja

Utwory napisane pod wpływem nieprawdziwej, jak się później okazało, informacji o śmierci żony Broniewskiego w Oświęcimiu (Maria Zarębińska-Broniewska zmarła w 1947 roku w wyniku choroby, której nabawiła się podczas pobytu w obozie koncentracyjnym). Zawartość zbioru: Wołanie wiatru - Ręka umarłej - "Opowiadania oświęcimskie" - Gołębie - Ja i wiersze - Potop - Maria - Entlausung - odwszenie -...

Zawartość zbioru:

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie użytkownika Reminiscencja

BaskaB | 2014-12-15
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Poruszająca lektura - opowiadania oświęcimskie Marii (ukochanej Władysława Broniewskiego) oparte na własnych przeżyciach z obozu przeplatane wierszami poety.

Ryu | 2012-05-03
Przeczytana: październik 2005

„Przeczytałem książkę Marii
płacząc i wyjąc.
Tak piszą tylko umarli
Żyjąc”.
W ten sposób Broniewski napisał o "Opowiadaniach Oświęcimskich", czyli wspomnieniach jego żony z obozu koncentracyjnego, w którym spędziła ponad rok jako SK, pracując w najcięższych warunkach.
Coś w tych słowach jest...
"Ręka umarłej" to właśnie "Opowiadania Oświęcimskie" (pełna wersja lub wybór wspomnień, nie wiem), przeplatane wierszami poety oraz ilustracjami Olgi Siemaszko.
Czyta się znakomicie; choć tematyka boli okrutnie, choć obrazy zawarte w książce jeszcze bardziej, to Maria Zarembińska pisze w ten sposób, że nie sposób się oderwać. Posługuje się prostym językiem, zastrzeżonym właściwie dla zwykłej codzienności, nie dla świata, w którym powtarzała sobie, że jest tylko numerem - ale właśnie przez to, że pisze tak zwyczajnie, bez zbędnych ozdobników, Oświęcim robi tak niesamowite wrażenie.
Mimo bycia tylko numerem, Maria zachowała zdolność obserwacji, wrażliwość na innych ludzi....

Diamanda | 2011-12-08

Znalazłam tę książkę w domowej biblioteczce... Bardzo poruszające opowieści, polecam każdemu zainteresowanemu okresem Drugiej Wojny Światowej, szczególnie sytuacją w obozach zagłady.

Kronika | 2016-09-03

Na "Rękę umarłej" trafiłam dość późno, już po maturze, a jednak zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Czytałam dość dużo opowiadań i wspomnień z okresu II wojny, jednak te historie obozowe, w szczególności o dziewczynie odmawiającej wody... porażające.

superlis | 2016-10-14
Przeczytana: 11 października 2016