Ślimak, ślimak, wystaw rogi

Seria: Współczesna Proza Światowa
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Pusti puže rogove
Metyllo

Tematem powieści są losy młodzieżowej paczki z prowincjonalnego serbskiego miasteczka, gdzie nuda i szarzyzna życia wywołują bunt młodych, przejawiający się w poszukiwaniu trywialnych przygód erotycznych i ekscesach na granicy przestępstwa.Sprawy seksu występują tu jawnie i brutalnie, lecz są one funkcja zagubienia i trudności przystosowania się bohaterów.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy,1977

źródło okładki: zdjęcie autorskie

36chambers | 2012-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2012

Dragi Bugarcic był dla mnie nieznanym autorem, a na samą książkę natknąłem się dość przypadkowo. Nie spodziewałem się, że przeczytam tak rewelecyjną prozę. Akcja dzieje się na Bałkanach, konkretnie w małym miasteczku w byłej Jugosławii. Autor świetnie oddaje klimat tamtego miejsca lat 70tych, częste opisy i komentarze pobudzają naszą wyobraźnię. Sama narracja jest nietuzinkowa, przybiera różne formy, przez co nadaje dynamizmu powieści.
Problemy tamtejszej społeczności przedstawiony są w sposób brutalny, autor niczego nie ubarwia, tematy tabu są przedstawione w sposób bardzo "naturalny".
Klimat powieści jest niesamowity, jeśli kogoś dodatkowo ciekawi temat Bałkanów jest to świetna lektura, jednak nie jest ona przeznaczona dla wszystkich, nasilenie wulgaryzmów, opisy codziennych zwyczajów mieszkańców Roszeva mogą odrzucić niejednego czytelnika.
Ciekawy pomysł, narracja, satyra, czarny humor, problematyka powieści sprawiły, że dostaliśmy świetną książkę!

dymek | 2016-09-05

Kapitalne pozycja. Gorąco polecam.

Metyllo | 2011-06-01

Świetna książka,polecam wszystkim

sowidyl | 2016-10-23
koszałekopałek | 2016-10-03
biblioteczka | 2015-09-10
nankrc | 2014-11-14
autopsymybody | 2014-10-29
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze., 2014.
Przeczytana: 29 października 2014
miodek_3 | 2013-08-24