Mój dziadek był drzewem czereśniowym

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Mio nonno era un ciliegio

Opowieść o dziadku, który chodził po drzewie. I o wnuczku, który nauczył się tego od dziadka. O drzewie, które było dziadkiem, ale było też mamą. O dojrzewaniu drzewa i o dojrzewaniu chłopca. O kwitnieniu i o przekwitaniu. O gęsi, która była babcią i o czereśniach, które latały jak spadochrony. A także bo jakżeby inaczej o dobrych strażakach. I o tacie. Czyli w największym skrócie - piękna...

Czyli w największym skrócie - piękna opowieść o chłopcu, który wchodził w życie własne poprzez życie innych, wchodząc przy okazji na drzewo.

(Jarosław Mikołajewski)

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2007

źródło okładki: http://nk.com.pl/

jagarkar | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Po książkach Jarosława Mikołajewskiego można się wiele spodziewać. Teraz już wiem, że również książki przez niego tłumaczone zasługują na uwagę.
"Mój dziadek był drzewem czereśniowym" to nieduża pwoieść zapisana dużym drukiem. Narracja, prowadzona przez małego chłopca, jest bezbłędna, bohaterowie charakterystyczni, a sama historia zabawna i poruszająca. Jest to jedna z tych książek dla dzieci, które zahaczają o problem śmierci kogoś bliskiego, lecz potrafią o tym mówić (podobnie jak niesamowita "Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór" J. Mikołajewskiego). Polecam ją ludziom w każdym wieku, to kawał dobrej literatury dziecięcej!

Józefa | 2014-10-18
Przeczytana: październik 2014

Mamy w domu taki zwyczaj, że wieczorem siadamy wszyscy na kanapie i albo ja albo mąż czytamy dzieciakom książki. Chociaż wszystkie dzieci czytają już same, tradycja jest wciąż żywa. To świetna dla nas okazja, żeby przypomnieć sobie książki z dzieciństwa, ale również odkryć coś nowego. "Dziadek", jak roboczo nazywam tę książkę, to jedno z odkryć. Lubię i cenię autorów, którzy bez zadęcia dydaktycznego przemycają ważne treści i traktują młodego czytelnika poważnie. Rozumieją, że dzieci potrafią myśleć abstrakcyjnie, że nie trzeba im wszystkiego wkładać do głowy łopatologicznie. Że jak coś jest niejasne, to rodzic wyjaśni. Uczucie Antosia do dziadka jest przejmujące. Heroiczne wysiłki jakie podejmuje ten chłopiec, żeby ocalić pamięć o dziadku - wzruszają do łez. Ale nie, to nie jest ckliwe. Absolutnie nie. I za to też lubię tę książkę. Jest zabawna, ale to nie jest humor oczywisty, wymaga od dzieci pewnej wrażliwości. Na okładce jest napisane "9+", że niby od 9 lat? E tam. U...

Qrs | 2014-02-25
Przeczytana: 13 lipca 2009

Książkę dostała młodsza siostra, a ja sięgnąłem po nią dla zabawy i muszę przyznać, że zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Anarionka | 2013-06-05
Przeczytana: 2007 rok

Kocham tę książkę! Kiedyś, kiedyś, dawno temu wypożyczyłam ją z biblioteki i pamiętam, że byłam nią zachwycona. Teraz mało co z niej pamiętam, ale wiem, że muszę ją mieć na swojej półce i przeczytać jeszcze raz!

MoWi | 2014-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2014