Czy będziesz wiedział co przeżyłeś

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Stanowiska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sic!
83-86056-18-5
romantyzm, miłosz, kicz, kultura

W zbiorze esejów "Czy będziesz wiedział co przeżyłeś" Maria Janion stawia na osobowość, która wie, co przeżywa, ponieważ to na niej opiera się autentyczna kultura i demokracja. Książka inspirująca. Pierwsza próba całościowej refleksji nad przemianami ostatnich lat.

źródło opisu: Wydawnictwo SIC!, 1996

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dariusz Karbowiak | 2011-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Mała książeczka składająca się z pięciu esejów i rozmowy jaką przeprowadzili z Maria Janion Zbigniew Benedyktowicz i Czesław Robotycki. Jednakże niech nikogo nie zmyl;i ze mała książeczka (raptem 114 stron) nie zawiera wielu istotnych przemyśleń Pani profesor. We współczesnym świecie jakżeż ważne jest odnalezienie siebie, właśnie o osobowości i jej roli w głównej mierze traktują wszystkie zawarte tu teksty. Przewijają się cytaty z wielu myślicieli od Oświecenia poprzez oczywiście romantyzm do współczesności. Nie brak także ciekawego spojrzenia na literaturę współczesną i rolę sztuki. Mi szczególnie spodobał się esej wygłoszony w Klubie Unii Pracy - "Świadomość stylu", Janion zwraca tam uwagę na to jakie znaczenie mają dla kształtowania osobowości człowieka autorzy których się czyta. Pisze wprost "Trzeba prowadzić życie według autorów, których się czyta", zabrzmiało mi to niemal Ortegą y Gassetem u którego w jednym z esejów zamieszczonych w zbiorze "Dehumanizacja sztuki i inne...

Rrrabarbar | 2016-08-17
Przeczytana: 17 lipca 2016