Obok inny czas. O Mieście i Jakubie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Non-fiction". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nisza
literatura faktu
ŁuP

Książka jest nostalgiczna, ale mimo wszystko przynosi nadzieję. Wynika z niej jasno, że wszystkich wymordować się nie da. Zawsze zostanie choćby jeden starszy pan, który pamięta. Ewa Andrzejewska podpowiada: gdziekolwiek jesteśmy, rozglądajmy się uważnie. I słuchajmy starych ludzi. Tego, co powiedzą, nikt inny nam nie opowie.
Antoni Kroh

źródło opisu: Wydawnictwo Nisza, 2010

BuchBuch | 2013-02-13

"Raz do roku do Miasta przyjeżdża Jakub M. Zwykle na wiosnę (…) pojawia się na cmentarzu żydowskim. W płóciennym kapeluszu otwiera drzwi i zabiera się za porządki." Jakub M., dziś już starzec, wraca do grodu swej pamięci, miejsc, których nie ma. Chodzi po zmienionych ulicach, wskazując parasolem mikre pozostałości po tamtym świecie. W czasie urywanych rozmów z autorką krystalizuje się wizja barwnego, bogatego w różnorodność, żywego i intrygującego świata zaszłego: rabinów, bóżnic, chasydów, historii poszczególnych ludzkich losów.
Wielkim atutem książki jest jej reporterski styl, poleganie na strzępkach ludzkiej pamięci, które nadają koloryt, powodują, że nabieramy wiary, iż opisywana historia miała miejsce, obdarzają ją znamionami autentyczności. Dzięki reportersko – poetyckiemu stylowi publikacji czytelnik również odczuwa ten niezwykły nastrój i z namysłem, powoli przechodzi przez kolejne strony książki, cały czas żałując, że jej koniec z każdą kartką jest bliższy. Dodatkowym...

marinseth | 2012-01-03

Tego właśnie mi brakowało w wiedzy o swoim mieście. Fascynująca książka.

Dotka76 | 2011-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2011

Autorka jest architektem i pracowała jako urzędniczka, gdy poznała głównego bohatera tej książki.
Podobno ten gatunek literatury to reportaż metafizyczny.

Książka jest przepiękna. Podobna do "Stacyjki...", bardzo wzruszająca. Sztetl na Podkarpaciu (Nowy Sącz?. Jego mieszkańcy, domki, rzeki.
Niestety te historie mają wszystkie takie same zakończenie.
Dlatego mam nadzieję, że takie książki będą powstawać ciągle od nowa. I nigdy, nigdy nie zapomnimy o tamtych ludziach.

Podobno są wśród nas?