Dwie śmierci señory Puccini

Tłumaczenie: Jan Kabat
Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
Two Deaths of Señora Puccini

"Jej twarz sprawiała wrażenie zniszczonej - nie dojrzałej, ale właśnie zniszczonej - jakby w ciągu życia to oblicze doznało zbyt wielu trosk, emocji, łez..." - mówi Nicolas Batterby na widok Antonii Puccini, która otwiera drzwi do rezydencji doktora Pacheco i frapującego świata nowej powieści Stephena Dobynsa. W domu czeka już zastawiony stół - kolacja dla uczczenia przyjaźni łączącej "chłopców, którzy się zestarzeli". Z dziewięciu oczekiwanych gości zjawia się tylko trzech, gdyż na ulicach anonimowego miasta trwają zamieszki. Dom Pacheco wydaje się bezpiecznym schronieniem, lecz jego mury skrywają dramat, który narasta wraz z upływem nocy. Stojące na kominku zdjęcie señory Puccini - młodej i pięknej - budzi ciekawość Batterby'ego i dwóch pozostałych gości, Dalakisa i Malgiolia. Podczas gdy gospodyni podaje im do stołu, Pacheco ujawnia swą obsesję - pragnienie kobiety, którą postanowił zniszczyć. Opisuje ich pierwsze, pełne seksualnego napięcia spotkanie na koncercie, próby obudzenia jej namiętności i zdobycia ciała, jej opór i chęć ocalenia duszy. Pacheco zmusza słuchaczy do konfrontacji z ich własnymi, mrocznymi sekretami, które ujawniają się tej burzliwej nocy. Ich opowieści nasycają atmosferę niebezpiecznym ładunkiem, równie groźnym jak chaos panujący na ulicach miasta. Señora Puccini zaś dopisuje własne zakończenie wieczornego spektaklu, stanowiące kulminację tej niezwykłej opowieści o namiętności i władzy.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2005

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

Nina | 2011-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2011

Chcę napisać o tej książce tak dużo, że nawet nie wiem od czego zacząć.
Na początku wspomnę tylko o tym, że jest sporo brutalnych opisów przeróżnych cielesnych "spotkań" bohaterów (zarówno bicie, seks, znęcanie się). Mnie takie opisy nie pociągają, rozumiem jednak, że to dla autora było istotne, skoro je zamieszczał.

Muszę powiedzieć, że ta książka mnie pochłonęła.
Każdy z bohaterów ma w sobie odrębną historię, każda z nich jest pełna cierpienia i jednocześnie nieprzyzwoicie interesująca. Wydarzenia rozgrywające się w trakcie ujawniania tych wspomnień skłaniają do rozmyślań i sprawiają, że tak, jak bohaterowie, stajemy się uwięzieni w domu, w którym się znaleźli.

Czy tylko chęć odkrycia, co tak właściwie się wydarzyło, sprawiła, że nie odrywałam się od tego dzieła? Otóż nie. Czytałam to, bo chciałam w końcu znaleźć odpowiedź na pytania, które zadawali sobie bohaterowie: Co jest dobre, a co złe? Czy zdradę się wybacza, czy nie? Czym właściwie jest zdrada? Czym są miłość i...

luna0207 | 2015-10-30

Kupiona przez przypadek, za jakieś 8 zł na dworcu, przed sobą miałam 5 godzinną podróż. I to były najlepiej wydane pieniądze. Książka cię pochłania, wciąga w swoją fabułę. Polecam każdemu

lobuz09 | 2015-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Jakoś nie do końca do mnie trafiła cała historia.... aczkolwiek bohaterowie naprawdę mają ciekawe życiorysy. I z biegiem czasu zapętlają się coraz bardziej. A finał... dość mocny, ale nieporywający :)

Gruba Kasia | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016