Narodziny czyśćca

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La Naissance du Purgatoire
83-06-02627-6
historyczna

Jacques Le Goff (ur. 1924), wybitny mediewista francuski, jest autorem licznych prac, w tym znanych czytelnikowi polskiemu książek "Inteligencja w wiekach średnich" (1966), "Kultura średniowiecznej Europy" (1970), "Sakiewka i życie" (1995). W "Narodzinach czyśćca" ukazuje on dzieje stopniowego i złożonego formowania się wyobrażeń purgatoryjnych, wnikliwie analizując proces przemian, którym w ciągu wieków ulega dualistyczne koncepcja przeciwstawnego systemu niebo-piekło. Kształtowanie się idei trzeciego, pośredniego miejsca pobytu dusz w odmiennie z biegiem czasu pojmowanej "geografii tamtego świata" okazuje się częścią swoistej rewolucji mentalnej i socjalnej, która przewartościowała relacje pomiędzy żywymi a zmarłymi. Le Goff doprowadza historię czyśćca do jej apogeum, czyli do poematu Dantego; dalszy jej ciąg (aż po czasy najnowsze) obrazuje w skrócie posłowie dodane przez polskiego wydawcę. "Narodziny czyśćca" są ostatnią częścią zamykającą cykl, w ramach którego ukazała się już "Historia raju" Jeana Delumeau oraz "Historia piekła" Georges'a Minois.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Hildee | 2014-12-06
Rigor | 2014-11-26
Na półkach: Przeczytane, NaukowOŚCI
Galene | 2014-04-22
Na półkach: Historia, 2015, Przeczytane, R.u.c.h.
donolla | 2014-03-19
Kasia | 2013-10-16