film, sztuka, biografia
sztuka
Piotr

Pierwsza książka na gruncie polskiego piśmiennictwa, traktująca o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, autora Bulwaru Zachodzącego Słońca, Garsoniery, Słomianego wdowca, czy też Pół żartem, pół serio. Amerykański reżyser urodził się na ziemiach polskich na początku ubiegłego stulecia, chociaż niewiele osób wie o tym fakcie. Do późnych lat dziewięćdziesiątych we wszystkich encyklopediach świata jako miejsce urodzenia artysty podawano Wiedeń. Książka przypomina o polskich korzeniach Billy?ego Wildera i naświetla ? dotąd nieopisane ? losy jego rodziny. W tomie znajdują się także teksty w błyskotliwy sposób analizujące wielowymiarową twórczość reżysera.

źródło opisu: http://sklep.biblionetka.pl/

źródło okładki: http://sklep.biblionetka.pl/

Izabela | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Film

Rewelacyjny zbiór esejów dotyczących życia i twórczości wielkiego reżysera, jakim był Billy Wilder. Twórca takich hitów jak "Słomiany wdowiec", "Garsoniera" czy "Bulwar Zachodzącego Słońca" był twórcą niejednoznacznym, poruszającym dotkliwe dla amerykańskiego społeczeństwa lat 50. tematy a mimo to pozostawał charakterystyczny. Teksty skupiają się na analizie pojedynczych dzieł jak i motywów używanych przez reżysera. Serdecznie polecam.

mateuszkoldun | 2015-01-17
starshefa | 2013-04-14