W obronie zwierząt

Okładka książki W obronie zwierząt
Peter Singerpraca zbiorowa Wydawnictwo: Czarna Owca filozofia, etyka
354 str. 5 godz. 54 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
In defense of animals: the second wave
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
354
Czas czytania
5 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375543278
Tłumacz:
Monika Betley
Tagi:
zwierzęta prawa zwierząt obrona zwierząt okrucieństwo wobec zwierząt PETA
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
84 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
88
26

Na półkach: , ,

"Niesamowicie rzeczowo przeprowadzona analiza najpopularniejszych argumentów, które „pozwalają” człowiekowi traktować się jako gatunek wyższy. Rozważania nad moralnością w oparciu o różne konteksty kulturowe, z odwołaniem do popularnych filozofii, religii i poglądów, przyczyniających się w dużym stopniu do naszego bezmyślnego podejścia do świata jako całości. To przemyślenia nad definicjami zła, bólu i preferencji w ogóle. Wykraczające daleko poza sfery traktowania zwierząt, ale tyczą się nade wszystko innych ludzi: upośledzonych umysłowo, niechcianych noworodków, osób odmiennego koloru skóry czy płci. To wywody na temat wolności i smutku. Zdolności ich odczuwania, które u każdej istoty myślącej, bez względu na wyznanie i doświadczania, z pewnością obudzą refleksję. Jest bowiem tak, jak zaznacza sam autor: „Ruch w obronie praw zwierząt jest często parodiowany przez tych, którzy albo umyślnie przedstawiają go fałszywie, albo nie rozumieją jego znaczenia. Dlatego (…) warto powiedzieć o tym, czego odrzucenie szowinizmu gatunkowego nie oznacza. Nie oznacza, że zwierzęta mają takie same prawa jak ty i ja. (…) Z racji tych różnic nie miałoby żadnego sensu wyposażenie zwierząt nieczłowieczych w prawa, takie jak prawo głosowania, wolność słowa czy swoboda wyznaniowa. Ale zarazem bezsensem jest nadawanie tych praw ludzkim dwulatkom. Nie oznacza to, że powinniśmy lekceważyć to, co faktycznie jest w interesie dwulatków, jak ich karmienie, utrzymanie w cieple, dbałość o ich wygodę, otaczanie miłością”.

Eseje rozprawiają się też z innymi popularnymi kontrargumentami jak: obowiązek ochraniania własnego gatunku, przedkładanie interesów ludzkości w celu przetrwania, nakaz „panowania” dany nam przez siły wyższe, niezdolność zwierząt do wzajemności czy identycznego jak u człowieka percypowania rzeczywistości. Wiele z przedstawionych w tekście sformułowań sama również używałam za wartościowe argumenty i – z niemałą przyjemnością – odkryłam, jak wielkie zmiany zaszły w moim myśleniu.

Wreszcie, druga warta uwagi część, dotyczy wskazówek czysto praktycznych. Omawia bowiem kwestie naszego świadomego poprawiania sytuacji zwierząt. Tego, co tak naprawdę możemy zrobić (we własnym zakresie) bez narzucania sobie surowych rygorów, których i tak, z różnych powodów, nie uda nam się przestrzegać. Nie każdy w życiu zostanie aktywistą, nie wszyscy mamy naturę bojowników, wszyscy jednak uważamy się za istoty myślące i czujące – posiadamy więc wystarczające narzędzia, by dodać od siebie coś wartościowego i dokonać zmiany bez żadnego poświecenia i gwałtownych rewolucji.

„W obronie zwierząt” wywalczyło sobie honorowe miejsce na mojej półce i w życiu. Pracę tych autorów polecam najzagorzalszym przeciwnikom „zwierzęcych terrorystów”, miłośnikom ekologii i – nade wszystkim – przeciętnym czytelnikom, takim jak ja. Gwarantuję bowiem, że zrobi piorunujące wrażenie. Jeśli jeszcze jej nie znacie, to czas najwyższy sięgnąć po tak odmienną lekturę."
Całość mojej recenzji na: qfant.pl

"Niesamowicie rzeczowo przeprowadzona analiza najpopularniejszych argumentów, które „pozwalają” człowiekowi traktować się jako gatunek wyższy. Rozważania nad moralnością w oparciu o różne konteksty kulturowe, z odwołaniem do popularnych filozofii, religii i poglądów, przyczyniających się w dużym stopniu do naszego bezmyślnego podejścia do świata jako całości. To...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    297
  • Przeczytane
    120
  • Posiadam
    60
  • Teraz czytam
    12
  • Ulubione
    10
  • Chcę w prezencie
    7
  • Filozofia
    4
  • Wege
    4
  • Zwierzęta
    3
  • Ekologia
    2

Cytaty

Więcej
Peter Singer W obronie zwierząt Zobacz więcej
Peter Singer W obronie zwierząt Zobacz więcej
praca zbiorowa W obronie zwierząt Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także