W obronie zwierząt

Tłumaczenie: Monika Betley
Wydawnictwo: Czarna Owca
In defense of animals: the second wave
978-83-7554-327-8
filozofia i etyka
Sahara9

W ciągu ponad trzydziestu lat od wydania legendarnej książki "Wyzwolenie zwierząt" jej autor Peter Singer stał się ikoną światowego ruchu zmagającego się z ogromem cierpień, jakie człowiek zgotował innym czującym istotom. Obrońcy zwierząt odnieśli w tej kwestii wiele sukcesów. Dziś wyłaniają się jednak nowe problemy związane z rozwojem bioetyki, ewolucją aktywizmu prozwierzęcego, prawnym zabezpieczeniem dobra zwierząt oraz postępami nauki w badaniach nad życiem psychicznym wielu gatunków.
"W obronie zwierząt" jest zwiorem tekstów filozofów u aktywistów od lat zaangażowanych w walkę z okrucieństwem wobec zwierząt.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca,2011

źródło okładki: www.czaraowca.pl

NataliaKatarzyna | 2015-07-23
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Cieszę się, że moja ostatnia notka wzbudziła na tyle zainteresowania, że wywiązała się pod nią dyskusja. Z tego co zauważyłam mimo to, że dużo mówi się o wegetarianizmie i hodowli przemysłowej, to nie zawsze ten temat ma szerszy odbiór. Mam nadzieję, że mi uda się dołożyć swoją cegiełkę. Dlatego też dzisiaj o książce, o której do tej pory tylko wspominałam, a mianowicie o "W obronie zwierząt" pod redakcją Petera Singera.

Opowieści o książkach, które zmieniają życie już dawno odłożyłam między baśnie. Albowiem niewielu moli książkowych znalazło powieść bądź inną publikację, która na tyle odcisnęła na nich swoje piętno, że postanowili pod jej wpływem zmienić swoje życie. Jednak moje zdanie zmieniło się w momencie, w którym sięgnęłam po wyżej wspomnianą publikację.

Powyższa książka jest zbiorem naukowych publikacji, które traktują m. in. o tym skąd wzięło się takie a nie inne postrzeganie zwierząt przez ludzi, o hodowli przemysłowej i przemyśle jajecznym. W "W obronie...

piotr111 | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Całkiem ciekawa pozycja na temat aktywizmu - jego historii, celach i radach dla aktywistów. Zawiera odnośniki do stron internetowych organizacji prozwierzęcych, niestety z wyjątkiem ich polskich oddziałów.

Leśna_panna | 2016-08-27
Przeczytana: 2015 rok

Pozycja, która otwiera oczy na wiele spraw związanych z przemysłową hodowlą zwierząt i wykorzystywaniem ich do celów jak medycyna, moda itp.
Otwiera oczy, przy czym oczy nie zawsze pozostają otwarte. Wszystko zależy tutaj od czytelnika. Dla niektórych osób, książka ta może okazać się zbyt drastyczna i wyprą fakty, które zostały w niej zawarte. Niezależnie od tego, czy po przeczytaniu jej będziemy jeść mięso/korzystać z surowców pochodzenia zwierzęcego, warto ją przeczytać, by mieć świadomość i świadomie wybrać drogę jaką kroczymy, a nie zdawać się tylko na kulturę, przyzwyczajenia lub wychowanie.
Polecam, jak każdą książkę, która przedstawia świat w jego prawdziwych barwach.

"Niesamowicie rzeczowo przeprowadzona analiza najpopularniejszych argumentów, które „pozwalają” człowiekowi traktować się jako gatunek wyższy. Rozważania nad moralnością w oparciu o różne konteksty kulturowe, z odwołaniem do popularnych filozofii, religii i poglądów, przyczyniających się w dużym stopniu do naszego bezmyślnego podejścia do świata jako całości. To przemyślenia nad definicjami zła, bólu i preferencji w ogóle. Wykraczające daleko poza sfery traktowania zwierząt, ale tyczą się nade wszystko innych ludzi: upośledzonych umysłowo, niechcianych noworodków, osób odmiennego koloru skóry czy płci. To wywody na temat wolności i smutku. Zdolności ich odczuwania, które u każdej istoty myślącej, bez względu na wyznanie i doświadczania, z pewnością obudzą refleksję. Jest bowiem tak, jak zaznacza sam autor: „Ruch w obronie praw zwierząt jest często parodiowany przez tych, którzy albo umyślnie przedstawiają go fałszywie, albo nie rozumieją jego znaczenia. Dlatego (…) warto powiedzieć...

Ania Dziębowska | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Pierwsze dwie części książki trochę mnie znużyły, bo byłam już mniej więcej zaznajomiona z zawartymi w nich treściami. Trzecia zaś wiele mi wyjaśniła a propos działalności aktywistów, w tym akcji bezpośrednich, w kwestii których byłam dotychczas bardzo zdystansowana.
Świetna publikacja.

DM1994 | 2011-08-29
Przeczytana: 04 sierpnia 2011

No i nadszedł ten czas gdy nie mam zielonego pojęcia co napisać.Uważam ,że nie jestem odpowiednią osobą ,aby oceniać tę książkę pod względem merytorycznym. Spodziewałam się ,że będzie to miła lektura z tylko lekkim zabarwieniem moralizatorskim ,jednak okazało się ,że pozycja ta porusza ważny temat w bardzo poważny sposób , i to mnie przerosło.

Tak więc nie będę oceniała treści, bo po prostu nie jestem w stanie. Myślę ,że ten zbiór esejów jest pozycją obowiązkową dla osób ,które są bardziej...

adam | 2012-04-26
Przeczytana: marzec 2012

Po przeczytaniu nie stałęm się wegetarianinem jednak mam wybór w dokonywaniu świadomych zakupów.

Polly | 2016-07-19
Agata | 2016-04-24