Tehanu

Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Ziemiomorze (tom 4)
Wydawnictwo: Książnica
Tehanu
ziemiomorze
Oceansoul

Inne wydania

Przez ostatnich kilka lat mieszkańcy Gontu stracili dawny spokój i ufność. Młodzież zachowywała się jak obcy wśród swego własnego ludu, kradnąc i sprzedając łupy. Kobiety bały się same chodzić po drogach, część młodych dziewcząt uciekła z domów, aby dołączyć do band złodziei i kłusowników. Wśród wioskowych czarownic i czarodziejów krążyły pogłoski o tym, że także z ich rzemiosłem dzieje się coś niedobrego: uroki, które zawsze leczyły choroby, traciły skuteczność, zaklęcia znajdujące niczego nie pomagały odszukać, napoje miłosne doprowadzały mężczyzn do szału - nie miłości, ale morderczej zazdrości; a co najgorsze, ludzie, którzy nie wiedzieli dotąd nic na temat magii, twierdzili, że są obdarzeni mocą i gromadzili wokół siebie wyznawców.

Autorka otrzymała za Tehanu nagrodę Nebula.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2011

źródło okładki: http://www.publicat.eu/

PABLOPAN | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Na scenie "Ziemiomorza" pojawia się, po Gedzie i Tenar, trzecia postać - Tehanu. Mam wrażenie, że to właśnie ta okaleczona dziewczynka będzie centralną postacią w kolejnej części sagi. Jeżeli chodzi o "Tehanu", jest to spokojna gawęda traktująca o Gedzie i Tenar jako podstarzałych już ludziach. Dopiero pod koniec okazuje się, że zagrożeń wciąż nie brakuje. Bohaterom jednak, jak zawsze, udaje się wyjść z najgorszej opresji, a zakończenie zachęca do sięgnięcia po kolejny tom. Polecam!

SarmatAE | 2016-06-06
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Opowieść o tym, że nie trzeba być wielkim i znaczącym, by popełnić okropną zbrodnię, ale też o tym iż w niepozornych maluczkich kryje się szlachetność.
W tej części Ziemiomorza pani Le Giun pisze co dzieje się z bohaterami którzy po spełnieniu swego przeznaczenia usuwają się w cień i żyją życiem prostych ludzi porzucając splendor i chwałę. Bohaterowie ci niczym ludzie, którymi przecież są starzeją się, tracą siły i żyją dalej, trapiące ich problemy są problemami zwyczajnych ludzi i jak zwyczajni ludzie próbują sobie z nimi radzić na oślep, bez prowadzącej ich ręki losu i nie zawsze skutecznie. Jest w tym pochwała i jakby fascynacja takim nieskomplikowanym, wiejskim żywotem. Pomyśleć by można, że gdyby nie umiejscowienie fikcyjnym świecie ze smokami, czarownikami i wiedźmami Thanu to niemalże dramat obyczajowy na wyspiarskiej wsi w szkockich hebrydach (miejsce biorę z czapy).
Oczywiście to wciąż fantastyka i fabuła niespiesznie choć nieubłaganie kręci się i zmierza ku magii i...

Asheraa | 2013-03-02
Przeczytana: 27 lutego 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na tronie Ziemiomorza nareszcie zasiadł król, a dzięki temu w końcu miał zapanować: pokój, dostatek i szczęście. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko to się spełniło; bandy piratów powoli zostały rozproszone, zmniejszyła się liczba kradzieży i morderstw, ale mimo wszystko,
gdzieś w niewielkim zakątku tego potężnego Archipelagu, komuś pozornie małemu stała się wielka krzywda...

A mowa tu o dziewczynce o imieniu Therru, cudem uratowanej z płomieni. Młoda osóbka została zmaltretowana i wrzucona do ognia przez tajemniczych, okrutnych ludzi, którzy prawdopodobnie byli jej rodzicami. Jednak dzięki pomocy dorosłej już Tenar (głównej
bohaterki "Grobowców Atuanu") udało jej się przeżyć. Jaką rolę odegrała w tej historii? To już tajemnica.

Drugą czołową bohaterką jest, zwana na co dzień Panią Gohą, Tenar. Ostatnio czytałam o niej, jako młodej, silnej, ale również zdezorientowanej i zagubionej dziewczynie, która poszukiwała swojego miejsca na ziemi. Teraz wyrosła, jest matką dwojga dorosłych...

Przemek Skoczyński | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Staram się zrozumieć dlaczego ta pozycja bywa najniżej oceniana spośród czterech kanonicznych części cyklu i wydaje mi się, że mam pomysł. Jeśli ktoś oczekuje klasycznego fantasy, to faktycznie może się rozczarować; gdyby nie zakończenie, zapomniałbym z jakim gatunkiem mam do czynienia. Muszę jednak przyznać, że w kategorii "powieść obyczajowa", jest to bardzo dobre. Mocny wydźwięk feministyczny.

Scarlett | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Świetna książka, nie sądziłam że cykl "Ziemiomorze" wciągnie mnie aż tak bardzo, gdy sięgałam po pierwszą część. Wszystkie powieści Ursuli K. Le Guin miały w sobie niezwykły klimat, coś co sprawiało, że po skończeniu książki czułam pustkę i smutek, ale ta podobała mi się najbardziej. Autorka opisuje zwykłe czynności i rozmowy, w szczególny sposób, jakby mówiła o rzeczach i osobach, które zna i kocha, co nadaje im realizmu. Gorąco polecam.

Jonasz | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Postacia centralna czawrtej czesci cyklu jest Tehanu, ktora byla takze bohaterka Gobowcow Atuanu. Tehanu jest juz dojzala kobieta wchodzaca w jesien swego zycia. W powiesci nie dzieje sie wiele. Dzien za dniem nudnego, i wydawac by sie moglo nieistotnego zycia. W oteczeniu Tehanu dojrzewa jednak ktos jeszcze. Dziewczynka zdeformowana przez ogien. Cyzyby male, spolecznie niedostosowane dziecko, jest nadzieja na przyszlosc Ziemnomorza? Mam wrazenie, ze odpowie na to ostatni powiesc cyklu.

Krzysztof | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Najgorsza część z całego cyklu. Dotarłem do końca, gdyż chciałem bez przeskoków zacząć Inny Wiatr.

Katrina | 2016-03-09
Przeczytana: 05 lutego 2016

Gdy Tenar przybyła na Gont, uczyła się u Ogiona, aby później wyjść za mąż za rolnika, urodzić mu dzieci i odchować je. Gdy w końcu zostaje sama na farmie - mąż zmarł, syn wyruszył w morze, córka zaś wyszła za mąż - znajduje poparzoną dziewczynkę. Therru, bo tak Tenar daje jej na imię, powoli dochodzi do zdrowia, gdy do wdowy przybywa posłaniec z informacją, że jej nauczyciel umiera. Obydwie wybierają się do niego w kilkudniową podróż, aby dotrzymać mu towarzystwa w ostatnich chwilach życia. Tenar nie spodziewa się, że przybywając do Ogiona nie tylko pożegna przyjaciela, ale i przyjmie w swoje progi drugiego, zdawałoby się - dawno utraconego.
Tym razem Le Guin nie daje nam bardzo konkretnej linii fabularnej. Spotykamy znanych już nam bohaterów oraz jednego nowego, małą, milczącą Therru, i przez większą część czasu po prostu obserwujemy ich życie. Czy ciekawe? Wydaje mi się, że tak, bo w świecie Ziemiomorza bezustannie coś się dzieje i coś dziać się musi, ale nie zmienia to faktu, że...

Nyscirre | 2011-02-07
Przeczytana: 2006 rok

Może tak...
Może nie...

Nie umiem się zdecydować, czy jestem bardziej przychylna, czy może jednak nie. Tehanu to - według mnie - nieudana próba przeciągnięcia świetnej trylogii Ziemiomorza, jakby autorka nudziła się i właśnie z tych nudów próbowała zmącić nową, ale starą, opowieść.

Bo co fajnego jest w tym, że tracimy Geda jako Arcymaga? W zamian pojawia się jakaś dziewczynka, która najwidoczniej spełni wielką rolę w świecie Ziemiomorza.
A ja mówię: nie.

Piątej części nie czytałam i z braku możliwości raczej nie przeczytam, choć może w jakiś sposób zmieniłaby moje spojrzenie na tę część. W tym momencie jednak stwierdzam twardo: książka "Tehanu" w żaden sposób mnie nie zauroczyła, w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek. Było lepiej i gorzej, ma się te wzloty i upadki... ale "Tehanu" to kompletny niewypał.

Mimo wszystko z sentymentu do serii daję trzy gwiazdki. Może kiedy złapię znowu Ziemiomorze w swoje łapska dojrzę ukryte piękno książki?

Rara_Avis | 2016-02-19

Dałam się wkręcić....no no to się rzadko zdarza by autor dał mi pstryczka w nos.Nie uważałaś...To nie tak.Czytałam z uwagą ,ale i tak dałam się zaskoczyć zakończeniem.Z wielką chęcią sięgnę po kolejną część.Jest w tej części dużo ludzkiej zawiści,zazdrości,obłudy ...w tej części nie czułam się bezpiecznie zbyt tu podobnie do tego co nas otacza tu w szarej rzeczywistości.

Czekając na Martina

Skoro jest początek nowego roku kalendarzowego, to najwyższy czas wrzucić aktulaność poświęconą najbardziej oczekiwanej książce wszechczasów, czyli "The Winds of Winter" George'a R.R. Martina. Autor wczoraj na swoim blogu poinformował, że ma nadzieję, że książka ukaże się w tym roku. Tylko czy nie słyszeliśmy już tego w 2014, 2015 i 2016 roku?