Tehanu
ziemiomorze
Oceansoul

Przez ostatnich kilka lat mieszkańcy Gontu stracili dawny spokój i ufność. Młodzież zachowywała się jak obcy wśród swego własnego ludu, kradnąc i sprzedając łupy. Kobiety bały się same chodzić po drogach, część młodych dziewcząt uciekła z domów, aby dołączyć do band złodziei i kłusowników. Wśród wioskowych czarownic i czarodziejów krążyły pogłoski o tym, że także z ich rzemiosłem dzieje się coś niedobrego: uroki, które zawsze leczyły choroby, traciły skuteczność, zaklęcia znajdujące niczego nie pomagały odszukać, napoje miłosne doprowadzały mężczyzn do szału - nie miłości, ale morderczej zazdrości; a co najgorsze, ludzie, którzy nie wiedzieli dotąd nic na temat magii, twierdzili, że są obdarzeni mocą i gromadzili wokół siebie wyznawców.

Autorka otrzymała za Tehanu nagrodę Nebula.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2011

źródło okładki: http://www.publicat.eu/

PABLOPAN | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Na scenie "Ziemiomorza" pojawia się, po Gedzie i Tenar, trzecia postać - Tehanu. Mam wrażenie, że to właśnie ta okaleczona dziewczynka będzie centralną postacią w kolejnej części sagi. Jeżeli chodzi o "Tehanu", jest to spokojna gawęda traktująca o Gedzie i Tenar jako podstarzałych już ludziach. Dopiero pod koniec okazuje się, że zagrożeń wciąż nie brakuje. Bohaterom jednak, jak zawsze, udaje się wyjść z najgorszej opresji, a zakończenie zachęca do sięgnięcia po kolejny tom. Polecam!

SarmatAE | 2016-06-06
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Opowieść o tym, że nie trzeba być wielkim i znaczącym, by popełnić okropną zbrodnię, ale też o tym iż w niepozornych maluczkich kryje się szlachetność.
W tej części Ziemiomorza pani Le Giun pisze co dzieje się z bohaterami którzy po spełnieniu swego przeznaczenia usuwają się w cień i żyją życiem prostych ludzi porzucając splendor i chwałę. Bohaterowie ci niczym ludzie, którymi przecież są starzeją się, tracą siły i żyją dalej, trapiące ich problemy są problemami zwyczajnych ludzi i jak zwyczajni ludzie próbują sobie z nimi radzić na oślep, bez prowadzącej ich ręki losu i nie zawsze skutecznie. Jest w tym pochwała i jakby fascynacja takim nieskomplikowanym, wiejskim żywotem. Pomyśleć by można, że gdyby nie umiejscowienie fikcyjnym świecie ze smokami, czarownikami i wiedźmami Thanu to niemalże dramat obyczajowy na wyspiarskiej wsi w szkockich hebrydach (miejsce biorę z czapy).
Oczywiście to wciąż fantastyka i fabuła niespiesznie choć nieubłaganie kręci się i zmierza ku magii i...

Asheraa | 2013-03-02
Przeczytana: 27 lutego 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na tronie Ziemiomorza nareszcie zasiadł król, a dzięki temu w końcu miał zapanować: pokój, dostatek i szczęście. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko to się spełniło; bandy piratów powoli zostały rozproszone, zmniejszyła się liczba kradzieży i morderstw, ale mimo wszystko,
gdzieś w niewielkim zakątku tego potężnego Archipelagu, komuś pozornie małemu stała się wielka krzywda...

A mowa tu o dziewczynce o imieniu Therru, cudem uratowanej z płomieni. Młoda osóbka została zmaltretowana i wrzucona do ognia przez tajemniczych, okrutnych ludzi, którzy prawdopodobnie byli jej rodzicami. Jednak dzięki pomocy dorosłej już Tenar (głównej
bohaterki "Grobowców Atuanu") udało jej się przeżyć. Jaką rolę odegrała w tej historii? To już tajemnica.

Drugą czołową bohaterką jest, zwana na co dzień Panią Gohą, Tenar. Ostatnio czytałam o niej, jako młodej, silnej, ale również zdezorientowanej i zagubionej dziewczynie, która poszukiwała swojego miejsca na ziemi. Teraz wyrosła, jest matką dwojga dorosłych...

Przemek Skoczyński | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Staram się zrozumieć dlaczego ta pozycja bywa najniżej oceniana spośród czterech kanonicznych części cyklu i wydaje mi się, że mam pomysł. Jeśli ktoś oczekuje klasycznego fantasy, to faktycznie może się rozczarować; gdyby nie zakończenie, zapomniałbym z jakim gatunkiem mam do czynienia. Muszę jednak przyznać, że w kategorii "powieść obyczajowa", jest to bardzo dobre. Mocny wydźwięk feministyczny.

Jonasz | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Postacia centralna czawrtej czesci cyklu jest Tehanu, ktora byla takze bohaterka Gobowcow Atuanu. Tehanu jest juz dojzala kobieta wchodzaca w jesien swego zycia. W powiesci nie dzieje sie wiele. Dzien za dniem nudnego, i wydawac by sie moglo nieistotnego zycia. W oteczeniu Tehanu dojrzewa jednak ktos jeszcze. Dziewczynka zdeformowana przez ogien. Cyzyby male, spolecznie niedostosowane dziecko, jest nadzieja na przyszlosc Ziemnomorza? Mam wrazenie, ze odpowie na to ostatni powiesc cyklu.

Scarlett | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Świetna książka, nie sądziłam że cykl "Ziemiomorze" wciągnie mnie aż tak bardzo, gdy sięgałam po pierwszą część. Wszystkie powieści Ursuli K. Le Guin miały w sobie niezwykły klimat, coś co sprawiało, że po skończeniu książki czułam pustkę i smutek, ale ta podobała mi się najbardziej. Autorka opisuje zwykłe czynności i rozmowy, w szczególny sposób, jakby mówiła o rzeczach i osobach, które zna i kocha, co nadaje im realizmu. Gorąco polecam.

Katrina | 2016-03-09
Przeczytana: 05 lutego 2016

Gdy Tenar przybyła na Gont, uczyła się u Ogiona, aby później wyjść za mąż za rolnika, urodzić mu dzieci i odchować je. Gdy w końcu zostaje sama na farmie - mąż zmarł, syn wyruszył w morze, córka zaś wyszła za mąż - znajduje poparzoną dziewczynkę. Therru, bo tak Tenar daje jej na imię, powoli dochodzi do zdrowia, gdy do wdowy przybywa posłaniec z informacją, że jej nauczyciel umiera. Obydwie wybierają się do niego w kilkudniową podróż, aby dotrzymać mu towarzystwa w ostatnich chwilach życia. Tenar nie spodziewa się, że przybywając do Ogiona nie tylko pożegna przyjaciela, ale i przyjmie w swoje progi drugiego, zdawałoby się - dawno utraconego.
Tym razem Le Guin nie daje nam bardzo konkretnej linii fabularnej. Spotykamy znanych już nam bohaterów oraz jednego nowego, małą, milczącą Therru, i przez większą część czasu po prostu obserwujemy ich życie. Czy ciekawe? Wydaje mi się, że tak, bo w świecie Ziemiomorza bezustannie coś się dzieje i coś dziać się musi, ale nie zmienia to faktu, że...

Rara_Avis | 2016-02-19

Dałam się wkręcić....no no to się rzadko zdarza by autor dał mi pstryczka w nos.Nie uważałaś...To nie tak.Czytałam z uwagą ,ale i tak dałam się zaskoczyć zakończeniem.Z wielką chęcią sięgnę po kolejną część.Jest w tej części dużo ludzkiej zawiści,zazdrości,obłudy ...w tej części nie czułam się bezpiecznie zbyt tu podobnie do tego co nas otacza tu w szarej rzeczywistości.

Nyscirre | 2011-02-07
Przeczytana: 2006 rok

Może tak...
Może nie...

Nie umiem się zdecydować, czy jestem bardziej przychylna, czy może jednak nie. Tehanu to - według mnie - nieudana próba przeciągnięcia świetnej trylogii Ziemiomorza, jakby autorka nudziła się i właśnie z tych nudów próbowała zmącić nową, ale starą, opowieść.

Bo co fajnego jest w tym, że tracimy Geda jako Arcymaga? W zamian pojawia się jakaś dziewczynka, która najwidoczniej spełni wielką rolę w świecie Ziemiomorza.
A ja mówię: nie.

Piątej części nie czytałam i z braku możliwości raczej nie przeczytam, choć może w jakiś sposób zmieniłaby moje spojrzenie na tę część. W tym momencie jednak stwierdzam twardo: książka "Tehanu" w żaden sposób mnie nie zauroczyła, w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek. Było lepiej i gorzej, ma się te wzloty i upadki... ale "Tehanu" to kompletny niewypał.

Mimo wszystko z sentymentu do serii daję trzy gwiazdki. Może kiedy złapię znowu Ziemiomorze w swoje łapska dojrzę ukryte piękno książki?

Krzysztof | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Najgorsza część z całego cyklu. Dotarłem do końca, gdyż chciałem bez przeskoków zacząć Inny Wiatr.