Historia świata: 1000 lat dziejów

historia

Historia świata przedstawia ewolucję życia człowieka w ciągu ostatniego tysiąclecia oraz przybliża zmiany, jakie dokonały się w tym czasie. W roku 1000 większość osób żyła na obszarach wiejskich. Miasta były małe i zazwyczaj budowano je w pobliży katedr lub zamków. Przemieszczano się głównie konno lub powozami. Kształcenie, prowadzone w kościele, ograniczało się do bogatych chłopców (podczas lekcji przyrody dowiadywali się, że hieny potrafią zmieniać płeć, a słonie boją się tylko smoków). Wolność osobista podlegała ścisłym ograniczeniom, a role życiowe poszczególnych osób określała ich pozycja w społeczeństwie. Dzisiejszy świat to zupełnie inne miejsce.

Jak doszło do tych zmian?
Historia snuje opowieść o podbojach, wynalazkach, odkryciach oraz niezwykłych ludziach odgrywających kluczową rolę we wszystkich tych wydarzeniach, które doprowadziły ludzkość do miejsca, w którym obecnie się znajdujemy.

Jest to historia żywa i ekscytująca, pełna epizodów równie dramatycznych, co dzisiejsze nagłówki gazet, z ilustracjami i mapami przybliżającymi najbardziej odległe wydarzenia.

Historia świata, obejmująca ostatnie tysiąclecie dziejów cywilizacji, została podzielona na rozdziały poświęcone poszczególnym okresom historycznym.
W każdym z nich można znaleźć cztery nurty:
Kamienie milowe – politycy, władcy, wynalazki, wojny, zamachy, katastrofy, koronacje, abdykacje
Kultura – malarstwo, literatura, muzyka, taniec, architektura, teatr, film
Nauka i technologia – wynalazki, odkrycia, fizyka, chemia, medycyna, geologia, antropologia, astronomia
Styl życia – moda, rozrywka, rekreacja, sport, edukacja, osobliwości i ciekawostki

Kalendaria umożliwiają szybkie porównanie stopnia rozwoju poszczególnych regionów świata w danym okresie. W książce można znaleźć informacje na temat najważniejszych wydarzeń historycznych, takich jak wojna stuletnia między Francją a Anglią, podróże Vasco da Gamy, Krzysztofa Kolumba i innych odkrywców; lądowe podróże badawcze, wojny napoleońskie, rozwój rolnictwa, kampanie obu wojen światowych, rozpad ZSRR oraz historię Polski.

Paulina | 2014-07-03
Catharine Eddowes | 2011-05-28