Przyjaźń, Marcin Kozera, Wilczęta z czarnego podwórza

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lektura szkolna VI". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Anymouss

"Marcin Kozera" Bohaterem opowiadania jest syn polskiego emigranta w Londynie, tytułowy Marcin Kozera. Mając dwanaście lat zaczyna uczyć się języka polskiego w Domu Polskim. Pod wpływem koleżanek i kolegów, a przede wszystkim nauczycielki - budzi się w Marcinie świadomość narodowa, duma z tego, że jest Polakiem. Ma nadzieję, że Polska odzyska niepodległość, a on kiedyś pojedzie do rodzinnej...

"Marcin Kozera"
Bohaterem opowiadania jest syn polskiego emigranta w Londynie, tytułowy Marcin Kozera. Mając dwanaście lat zaczyna uczyć się języka polskiego w Domu Polskim. Pod wpływem koleżanek i kolegów, a przede wszystkim nauczycielki - budzi się w Marcinie świadomość narodowa, duma z tego, że jest Polakiem. Ma nadzieję, że Polska odzyska niepodległość, a on kiedyś pojedzie do rodzinnej wsi ojca.

"Przyjaźń"
Opowiadanie dla młodzieży o przyjaźni dwóch chłopców: Karola, jedynaka z ziemiańskiej rodziny i Stefana, jednego z kilkorga dzieci rolnika Jasnoty. Początki przyjaźni, potem choroba Stefana i jego pobyt w szpitalu, poświęcenie Karola dla przyjaciela kosztem zaniedbania obowiązków wobec rodziców i domu. Opowieść wprowadza młodego czytelnika w skomplikowany świat uczuć i wartości, pozwala ocenić walory takich cech, jak: szczerość, zaufanie, wdzięczność.

"Wilczęta z czarnego podwórza"
Opowiadanie dla młodzieży z 1938 r. Grupa chłopców z brudnego podwórka ubogiej warszawskiej kamienicy wspólnie bawi się i psoci. Kiedy choremu dozorcy - ojcu jednego z chłopców - grozi utrata posady, dzieci biorą się do pracy. Organizują dyżury przy sprzątaniu, wykonują drobne naprawy. Zdarzają się też sytuacje trudne, skomplikowane... Młody czytelnik poznaje takie cechy, jak: koleżeństwo, solidarność, dzielność.

źródło opisu: http://www.empik.com/marcin-kozera-przyjazn-wilcze...(?)

źródło okładki: zdjęcie autorskie

baratheon | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Postanowiłem odświeżyć sobie tę lekturę. Po latach wydaje się bardzo przeciętna. Kiedyś inaczej się ją odbierało. Wiadomo - z wiekiem wszystko ocenia się inaczej. Ale na pewno warto było sobie ją przypomnieć.

Zwiadowca12 | 2015-05-02

Nie jest to najlepsza lektura, jaką w życiu czytałem, ale zdecydowanie nie zasługuje na miano najgorszej. Przeczytałem ją w godzinę (To znaczy tylko "Marcina Kozerę"), co świadczy o tym, że nie jest ciężka do czytania. Jednak nie jestem fanem książek patriotycznych, więc taka a nie inna ocena.

AleksandraMaria | 2016-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2016