Zen i sztuka fotografii. Od inspiracji do obrazu

Tłumaczenie: Sławomir Kupisz
Wydawnictwo: Helion
Zen and the Magic of Photography: Learning to See and to Be through Photography
978-83-246-2897-1
fotografia
hobby
Cassiel

Inspirujący podręcznik twórczego patrzenia fotograficznego Jak ukształtować swoją wizualną świadomość? Jak poszukiwać magicznych ujęć i kreować je? Jak otworzyć umysł na odczuwanie magii światła i chwili? Umysł fotografa poszukującego ujęcia jest niczym pustka, a jego twórczy umysł można porównać do nienaświetlonej jeszcze kliszy. Nie ma w nim jakichkolwiek uformowanych...

Inspirujący podręcznik twórczego patrzenia fotograficznego

Jak ukształtować swoją wizualną świadomość?
Jak poszukiwać magicznych ujęć i kreować je?
Jak otworzyć umysł na odczuwanie magii światła i chwili?

Umysł fotografa poszukującego ujęcia jest niczym pustka, a jego twórczy umysł można porównać do nienaświetlonej jeszcze kliszy. Nie ma w nim jakichkolwiek uformowanych wcześniej obrazów, jest on stale czujny, aktywny i otwarty, gotów na odbiór i utrwalenie obrazu.
Minor White

To naturalne, że w wkraczając w świat fotografii, najpierw oswajasz się z takimi pojęciami, jak czas naświetlania, wartość przysłony czy czułość ISO. Z każdym swoim zdjęciem osiągasz biegłość w obsłudze aparatu, doskonalisz kompozycję i wyczucie światła. I jak każdy ambitny fotograf zaczynasz w pewnym momencie rozumieć, że umiejętności praktyczne pozwalające zarejestrować obraz o pożądanych parametrach to za mało, by tworzyć naprawdę wyjątkowe, budzące zachwyt zdjęcia. Nagle czujesz, że swą wiedzę musisz wzbogacić o szczególną świadomość i wrażliwość wizualną — nauczyć się, jak patrzeć i dostrzegać niezwykłe ujęcia. Właśnie takiej zdolności twórczych poszukiwań, odczuwania magii danej chwili i modelowania niepowtarzalnych obrazów uczy filozofia ZEN.

Wayne Rowe napisał niezwykłą książkę o naturze dobrej fotografii oraz o tym, jak tworzyć kreatywne obrazy, otwierając się na sztukę patrzenia zgodnie z naukami ZEN. W trakcie lektury tego inspirującego podręcznika odkryjesz związek łączący fotografię i tę filozofię, zobaczysz, jak się wzajemnie przenikają — i dzięki temu ukształtujesz swoją świadomość wizualną. Przeczytasz o tym, jak kreować kadry idealne i szukać ich, a poprzez sztukę analizy fotograficznej "uwidocznić to, co niewidzialne". Nauczysz się podążać za swoją fotograficzną intuicją, "przełączać" umysł w stan twórczego i aktywnego poszukiwania obrazów, dostrzegać interesujące detale, skryte w otaczającej Cię rzeczywistości, i zwalniać spust migawki dopiero wtedy, gdy poczujesz, że właśnie na to ujęcie czekałeś.

Dzięki tej książce:

przeczytasz o wspólnej naturze ZEN i fotografii;
nauczysz się otwierać umysł na światło i obraz;
opanujesz sztukę analizy fotograficznej;
nauczysz się patrzeć i doświadczać procesu twórczego;
zobaczysz, jak dzięki zespoleniu ZEN i fotografii powstają magiczne zdjęcia;
dowiesz się więcej o relacjach między fotografią statyczną, fotoreportażem i filmem.

Połącz ze sobą to, co widzisz, z tym, co czujesz — to właśnie sekret zachwycających fotografii!

źródło opisu: Helion, 2011

źródło okładki: http://helion.pl/ksiazki/zen-i-sztuka-fotografii-o...»