Koń na receptę

Wydawnictwo: Dreams
978-83-932877-6-5
serdelek

Miłość do koni bywa lekiem. Przekonała się o tym grupa dzieci spędzająca wakacje na wsi w ośrodku hipoterapii. Między podopiecznymi a zwierzętami tworzy się silna więź. Szczególnie ważny staje się tytułowy koń na receptę, Szogun, którego chce odebrać stadninie jego właścicielka. Dzieci szukają rozwiązania. Rozbijają swoje skarbonki, zbierają w lesie jagody i grzyby. Piszą również wiersze o koniach, malują do nich ilustracje i próbują sprzedać swoje dzieła turystom. Czy ich wysiłki okażą się skuteczne, a zarobione pieniądze wystarczą na wykupienie Szoguna, by mógł nadal służyć ich niepełnosprawnym kolegom?

Koń na receptę to poruszająca opowieść o wielkiej sile przyjaźni, radzeniu sobie z przeciwnościami losu i satysfakcji ze wspólnego działania. Jednak przede wszystkim to historia o miłości pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Miłości, która niesie uzdrowienie.

źródło opisu: Wydawnictwo Dreams,2011

źródło okładki: www.dreamswydawnictwo.pl

Wioletta | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Czytałam dzisiaj córce, ze ściśniętym gardłem. Zabawna, pouczająca, przejmująca, ciepła. Cudowny koń na receptę dla niepełnosprawnych dzieci i same dzieci, nie jest najważniejszy komputer, telewizor, ciuchy czy wakacje w ciepłych krajach. Pięknie wydana, śliczna okładka (tak miła w dotyku) i kolorowa książeczka z wierszykami (które piszą bohaterzy opowieści) dołączona na końcu książki. Polecam małym i dużym.

Kamila | 2012-01-23

Czasem dzieje się tak, że w obliczu tragedii jaką wydawać się może niepełnosprawność, zawodzi nawet medycyna. I co wtedy? Wtedy przychodzi czas na łapanie się innej deski ratunku. Dla wielu takim ostatnim ratunkiem może okazać się hipoterapia – rodzaj rehabilitacji, którą stosuje się za pomocą koni. Wielokrotnie chore dzieci, które obcowały ze zwierzęciem, dochodziły do zdrowia. Nie wierzycie? Jagoda, główna bohaterka powieści „Koń na receptę” również nie wierzyła. Ale zmieniła zdanie podczas swoich wakacji w Dąbrówce.

Jagoda to typowa dziewczyna z miasta, której trudno oderwać się od komputera i markowych ciuchów. Dotychczas każde wakacje spędzała w Egipcie i w tym roku również miało się tak stać. Niestety, tacie Jagody grozi zwolnienie z pracy, a mama zachorowała. Wizja drogich wakacji w ciepłych krajach rozpłynęła się niczym słodki sen i poszła w niepamięć. Pozostała wizja nudnych wakacji na wsi, z wujkiem Leonem i ciocią Marylką. A przecież w Dąbrówce nie ma Internetu. Ani...

marypoppins | 2012-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2012

Tę książkę poleciła mi i pożyczyła 11-letnia Zosia, moja mała pomocnica w bibliotece. Zosia jest zakochana w zwierzętach, a przede wszystkim w kotach.Tak się składa, ze rodzice Zosi są weterynarzami i w ich domu kręci się mnóstwo różnych zwierzątek.
Książka jest przecudna, świetnie napisana prostym językiem z werwą i dużym poczuciem humoru.
Bohaterką jest 11-letnia Jagoda, dziewczynka z dużego miasta, która zamiast pojechać na tradycyjne wakacje do jakiegoś egzotycznego kraju musi pojechać na wieś do ciotki.
Okazuje się, że wujostwo maja 10 koni, a wśród nich niepozornego Szoguna. To właśnie on jest tym "koniem na receptę", którą przepisuje niepełnosprawnym dzieciom pewien lekarz.
Jagódka jest typową miejską dziewczynką, dla której ważne są markowe ciuchy, nutella na śniadanie, która nie ma potrzeby pomagania w domu, konia się brzydzi, pająków się boi i już dawno nie wierzy w jednorożca i inne bajki.
Jagódka powoli przekonuje się do koni, psów i dzieci, które przychodzą do...

Na półkach: Przeczytane, Dreams
Przeczytana: 30 listopada 2016

Historia opisana przez Agatę Widzowską jest naprawdę przepiękna. Ciepła i wzruszająca opowieść o niezwykłej sile miłości i przywiązania. O wspaniałych zwierzętach i ich niewątpliwie nadzwyczajnym wpływie na człowieka. Konie to stworzenia bardzo wdzięczne, wrażliwe i mądre. To zwierzęta, które człowiek niestety nie zawsze docenia. Na szczęście są na świecie i tacy ludzie, którzy kochają je bezwarunkowo i robią dla nich wszystko co tylko jest w ich mocy, by były szczęśliwe. A one odwdzięczają się im w dwójnasób. Szogun był konikiem, który w swoim życiu przeszedł bardzo wiele. Jednak dzięki pomocy wujka Leona znów poczuł się szczęśliwy i kochany. To cudowne stworzenie odwdzięczyło się swoim właścicielom w piękny sposób. Dlatego też, gdy tylko jego obecność w stadninie stanęła pod znakiem zapytania, wszyscy stanęli murem za nim i starali się go odzyskać. Na pewno nie było to łatwe zadanie, ale... hm... nie - już nic nie powiem :)

kp0018 | 2012-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Książka wydana w twardej oprawie, z przepiękną okładką i równie pięknymi czarno-białymi ilustracjami od razu zachęca wszystkich miłośników koni do sięgnięcia po tą pozycję. Dodatkowym plusem jest zamieszczona na końcu malutka książeczka z zabawnymi „wierszami na jedno kopyto”.
Na początku powieści poznajemy mało sympatyczną, rozkapryszoną Jagódkę. Jest nieszczęśliwa, że jej wakacje nie są takie jakich oczekiwała. Marzyły się jej kolejne wczasy za granicą, a tymczasem z powodu choroby mamy i kłopotów zawodowych taty musi jechać do Dąbrówki na Kaszubach, do cioci Marylki i wujka Leona.
Dziewczynka ubrana w same markowe ciuchy ma problemy z życiem na wsi. Uważa, że psy śmierdzą (na jej nieszczęście wujostwo ma trzy – Szczeżuja, Cwaniaka i Kłopota), prace domowe nazywa „czarną robotą” i już po pięciu minutach obierania ziemniaków kaleczy sobie palec. Twierdzi, że błędem jest zaganianie jej do jakiejkolwiek pracy, bo i tak wszystko zakończy się katastrofą. Ona przecież jest stworzona do...

Hagenti | 2012-01-22
Przeczytana: 02 lutego 2012

Fantastyczna książka. Bardzo poruszająca i ucząca szacunku do zwierząt. Szczególnie chciałabym ją polecić dzieciom które myślą, że koń śmierdzi i jest po prostu wielką górą bezmózgiego mięcha. Niestety wiem, że te dzieci nie sięgną po tą książkę ani po żadną inną - to przerażająco smutne.

Książka porusza ogromne problemy ówczesnego społeczeństwa - obawiam się że będzie jeszcze gorzej, ale zawsze można mieć nadzieję na poprawę.

Podpowiada również jak można nieść pomoc bez wkładu pieniężnego dla potrzebujących (tych na wózkach inwalidzkich czy niewidomych ale też dla tych nieparzystokopytnych).

zuma | 2015-11-18

Z tej książki można się wiele nauczyć i zainicjować trudne tematy w rozmowach z dziećmi. A poza tym "koń by się uśmiał" z niektórych wierszy:)
Miło się czytało.

Kanakuji | 2013-01-11

Fajna, podoba mi się, tamta kobieta która nie chciała odsprzedać Szoguna za przyzwoitą cenę była strasznie wredna.

Cudowna książka , która opisuje miłość do konia przez dzieci .

Ala | 2011-12-07
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione