Ład świata. Od kosmosu Arystotelesa do wszechświata wielkiego wybuchu

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
978-83-06-03090-7
astronomia, kosmos, Arystoteles

Nie ma chyba człowieka, który nigdy nie zainteresował się tym, jak wygląda wszechświat, z czego zbudowane są gwiazdy i jak „to wszystko” funkcjonuje. Starożytni Grecy nazwali wszechświat kosmosem, czyli ładem i porządkiem. Odkryli też głębokie związki między matematyką i astronomią. Po nich i dzięki nim narodziły się wielkie teorie Kopernika, Keplera i Newtona. Stopniowo astronomowie sięgali dalej: w XVIII wieku zaczęto badać mgławice, rozmieszczenie gwiazd w przestrzeni oraz miejsce Słońca w układzie Drogi Mlecznej. Zaś wiek XX przyniósł przełom, pozostawiając nam w spadku paradoksalny obraz rozszerzającego się wszechświata powstałego w wyniku Wielkiego Wybuchu.

Po tysiącleciach pracy uczonych wiele pytań o naturę wszechświata znalazło swoją odpowiedź, ale zrodziło się też wiele nowych zagadnień, które nadal czekają na rozwiązanie. Książka Jerzego Kierula, fizyka z Uniwersytetu Łódzkiego, opowiada, jakie były dzieje przygody poznawania kosmosu i jak zmieniał się jego obraz od czasów antycznych aż po dzień dzisiejszy.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2007

źródło okładki: www.piw.pl

Piekar | 2016-11-26

Bardzo przystępnie opisany porządek otaczającego nas, fizycznego świata. Jeśli szukasz książki przybliżającej zasady jakie kierują Wszechświatem, to polecam zacząć od "Krótkiej historii czau" S. Hawking'a, natomiast tą książkę uważam na następna w kolejce, pod względom dostępności dla osób zupełnie nieobeznanych z astronomią. Chronologicznie poukładane fakty wraz z opisem dokonań największych uczonych, jacy mieli wpływ na kształt obecnej astronomii. Jeśli wcześniej nie czytałeś książek poruszających tematykę astronomiczną, to po przeczytaniu tej pozycji spojrzysz zupełnie inaczej na otaczający nas świat a być może będzie to początek fascynującej przygody z astronomią, jak miało to miejsce w moim przypadku.

kachna | 2012-05-15
Przeczytana: 15 maja 2012