Jeśli powiedzą ci, że padłem

Tłumaczenie: Teresa Marzyńska
Seria: Współczesna Proza Światowa
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Si te dicen que caí
wrzesniowa

"Jeśli powiedzą ci, że padłem" to niewątpliwie najgłośniejsza książka Juana Marsé, uznana w r. 1973 za najbardziej niezwykłą powieść hiszpańską ostatnich kilkunastu lat i w tymże toku nagrodzona Premio Internacional de Novela "Mexico". Na jej sensacyjną fabułę (losy grupy barcelońskich uliczników i wykolejonych dziewcząt z sierocińca) składa się klika przeplecionych ze sobą wątków, które sięgając do czasów wojny domowej i lat powojennych wydobywają cały tragizm i degrengoladę moralną tego okresu, rzutującego na oblicze dzisiejszej Hiszpanii.

źródło opisu: PIW

źródło okładki: antykwariatpodkarpacki.pl

Nie jest to łatwa powieść. Nie jest też przyjemna. Utrzymana w konwencji bliskiej strumieniowi świadomości, otwiera przed czytelnikiem brudny świat barcelońskich ulic i woniejących moczem kamienic, polityki, perwersji i upadku człowieczeństwa. Ponieważ jest głęboko nihilistyczna, ciężko znaleźć w niej coś na kształt promienia nadziei, jakąś nić dzięki której można by wyjść z labiryntu słów i odetchnąć z ulgą.

Trochę jak czarny atrament poezji wylanej na papier w chwili goryczy,
niestety rozmazany potem przez deszcz, wypłowiały na hiszpańskim słońcu i spalony na popiół - czytam a obraz rozwiewa się i nic nie zostaje.

Nie brać do rąk w depresji.

.:exile:.

Jestem pewna, że to przeczytałam.
i nie pamiętam z tego ani kawałka fabuły.

dymek | 2016-09-15
mantono | 2015-02-13