Między dwoma światami. Żydzi w polskiej kulturze ludowej

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
aharbaal

Etnograficznych publikacji na temat kultury żydowskiej, wzajemnych stosunków Żydów i społeczności chłopskich, nie mamy zbyt wiele. [...] A jednak odpowiednie dane, nawet bogactwo informacji, można znaleźć w kanonicznych źródłach etnografii, tyle tylko, że są one w nich mocno rozproszone po wielu różnych opracowaniach rzemiosła, sztuki ludowej, ludowej medycyny, obrzędowości, demonologii itd. Praca, gromadząca dane w jednym miejscu, jest osiągnięciem, które zasługuje na uznanie. [...]Książka niniejsza jest pierwszą u nas tak rozległą prezentacją zależności i wzajemnych wpływów kulturowych społeczności chłopskich i polskich Żydów.

źródło opisu: Wydawnictwo Atut, 2007

źródło okładki: http://www.atut.ig.pl/?173,miedzy-dwoma-swiatami

jelonek93 | 2015-11-15
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 15 listopada 2015

Książka rewelacyjna!
Uczciwie mogę polecić "Między dwoma światami" wszystkim osobom które chcą zagłębić się w tematykę bytności Żydów na ziemiach polskich, ich kultury, czy też ogólnie w stosunki polsko-żydowskie. Nawet jeśli jakaś kwestia wyda nam się zbyt skromnie opisana w tej pozycji, dzięki rozbudowanemu aparatowi naukowemu, z łatwością odnajdziemy przekierowanie do książek obszerniej ilustrujących dany temat.
Wszelkie problemy czy zjawiska, którymi autorka zdecydowała się zająć, przedstawione zostały, według mnie, w niezwykle zrozumiały sposób. Natomiast najważniejsze aspekty koegzystencji przeanalizowała wyczerpująco.
Książka niezwykle dla mnie przydatna w pracy, chyba najbardziej ze wszystkich dotychczas przejrzanych.
Gorąco polecam!

GregorEust | 2017-02-20