Płomień na bagnach

Wanda Wasilewska Wydawnictwo: Książka i Wiedza literatura piękna
Książka i Wiedza
1949-01-01
1949-01-01
Ukraina komunizm osadnicy kresy międzywojnie

W powieści tej opisano stosunki polsko-ukraińskie w latach 30-tych XX wieku na tzw. kresach wschodnich. Akcja rozgrywa się głównie we wsi Olszyny. Ukraińscy chłopi są traktowani wg autorki jako obywatele drugiej kategorii. Jednak z drugiej strony Wasilewska nie przedstawia ich w pełni pozytywnie. Opisani są jako mściwi, pamiętliwi, głupi (wybitnie mocno, co prowadzi do możliwości ich łatwego oszustwa np. przypadek inżyniera Karwowskiego i wtrącenie przez jego donos do więzienia Petra) i stosujący metody protestu na własnym poziomie. Faktem jest przecież (autorka wyraźnie to zaznacza),że osadnik Chorzyniak otrzymał ziemię za własne zasługi i udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920. Jednak spotyka się z wrogością, dochodzi do podpaleń, ataków i zwyczajnej próby zabójstwa jego osoby. Kiedy Chorzyniak otrzymuje legalnie łąkę na Ocinku Iwan, który szczególnie ten teren sobie wymarzył niszczy jego skrzynię na ryby. Nakryty przez Chorzynika próbuje go zabić, raniąc go w głowę. W końcu zostaje zbiegiem, zabija ścigającego go posterunkowego Ludzika i ostatecznie tonie w bagnie, podczas ucieczki do raju, jakim to niby miał być ZSRR.

Generalnie powieść ta nie nastraja obecnie zbyt pozytywnie do Ukrainy i Ukraińców. Wprawdzie zrobiono z nimi porządek podczas akcji Wisła, to obecnie znowu mamy ich tu całą masę. Różnie może się to skończyć. Pamiętajmy jak tworzona jest na Ukrainie tożsamość narodowa. Przecież UPA, UON i Bandera to bohaterowie, tak jak 14 Dywizja Grenadierów SS (ukraińska). Pamiętajmy też jak na Ukrainie witano Niemców podczas operacji Barbarossa (powodem był oczywiście sztucznie m.in. wywołany przez Stalina wielki głód). Na tej podstawie trzeba się zastanowić, czy Ukraina zasługuje na naszą pomoc. Osobiście z uwagi na specyfikę przekazu medialnego (właściwie brak obiektywnych informacji o sytuacji na Ukrainie) i własne przemyślenia oraz stopień obłąkania obecnego rządu RP na punkcie Ukrainy (np. ich flagi w Polsce) przestałem ich wspierać. Nie daję datków, nie wrzucam produktów do koszy w marketach.

Nie będę też przy tej okazji dorabiać tych sklepów. Nie wiem nawet przecież kto i jak te produkty odbiera. To jednak już temat na odrębny komentarz.

Czeka N.K.W.D. Gestapo U.B. I da capo
jak pisał Kazimierz Wierzyński w "Moralitecie o czystej grze"

Czeka N.K.W.D. Gestapo U.B. I da capo
jak pisał Kazimierz Wierzyński w "Moralitecie o czystej grze"

Olszyny - zabita dechami wieś na Polesiu, tuż przed II wojną światową. Do wsi przybywa Chorzyniak - były żołnierz, sierżant wojska polskiego. Otrzymał od rządu ziemię na gospodarstwo, w ramach akcji osadniczej. Dla tubylców-Ukraińców to wróg-kolonizator. Ukraińcy to obywatele drugiej kategorii, którzy są bezwzględnie łupieni na każdym kroku przez polskich panów. Polski obszarnik i polski kupiec obdzierają ukraińskich chłopów ze skóry. Państwo polskie - sądy, wojsko, policja - ochrania polskich panów przed ukraińskimi "chamami". Narasta wzajemna wrogość.

• Posiadane
  • Powieści
  • Rosja
  • Czekające
  • Beletrystyka

Dodaj cytat z książki Płomień na bagnach