Płomień na bagnach

Powieść autorstwa Wandy Wasilewskiej

źródło opisu: Opis autorski

Bartek | 2014-05-05
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Olszyny - zabita dechami wieś na Polesiu, tuż przed II wojną światową. Do wsi przybywa Chorzyniak - były żołnierz, sierżant wojska polskiego. Otrzymał od rządu ziemię na gospodarstwo, w ramach akcji osadniczej. Dla tubylców-Ukraińców to wróg-kolonizator. Ukraińcy to obywatele drugiej kategorii, którzy są bezwzględnie łupieni na każdym kroku przez polskich panów. Polski obszarnik i polski kupiec obdzierają ukraińskich chłopów ze skóry. Państwo polskie - sądy, wojsko, policja - ochrania polskich panów przed ukraińskimi "chamami". Narasta wzajemna wrogość.

fioletowa | 2013-08-08
Mansfield | 2011-05-26