6 (24 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-61006-79-4
literatura faktu
Michał

Czarne getta Nowego Jorku i afgańskie pola makowe, masowe imprezy techno w Berlinie i kolumbijskie plantacje koki – to najczęstsze skojarzenia z globalnym biznesem narkotykowym. Medialne newsy i Policjanci z Miami zbudowały mit przestępczej sieci, w której źródła zła leżą w egzotycznych „jądrach ciemności”. Narkomania, wojny gangów i demoralizacji młodzieży to plagi Kolumbii, Meksyku, Afganistanu, Tajlandii czy Rosji.

Artur Domosławski, Wojciech Jagielski, Adam Leszczyński, Jan Smoleński, Wiktor Osiatyński, Rubém Cesar Fernandes, Joanne Csete pokazują społeczne i polityczne konteksty globalnego narkobiznesu. Opowiadają o tym, jak brutalna represja zastępuje rozsądną terapię, a ściganie widm – walkę z realnym problemem.

Fronty morderczej „wojny z narkotykami” to obszary nieopisanej nierówności, wykluczenia, biedy i przemocy. Wojny narkotykowe. Doniesienia z pola walki to opowieść reporterów, ekspertów, pisarzy i działaczy społecznych z różnych stron świata o tym, jak w imię politycznych i mafijnych interesów ginie podmiotowość ofiar, dobro uzależnionych i społeczna racjonalność.

źródło opisu: Krytyka Polityczna, 2011

źródło okładki: http://sklep.krytykapolityczna.pl/sklep/catalog/pr...»

Death_Proof | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Jest to zestaw artykułów, wywiadów i felietonów. Wbrew moim oczekiwaniom nie jest to spójny reportaż a raczej zbiór obrazków na temat.

Chociaż czyta się błyskawicznie i dobrze, to nie wnosi szczególnie wiele. Potraktowałabym tę kompilację jako atrakcyjne zwrócenie uwagi na kwestię walki z narkotykami oraz kulisów ich produkcji. Jednak żeby zdobyć konkretne informacje musimy dalej szukać na własną rękę.

Radzę zwrócić uwagę, że książka została wydana w Wydawnictwie Krytyki Politycznej i w związku z tym nie wszystko o czym mówi musi się każdemu spodobać. Szczególnie rozdział poświęcony Polsce jest wyraźnie skierowany na lewo, łącznie z burzliwą listą nazwisk bohaterów pozytywnych i negatywnych. Uważam jednak, że otwarty umysł posegreguje informacje wedle swoich potrzeb i wyciągnie z tej pozycji to co dla niego wartościowe.

Myślę, że warto tę książkę przeczytać, jednak nie wolno jej traktować jako rzetelne i kompletne źródło informacji.

Szopik | 2015-06-18
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Książka jest zbiorem artykułów i wywiadów, które rzucają nowe światło na zagadnienie narkomanii. Większość autorów udowadnia, że wbrew temu, co próbują nam wmówić politycy i media, kryminalizacja narkomanii jest drogą donikąd. Argumenty są przekonujące i trudno się z nimi nie zgodzić. Polecam wszystkim zainteresowanym tematem.

Rafał Głogowski | 2012-10-15

nudna pisana pod z góry założoną tezę książka. Autorów - profesora uzależnionego od wódy, lewicowych reporterów niewiele różni, właściwie mówią jednym głosem. Przeczytałem z obowiązku, nie polecam. Niczego się z tego nie dowiecie, łatwiej i szybciej posłuchać radia Tok FM. W ten sam deseń.

Aneta | 2016-08-20
Gafetner | 2015-12-24